Zavřít reklamu

Společnost Samsung představila na poslední konferenci Display Week nejnovější výsledky svého usilovného vývoje displejů. Pochlubit se může hned třemi velice zajímavými prototypy – ohebným natahovacím displejem, 4K displejem pro virtuální realitu a revolučním 3D displejem pro smartphony.

Ohýbání, rolování, roztahování

Ohebné displeje jsou již nějakou dobu součástí nejrůznějších futuristických prototypů a konceptů nejen mobilních elektronických zařízení. Vývojem těchto typů displejů se zabývají japonské, americké i jihokorejské společnosti. Mezi vlastnosti displeje, který na konferenci společnost Samsung představila, však patří nejenom ohebnost. Prototyp 9,1-palcového displeje lze kromě ohýbání i rolovat a roztahovat do všech stran. Po roztažení se displej zcela bez poškození vrátí do své původní podoby. Nevýhodou takto flexibilních displejů je ale jejich relativní zranitelnost. V zájmu zachování flexibility na ně nelze aplikovat žádná ochranná skla a podobné prvky, proto může snáze dojít k poškrábání a jinému mechanickému poškození.

Vstříc virtuální realitě

Virtuální realita se stává stále oblíbenější, využívanější, a konečně i dostupnější technologií, proto není překvapením, že se tomtuo vývoji snaží vyjít vstříc i Samsung. Mezi hlavní požadavky na displeje pro virtuální realitu patří především malý rozměr při velmi vysokém rozlišení. Vzhledem k tomu, že displeje VR headsetů jsou umístěné v těsné blízkosti očí, je nežádoucí, aby oko zaznamenalo rastr mezi jednotlivými pixely.

Samsung však vyvinul displej o úhlopříčce 1,96 palců při zachování rozlišení 4K (3840 x 2160 bodů). Prototyp displeje tak předčil například populární Oculus Rift s rozlišením 1080 x 1200 bodů před každým okem. Takovéto vylepšení displeje však s sebou pochopitelně nese i vyšší nároky na výkon příslušného počítače.

Třetí rozměr

3D je bez pochyby zajímavým formátem, u televizí se však s příliš nadšenou odezvou nesetkalo, a to zejména kvůli nutnosti použití brýlí. Úspěch by ale mohlo použití této technologie mít u nových smartphonů, kdy by nebylo zapotřebí headsetu, a přesto by si uživatel mohl naplno vychutnat trojrozměrnou hloubku obrazu. Třetí prototyp displeje od Samsungu má úhlopříčku 5 palců a technologii 3D. Oproti předchozím LCD panelům by měl tento OLED model vykazovat nesrovnatelně vyšší kvalitu ve 3D, a to díky vyššímu kontrastu a obnovovací frekvenci panelu.

Samsung Display 2
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

 

Hudba budoucnosti?

Uvedené novinky působí bezesporu velice futuristicky. Jisté však je, že je Samsung schopen je vyvíjet i vyrábět, a je jen otázkou času, kdy se stanou součástí běžně dostupných elektronických zařízení. K ohebným displejům je zapotřebí přizpůsobit i zbytek konstrukce daného zařízení, 4K displeje pro virtuální realitu mají zase vysoké požadavky na počítač. Podle odhadů by se představené typy displejů mohly postupně začít dostávat na svět kolem roku 2019.

Print
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Zdroj: Živě

Témata:

Související články

Dnes nejčtenější