Zavřít reklamu

Dnes budeme pokračovat v našem testování zapůjčeného NASu QNAP TS-453B. V rámci tohoto nového modelu za sebou máme již první dva díly, které si můžete přečíst zde (unboxing a představení) a zde (první zapojení a instalace). V druhém jmenovaném dílu jsme se podívali krátce také na nový systém QTS, který přinesl mnoho zajímavých novinek. Jednou z těch nejzásadnějších je opětovná podpora populárních multimediálních formátů pro streamování obsahu. A právě na to se v dnešním článku podíváme.

QNAP-TS-453B-FB

Prázdniny jsou v plném proudu a naprostá většina z nás se chystá někam na dovolenou. Mnozí nemají tu možnost si s sebou tahat notebook či externí disk a nahrání multimediálních souborů do NASu, a následný vzdálený přístup, tak může být velmi efektivním řešením tohoto problému.

Jak již bylo naznačeno v perexu, aktualizace interního uživatelského rozhraní QTS s sebou přinesla i aktualizace doprovodných aplikací (v tomto případě nás nejvíce zajímá qVideo). Po aktualizaci je tak již možné přehrávat naprostou většinu videosouborů skrze defaultní aplikace od výrobce a není již třeba využívat aplikací třetích stran (tedy i vytváření nových loginů apod.). Celý postup je velmi jednoduchý a v následujících řádcích si jej popíšeme.

V první řadě musíte mít vybrané soubory, které budete chtít do NASu nahrát. Jakmile budete mít jasno, stačí ve webovém uživatelském rozhraní otevřít „File Station“, vybrat či vytvořit novou cílovou adresu a skrze ovládací panel soubory nahrát. Jde o velmi jednoduchý postup, který zvládne opravdu každý. Při výběru souborů je třeba ještě nastavit, jak má systém pracovat se soubory s duplicitními názvy, následně stačí jen potvrdit a NAS si nový úkol přebere a začne ho plnit. Nahrávání multimediálních souborů můžete sledovat ve frontě, kde se vám ukazuje jak na tom upload je. Kolik souborů zbývá, jaká je aktuální rychlost přehrávání apod. (viz. galerie).

Po nějaké době budou soubory nahrány (v závislosti na jejich velikosti a rychlosti vašeho připojení). Od této chvíle jsou dostupné a to hned několika způsoby. Můžete je streamovat přímo do počítače, skrze integrovaný přehrávač v uživatelském rozhraní NASu. To je poměrně standardní metoda, která se využívá ve všech počítačích typu HTPC, které jsou propojeny s nějaký síťovým datovým úložištěm. Další možností je přehrávání z nějakého mobilního zařízení, za pomocí aplikace qVideo.

Její ovládání je velmi snadné. Po instalaci se připojíte k vašemu NASu, za pomocí několika přihlašovacích metod. V aplikaci pak můžete volně procházet adresáře disků a vybírat, co si vlastně chcete na svém mobilním zařízení přehrát. Po vybrání souboru se spustí přehrávání a zde máte několik důležitých možností. Můžete obsah streamovat buť nativně, tj. v rozlišení, ve kterém je videosoubor nahraný v NASu. Nebo můžete nastavit překódování v reálném čase, kdy NAS překonvertuje video do vámi zvoleného rozlišení a následně bude takto zmenšený videosoubor streamován. Díky čtyřjádrovému procesoru není takovéto kódování za běhu pro NAS problém. I zde ovšem velmi záleží na tom, na jaké síti je připojen jak NAS, tak vaše mobilní zařízení, do kterého si necháváte data streamovat.

Související články

Dnes nejčtenější

.