Zavřít reklamu

První díl s novým NASem od QNAPu již máme za sebou (přečíst si jej můžete zde). Týkal se především představení parametrů, zapojení a instalace. Dnes se konečně podíváme na to, jak vypadá nové uživatelské rozhraní QTS 4.3.3, které by mělo být značně obměněné od té doby, co jsem s NASem od QNAPu pracoval posledně. Pojďme si tedy projít prvotní zapojení, nastavení a pohled na nový systém.

Postup je u všech NASů od QNAPu stejný. Stáhnete si program QNAP Finder Pro, který vám NAS najde v lokální síti. Skrze něj spustíte webové rozhraní, které vám po prvním nalogování nabídne update firmwaru. Mě to nabídlo již zmiňovaný QTS 4.3.3 a v průběhu aktualizace jsem narazil na zásadnější první novinku. NAS TS-453B nově hlasově komunikuje se svým majitelem. Uvnitř zařízení se nachází reproduktor, který vám anglickým robotickým hlasem říká, co se se zařízením právě děje. Mě tak informoval o tom, že se momentálně aktualizuje firmware a následuje reboot.

Po krátkém procesu aktualizace vás přivítá obměněné (vzhledem k předešlému testovanému modelu) uživatelské rozhraní. Vše vypadá moderněji, ačkoliv celkové rozložení UI je v podstatě totožné. Pokud jste pracovali delší dobu s nějakým předchozím NASem od QNAPu, v nové verzi QTS budete jako doma. Jen vše vypadá lépe a celé rozhraní působí dotaženějším dojmem. Nejzásadněji se tato změna projevuje v nastavení, které je nově zcela přepracované, logičtěji řazené a obecně se s ním lépe pracuje (viz. galerie).

Příchod nové verze QTS neznačí jen obměněný design, ale také nutnou aktualizaci doprovodných aplikací, které by měly nový systém reflektovat. A v tom je dle mého názoru největší pozitivum novějšího systému. Když jsem testoval předchozí NAS, měl jsem vůči němu jednu obrovskou výtku, která mi nesmírně vadila. Jednalo se o problém s kodeky, který způsoboval, že defaultní aplikace od QNAPu si nedokázaly poradit s přehráváním běžných MP4 videosouborů a přehrát šel tak jen zlomek nahrané galerie. A to jak skrze vzdálený přístup, tak přes doprovodné mobilní aplikace.

qnap ts453b FB

S novou aktualizací je však tento problém vyřešen a vzdálené přehrávání videosouborů již funguje skvěle. Jak skrze webové rozhraní, tak skrze aplikaci Qvideo. Díky silnějšímu hardwaru je také snazší přehrávat video, které je živě překódované do nižšího rozlišení, čímž se snižuje náročnost na datový tok. Není to však jen aplikace Qvideo, která se dočkala změn. Všechny oficiální doprovodné aktualizace prošly jak malými, tak většími změnami. Za těch pár dní, co zařízení testuji, jsem zatím nenarazil na nějaký zásadnější problém.

Aktualizace rozhraní QTS 4.3.3 přinesla mnoho novinek. Detailní popis si můžete prohlédnout zde. Změn je tolik, že si každý najde to, co ho zajímá, ať už se jedná o práci s multimediálními soubory, správu souborů či produktivitu. QNAP TS-453B budeme mít v redakci k dlouhodobějšímu testování. Nové články tak budete vídat třikrát až čtyřikrát měsíčně. Pokud vás zajímá nějaká konkrétní problematika, napište nám do komentářů a my se ji pokusíme zpracovat. V příštím díle, který vyjde příští víkend, se zaměříme na nahrávání a následné přehrávání multimédií ze vzdálených zařízeních. Tedy něco, co se může hodit například při cestě do zahraničí, když si s sebou nechcete brát celou svou multimediální knihovnu.

Související články

Dnes nejčtenější

.