Zavřít reklamu

V současné době mají chytré telefony jeden velký nedostatek, a to špatnou výdrž baterie. Určitě si vzpomínáte na éru tlačítkových telefonů, které vydržely i několik dnů, což se u smartphonů rozhodně nestane. Při nejlepším baterie na jedno nabití vydrží dva dny, ale to opravdu v tom nejlepším možném případě, kdy zařízení nevyužíváte intenzivně. Nicméně při častém volání, psaní textových zpráv a surfování po internetu budete baterii nabíjet i dvakrát denně. To by se však mohlo brzy změnit.

Vědci vytvořili materiál pro procesory, který využívá stokrát méně energie než současně používané systémy na bázi polovodičů. Znamená to tedy, že v budoucnosti bychom mohli chytré telefony nabíjet pouze jednou za tři měsíce.

Vědci z univerzit Michigan a Cornell vytvořili magnetoelektrický multiferézní materiál. Ve své podstatě se jedná o tenké vrstvy atomů vytvářející magnetický polární film. A ten potřebuje k převrácení z pozitivního na negativní pouze malý puls energie. Princip by se mohl používat k přenosu binárního kódu, tedy k toku jedniček a nul, na kterých fungují naše počítače. V praxi by to znamenalo, že by se data odesílala a přijímala za využití pouze zlomku elektřiny.

Současné procesory jsou postaveny na polovodičových systémech, jež potřebují konstantní tok elektřiny. Ale procesory z magnetoelektrických multiferoických systémů by vyžadovaly pouze krátké impulsy elektrické energie využívající mnohem méně energie.

Elektronika dnes spotřebovává pět procent celkové globální energie a zároveň je to nejrychleji rostoucí spotřeba energie, jak tvrdí Ramamoorthy Ramesh, asociovaný ředitel laboratoře pro energetické technologie v Lawrence Berkeley National Laboratory. Do roku 2030 by elektronika mohla spotřebovávat čtyřicet až padesát procent světové energie, a tak vytvoření energeticky účinných procesorů by mohlo mít významný dopad na životní prostředí.

iphone nabijeni FB
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Související články

Dnes nejčtenější