Zavřít reklamu

Určitě jste všichni minimálně během dnešního dne zaregistrovali, že byla na včerejší WWDC představena největší AR platforma na světě. Apple ji nazval ARKit a v krátké ukázce demonstroval její úžasné funkce. Diváci po celém světě tak mohli shlédnout vcelku strhující záběry rozšířené reality, která poběží na iOS 11.

Podle slov samotného Applu by tato nová funkce měla přinést opravdu vysoce kvalitní zážitky, ke kterým bude stačit pouze zařízení s iOS. Váš tablet nebo telefon pomocí vestavěné kamery, výkonných procesorů a snímařů v pohybu na vašem displeji vytvoří opravdu skvostné záběry. A hlavně, tyto věci se budou dít v reálném prostoru! To znamená, že ve vaší kuchyni klidně přistane vesmírný koráb. Můžete též prožít invazi nepřátelských vojsk, když budete zrovna sedět na záchodě či radit vaší drahé polovičce při výběru šatů na léto.

Je libo vesmírná řežba?

ARKit umožnuje vývojářům využívat nejmodernější technologie v oblasti virtuální, nebo chcete-li rozšířené reality, a propojit je do interaktivních her s realitou. Samozřejmě bude tato technologie využitelná v daleko více směrech, nicméně úžas celého světa pravděpodobně stejně pořád míří ke včerejší ukázce. Nestává se totiž moc často, že by na podiu při konferenci WWDC probíhala galaktická bitva a vzduchem se proháněly stíhačky z Hvězdných válek. Ale nemusíme se hnát hned do extrémů. Klidně můžeme vytvořit poklidné pracovní prostředí s pěknou lampou, šálkem kávy vrhajícím stín a poznámkovým blokem. Moment. Zmínil jsem se už, že tohle všechno vytváříme pomocí pár dotyků na displeji na úplně prázdném a hladkém stole?

Ačkoliv se zdá včerejší představení jako něco z jiné galaxie, možná se to dalo předpokládat. Tim Cook totiž minulý rok řekl, že společnost Apple investovala nemalé peníze právě do výzkumu těchto technologií a že výsledek mohl opravdu stát za to. A olala, je to tu.

Za vším hledej Google

Je také možné, že se Apple tímto počinem snaží jen srovnat krok s konkurenčním Googlem, který již podobnou věc vyvinul. Řeč je samozřejmě o jeho platformě Tango. To však běží jen na několika androidích zařízeních. Myšlenka Applu je však daleko větší a právě díky dostupnosti skrze iOS by se měl ARKit stát opravdu největší AR platformou na světě.

 

Každopádně je to jeden z vrcholů včerejšího večera a můžeme od něj čekat vskutku obrovské věci. Virtuální realita a věci jí podobné zažívají v poslední době opravdu raketový boom a myslím, že Apple se svou verzí vykročil opravdu tím správným krokem.

apple-arkit-ios-11-fb

Dnes nejčtenější

.