Zavřít reklamu

Dlouhodobý test QNAP TS-453B díl 6. – NAS jako náhrada za PC?

V dnešním díle našeho seriálu se podíváme na další zajímavou funkci, kterou vám NAS QNAP TS-453B nabídne. Jedná se o funkci s názvem HybridDesk Station a díky ní se z NASu stane v podstatě plnohodnotná náhrada klasického PC. V tomto režimu tak můžete NAS používat jako multimediální centrum, které máte připojené k televizi v obýváku. Pojďme se tedy podívat na to, jaké funkce a využití NAS v tomto režimu nabízí a zda-li je možné jej opravdu používat místo HTPC počítače. Níže si můžete prohlédnout předchozí díly v našem seriálu.

Funkci HybridDesk Station je nutné nejdříve nastavit, než budete váš NAS přes HDMI kabel připojovat k televizi. Je tedy třeba se nalogovat do webového rozhraní a zde otevřít ikonku s názvem HybridDisk Station. Objeví se základní informace o tom, co funkce dělá a jak funguje. Především se ovšem objeví seznam aplikací, které je třeba do tohoto režimu stáhnout a nainstalovat. Jedná se v podstatě o programy, které budete v tomto režimu využívat. Doporučoval bych tedy instalaci naprosté většiny z nich. Jakmile svůj výběr potvrdíte, NAS začne zvolené aplikace stahovat a instalovat. Jakmile je vše hotové, NAS je připravený k použití.

Jak již padlo výše, pro zpřístupnění HybridDisk Station je potřeba připojit NAS s televizí skrze HDMI panel. HDMI porty se nachází na zadní straně NASu. Jakmile obě zařízení propojíte, NAS pozná, co se děje a ihned aktivuje HybridDisk Station rozhraní. Přivítá vás obrazovka s výběrem uživatelského účtu, do kterého se musíte přihlásit (stejný login jako když se přihlašujete do webového rozhraní). V tento moment by bylo dobré zmínit množnosti ovládání. S NASem v krabici dostanete dálkový ovladač, který v podstatě vypadá jako zjednodušený ovladač pro TV. Buď tedy můžete používat ten a veškerou manipulaci provádět skrze čtyřsměrný ovladač a několik tlačítek (některé programy však pouze ovladačem ovládat nejdou), nebo si můžete k NASu připojit klasickou klávesnici s myší. Na zadní straně zařízení se nachází 4 USB porty pro tyto periferie.

Po úspěšném nalogování se dostanete do uživatelského rozhraní, které připomíná webovou verzi, jen se liší v zobrazených aplikacích. Máte zde k dispozici všechny potřebné věci. Od prohlížeče Chrome, přes hudební přehrávač Clementine, editor DeaDBeeF, Facebook, Firefox, lokálního souborového manažera (který má přístup k datům uloženým v NASu), základní sadu Open Office, QTS, přehrávač Plex, Skype, YouTube, Spotiffy a mnoho dalšího. Nechybí ani moderní reinkarnace populárního Transport Tycoonu  ve formě Open TTD.

Pohyb v uživatelském rozhraní je příjemný a plynulý. Občas něco trvá o kousek déle, ale nikdy na žádný pokyn vyloženě nečekáte. Kromě jednotlivých programů máte k dispozici také nastavení, volbu jazyka (lokalizace do češtiny je k dispozici), odhlášení a tipy. Z praktického hlediska si dovedu představit použití NASu jako dočasné náhrady za PC. Webové stránky fungují bez problému, office zde nainstalovaný je a přístup k multimédiím také. Komunikace skrze Skype by také neměla být problémem. Samozřejmě, plnohodnotnému HTPC se toto řešení vyrovnat nemůže, jedná se však o zajímavou alternativu pro někoho, kdo prostě klasický počítač ve svém obýváku nechce.

|
4
Leitz

Diskuze

  V okamžiku, kdy skončí podpora, zůstane bez security & patch updates. Za polovinu QNAP bych měl menší Thunderbolt RAID pole, G-Technology G-Tech 0G02273 – G-RAID THUNDERBOLT 8 TB z eBay, disky osadíš dle libosti, za zbylý peníze Mac Mini a mac OS Server. Nebo si postavit do menší skříně NAS, mainboard, i3, picoPSU, nahodit distro Linux, dá se používat pohodlně i jako Time Machine, vše si nakonfiguruješ sám, web server, ftp, … nepíšu distro pro NAS, ne náhodou.

  Reagovat

  Vždy se dá najít levnější cesta … otázkou je využití a míra času, kterou do toho chce člověk investovat. Osobně používám přímou kongurenci os S*******, protože používám NAS nejen pro TM a ukládání dat. Za dobu než zkončí podpora, dojde u většiny stejně k upgradu celého NAS systému. A pokud by někdo řešil pouze zálohy dat případně nějaký share stačí mu na to Capsule 🙂

  Reagovat

  „Osobně používám přímou kongurenci os S*******, protože používám NAS nejen pro TM a ukládání dat.“
  – tohle nechápu, zvlášť když QNAP nabízí mnohem širší využití, než jsou jejich konkurence (i ta, kterou uvádíš ty), navíc mají výkonnější a levnější HW, proto mám od nich doma už NASy dva 🙂

  to stark71
  souhlasím, že poměr cena/výkon hovoří v prospěch Qnap, ale upřímně je mi to jedno od doby co používám Apple, na HW parametry moc nedám, přihlédnu k nim … ale důležitější je pro mne chod systému a stabilita. Tím netrdím, že ta nebo ta značka je lepší, jen mě ta moje zatím nenechala ve štychu 😀

  Reagovat

Napsat komentář

Zobrazit více

Zobrazit celou diskuzi
Přispět

Fórum

 • Poslední příspěvky
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek

Leitz