Zavřít reklamu

Svobodný a otevřený internet jakožto samozřejmost? Za pár let už to možná platit nebude. Před pár dny se totiž podařilo v USA prosadit návrh, který přísná pravidla síťové neutrality z velké části zruší nebo upraví. A právě to by mohl být první hřebíček do rakve svobodného internetu po celém světě.

Zrušení pravidel síťové neutrality je velkým vítězstvím hlavně pro poskytovatele internetu a mobilní operátory, kteří budou nyní moci určovat, k jakému obsahu se jejich klienti dostanou a popřípadě i to, zda určitý obsah zpoplatní či nikoliv. Nedá se sice očekávat, že by si poskytovatelé začali účtovat nesmyslné poplatky například za přístup na Facebook či na podobné webové stránky, je však vcelku možné, že začnou k určitým stránkám výrazně zpomalovat přístup a za poplatek je uživatelům následně pouštět rychleji. To, jak si s novinkou poskytovatelé poradí, se však ukáže nejdřív za pár týdnů. Nová pravidla totiž vstupují v platnost až na začátku příštího roku.

Vlna protestů

Vsadím se, že ve vás předchozí řádky vyvolali poměrně negativní emoce. Nejste však sami. Podle dostupných informací se na americkou federální komisi pro spoje již chystají žaloby, které mají její nové rozhodnutí zrušit a navrátit jej do starých kolejí. Mnoho expertů se totiž obává, že by mohlo nynější rozhodnutí od základu překopat digitální svět jak jej známe. Toho si jsou ostatně vědomi i samotní Američané, které pořádali proti tomuto rozhodnutí celou řadu protestních akcí.

Snad se tedy regulace internetu v USA vyřeší nakonec ku prospěchu běžných lidí a nerozšíří se po celém světě. Je sice pravda, že bychom ji ve výsledku nemuseli pocítit nějak markantně, kus z naší svobody by to však tak či tak ukrojilo a to by byla ve 21. století obrovská chyba.

pexels-photo-18556-780x571

Zdroj: cultofmac

Související články

Dnes nejčtenější

.