Zavřít reklamu

Znáte ve svém okolí ještě někoho, kdo nepoužívá chytrý telefon? Vsadím se, že byste tyto lidi spočítali maximálně na prstech obou ruk. I nové průzkumy prováděné společnosti Garnter ukazují, že se smartphonový boom pořád nezastavil. Za první čtvrtletí tohoto roku totiž prodej meziročně stoupl na 380 milionů. To je více než devítiprocentní nárůst.

Pokud by vás zajímaly spíš značky vévodící trhu s chytrými telefony, nejspíš nebudete překvapeni. I tak si ale zkuste schválně každý pro sebe tipnout první tři místa a pak nám klidně do komentářů napište, zda jste se trefili.

Teď už k řešení hádanky. Na prvním místě se již nějakou chvíli drží vcelku suverénně Samsung. Jeho prodeje sice v tomto čtvrtletí meziročně klesly o 3%, i tak si ale drží velmi solidní pětinový podíl na celkovém trhu. Druhé místo patří samozřejmě společnosti Apple, která se svými 52 miliony prodanými kusy ovládá 14% trhu. Na třetím místě se pak podle očekávání objevil telefon Huawei.

Boom čínských telefonů?

Obecně se v následujících letech očekává velký rozmach právě chytrých telefonů z Číny a okolí. Nový trend totiž ukazuje, že jsou uživatelé čím dál více náročnější a volí čím dál kvalitnější telefony. S touto volbou jde ruku v ruce i zvyšování průměrné ceny, kterou je běžný uživatel ochotný za svůj telefon zaplatit. A právě v této novince tkví síla čínských výrobců. Ti totiž dokáží vyrábět opravdu neskutečné telefony v poměru cena/výkon. Zákazníci proto mnohdy radši sáhnou po sice ne úplně známé, ale za to levné značce, která nabízí skoro stejný výkon jako konkurent, jen o polovinu levněji.

S tímto trendem samozřejmě souvisí i operační systémy. Nikoho tak určitě nepřekvapí, že na čínských telefonech neběží víceméně nic jiného než Android. Zeleného robůtka či mimozemšťana, jak chcete, naleznete na více než 86% zařízeních, jablečný iOS pak na 13,7% telefonů. Z těchto dvou čísel jasně vyplývá podíl ostatních operačních systémů na světovém trhu, který je se svými zhruba 0,3% podílu vskutku zanedbatelný.

People show their smartphones on December 25, 2013 in Dinan, northwestern France. AFP PHOTO / PHILIPPE HUGUEN (Photo credit should read PHILIPPE HUGUEN/AFP/Getty Images)

Dnes nejčtenější

.