Zavřít reklamu

Život bez našich chytrých telefonů si většina z nás už ani nedokáže představit. Dávají nám neustále možnost spojit se se zbytkem světa, zjistit jakékoliv informace během několika vteřin či si jen přehrát po pár dotecích displeje vaši oblíbenou hudbu. Stále častěji však slyšíme i názory, které tento výdobytek moderní technologie odsuzuje a přikládá mu celou řadu špatných vlastností. Není totiž žádným tajemstvím, že se dá na telefony vypěstovat závislost a její projevy mohou na našem běžném životě zanechat následky.

Ostatně, můžeme to na sobě vypozorovat i my. Neříkejte mi, že někdy nemáte až chorobné nutkání zkontrolovat jednu ze stovky vašich sociálních sítí. Máte, že? Na to, jak často, se radši ani ptát nebudu. Stejně bych se totiž dozvěděl o minutových intervalech, ve kterých si na chvíli od svých smartphone odpočnete. Kdybychom se však přenesli i přes tento zlozvyk, je tu pořád něco ještě horšího. Američtí vědci totiž při svém výzkumu odhalili, že i pouhá přítomnost smartphone snižuje naši inteligenci. Zarážející však je, že tato věc platí, i když telefon právě nepoužíváme.

Studie, kterou vedl profesor Adrian Ward z Texaské univerzity v Austinu, měřila výkon mozku více než sedmi set uživatelů chytrých telefonů při provádění různých úkonů. Každý účastník byl pak náhodně požádán buď o vložení telefonu do kapsy, položení na stůl nebo odložení do vedlejší místnosti. Ihned po umístění telefonů na určené místo následoval test.

Dejte smartphone do karantény

Zajímá vás výsledek tohoto testu? Schválně si každý pro sebe tipněte, kdo vyšel z testu jako „nejchytřejší“. Máte? Dobrá, jdeme si tedy rozklíčovat výsledky.

Z celého testu vyplynulo zcela jasně to, že přítomnost mobilního telefonu soustředěnost a inteligenci do značné míry ovlivňuje. Subjekty, které své telefony odložily do vedlejší místnosti, si s testem poradily bravurně a s velkým přehledem překonaly ty, kteří měli telefon u sebe. Porovnání výsledku zbylých dvou skupin pak vyznělo o mnoho lépe pro skupinu s telefonem v kapse.

Je tedy jasné, že i pouhá přítomnost chytrého telefonu výrazně ovlivňuje schopnost zpracovávat informace a provádět různé úkony a to i přes to, že ho nepoužíváte.

„Nebylo to o tom, že by byli účastníci s telefony na stolech rozptylování upozorněními, které jim na telefony chodily, měly je totiž vypnuté. K horším výsledkům opravdu stačila jen pouhá fyzická přítomnost,“ komentoval výsledek testu jeden z výzkumníků. Lidé už jsou na své telefony tak zvyklí, že se jim nechce při složitějších operacích, které by jejich telefon zvládl za pár sekund, vůbec přemýšlet. Z toho pravděpodobně pramení celý problém.

 

Vím, že je konec školního roku a tento článek vám už známky pravděpodobně nezachrání. Přes to si na něj můžete vzpomenout na začátku roku příštího a své chytré telefony odložit do karantény. A kdo ví, třeba i vaše známky vyletí raketově vzhůru.

smartphone-fb

Dnes nejčtenější

.