Zavřít reklamu

Je to tady! Už i Microsoft přichází s virtuální realitou, lépe řečeno s něčím hodně podobným. Svůj výtvor nazvali Windows Mixed Reality a v podstatě se jedná o klasické brýle na virtuální realitu. Uvnitř však nenalezneme klasické HoloLens, ale tradiční display. Na ten je pak okolní realita promítána prostřednictvím počítače a kamery v brýlích. Microsoft na jejich vývoji spolupracoval se společnostmi Acer a HP, později se však jejich realita objeví i na brýlích jiných značek.

Protože šel Microsoft trochu jinou cestou než ostatní výrobci, je i jimi použitá technologie značně rozdílná. O zachycení pohybu v prostoru se stará vnitřní senzor, kdežto u jiných technologií tuto funkci zastávají senzory externí. Realita je pak do brýlí promítá skrz dva kabely připojené k počítači. Ostrý obraz pro display obstarává kabel HDMI 2.0, další potřebná data pak proudí přes standardní USB 3.0.

Display v brýlích je rozdělen na dva menší, pro každé oko jeden. Samostatný display by měl mít rozlišení 1400 x 1400 s frekvencí 90Hz, takže by měl být zajištěn opravdu plynulý a přirozený obraz. Velmi dobrý nápad je pak zvukový port pro sluchátka a mikrofon zabudovaný přímo na brýlích. Microsoft tak nejspíš do budoucna počítá s nějakými sofistikovanějšími multiplayerovými hříčkami.

Na webu Microsoftu už je k nalezení vcelku podrobný manuál pro provoz jejich brýlí. Hardwarové nároky nejsou sice nikterak nízké, na druhou stranu je to pořád příjemnější, než nároky konkurence. Váš počítač by měl mít procesor Intel Core i7 nebo obdobný, grafický výkon pak zajišťuje grafika GTX 980 od Nvidie či obdobná od AMD. Co se týče operační paměti, moc starostí vám nepřidělá. Stačí „pouhých“ 16GB, což v dnešní době na herních počítačích není žádná rarita.

Za málo peněz hodně muziky

Pokud jsme vás navnadili dostatečně, můžete pomalu začít slavit. Brýle se totiž začnou prodávat už v průběhu léta ve vývojářské verzi. Verze pro standardní uživatele tak určitě vyjde též v dohledné době. K brýlím chce Microsoft prodávat též optické ovladače, které budou zahrnovat integrovaný joystick a několik tlačítek. Cena této zábavičky od Microsoftu se má pohybovat okolo $299 za samotné brýle. V setu s ovladačem vás pak celá sada vyjde na zhruba $399.

windows-mixed-reality-fb
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Související články

Dnes nejčtenější