Zavřít reklamu

Detailní pohled do útrob iMacu Pro: doma ho jen tak neopravíte

Ačkoliv se iMac Pro prodává teprve krátkou dobu, kterou navíc přerušily Vánoce a oslavy Nového roku, na světlo světa začínají pomalu pronikat první detailní informace o těchto extrémně výkonných strojích. Po včerejším videonáhledu pod jeho kapotu tak máme i dnes jedinečnou možnost se s jeho vnitřními komponenty a jejich uspořádáním seznámit. Se svým detailním rozebráním totiž přispěchali odborníci z iFixit.

Hned na úvod se sluší říci, že s opravou či výměnou komponentů v iMacu Pro si jen tak někdo neporadí. iFixit sice zjistil, že RAM paměť, CPU a SSD disky vyměnitelné jsou, u CPU ani u SSD však není jejich funkčnost zcela zaručena. Apple si totiž nechal vytvořit tyto dvě věci přesně na míru svému novému iMacu, takže je podle odborníku z iFixit nejasné, jak by se iMac zachoval, pokud by se v výměně skutečně přistoupilo. Podobně na tom pak je i zbytek “vnitřností” tohoto počítače, které vyžadují pro jejich výměnu úplnou demontáž, což je též velmi komplikované. Jediné, s čím nebude problém, je výměna či zvětšení RAM paměti. Ta se sice vyměňuje též zcela novým způsobem a oproti klasickým iMacům s malým poklopem na zádech musí uživatel odloupnout kvůli jejich výměně displej, žádné těžké úkony ho už však poté nečekají.

Podívejte se, jak jednotlivé komponenty iMacu Pro vypadají:

Ústupek kvůli chlazení

Pokud se ptáte, proč k odstranění poklopu pro jednoduchou výměnu RAM pamětí Apple vůbec přistoupil, odpověď je vcelku jednoduchá. Jeho přepracovaný systém chlazení totiž potřebuje poměrně hodně prostoru a jeden z jeho vývodů je umístěn právě na místě bývalého poklopu. I díky tomu by měl nový iMac Pro zvládat bez větších problémů prakticky veškeré náročné úkony. Ventilátory jsou navíc naprosto tiché a s těmi v klasických iMacích neporovnatelné.

Co s týče samotného displeje, ten by měl být stejný jako u klasického 27” 5K iMacu, tedy od LG. Jelikož je však jeho fotoaparát a celkově kabely řešeny trochu jinak, není jeho nahrazení panelem i levnějšího iMacu možné.

Celkově hodnotí odborníci z iFixit jednoduchost oprav nového iMacu známkou 3/10, tedy jako horší průměr. Veškeré opravy jsou totiž podle nich opravdu obtížné a i samotné otevření iMacu je podmíněno zručností. Do oprav takto drahého stroje se tedy sami rozhodně nepouštějte. Ostatně, podobné poselství vyslalo do světa již video ze včerejška.

 

|
2
Leitz

Diskuze

  No uprime, rozborka Imacu je nejjednodusi v historii. Sundaji se vetraky, odpoji par kabelu a je to! Proti standardnimu Imacu fatalne jednoduche. RAM lze upgradovat. CPU taky. Nevidim v tom zadny problem. Kvuli par tisicum prodanych Imacu nebude Intel delat spesl Xeony pro Apple. 🙂
  Mac ma taky svuj „bios“ jako PC, ktery urcuje podporu CPU. Takze vsechny oficialne podporovane Xeony tam pujdou. Spis by me zajimalo, jestli by Imacu jeli bezny i9 do LGA 2066?
  Uprime taky nechapu snahu Applu vzdy se nejak za kazdou cenu vymykat zabehlym standardum. Mluvim o M2 slotu pro SSD. Zase to ma jiny piny a svuj firmware, aby clovek nemohl pouzita bezny SSD z kramu.

  Reagovat

  No to je sranda. Ten Imac nema standardni Xeon W-2145, protoze ten ma takty 3,7GHz s turbem 4,5GHz a TDP 140W. Jelikoz je k tomu na jednom pasivu nenazranej kram VEGA 56 s nejmene 200W asi by se Imac usmazil. Takze maji od Intelu verzi W-2145B se snizenymi takty 3,2Ghz a turbo 4,2Ghz. Takze bych si troufal tvrdit, ze je to zaprvy kvuli TDP, ktery bude mozna +- kolem 100W a za druhy, aby si lidi nemenili cpu sami a radeji si priplatili 200% primo od Applu. 😀

  Reagovat

Napsat komentář

Zobrazit více

Zobrazit celou diskuzi
Přispět

Fórum

 • Poslední příspěvky
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek

Leitz