Zavřít reklamu

Všichni fanoušci Applu už nedočkavě vyhlíží nadcházející čtvrtek 27. října. V ten den totiž Apple pořádá svou podzimní konferenci, na které má představit nové počítače Mac. Hlavní hvězdou večera ale bude bezesporu nový MacBook Pro. Ten by se totiž měl dočkat velké aktualizace po čtyřech letech, a tak je více než jasné, že přijde s pořádnými změnami. O jaké novinky ale přesně půjde a čím vším se bude nový MacBook Pro chlubit? Pojďme si shrnout vše, co prozatím víme.

Design

Začněme designem. Nový MacBook Pro 2016 by měl být výrazně tenčí a lehčí než současné modely, ovšem i přesto se neočekává, že bude až tak tenký, jako MacBook Air nebo dokonce 12″ Retina MacBook. Nicméně celkově by mělo být tělo menší a tenčí, ovšem trackpad by měl být o něco větší, než u současného modelu. Apple také obohatí řadu profesionálních MacBooků o nové barvy, a tak novinka přijde v tradiční stříbrné, ale také ve vesmírně šedé, zlaté a růžově zlaté variantě.

OLED panel

Na změně designu se částečně podepíše i nový OLED panel, který by se měl podle posledních dostupných informací jmenovat Magic Toolbar. Půjde o úzký dotykový displej, který nahradí současné funkční klávesy, a tak se bude nacházet přímo nad klávesnicí, konkrétně nad klávesami čísel a v našem případě diakritických znaků. OLED panel bude opravdu zajímavý, jelikož bude zobrazovat klávesy v závislosti na tom, jakou aplikaci budete mít spuštěnou. Pokud například budete ve Photoshopu, zobrazí se na Magic Toolbaru klávesy, které vám pomohou s editací fotografií a pokud se přepnete například do quickTime Playeru, nebo jiného multimediálního přehrávače, tak se opět zobrazí jiné ovládací prvky, které vám umožní například pozastavit film a podobně.

Porty

S designem úzce souvisí i konektivita. Nový MacBook Pro by už neměl disponovat ani jedním standardním USB-A portem, čtečkou paměťových karet a dokonce ani populárním MagSafem pro nabíjení. Chlubit by se měl jen čtyřmi malými porty typu USB-C s podporou USB 3.1 generace 2 o rychlosti 10Gb/s a také s podporou nového standardu Thunderbolt 3. Čtveřici USB-C portů by pak měl doplňovat ještě standardní 3,5mm jack, ale u Applu nikdy nikdo neví a je dost možné, že ani toho se nedočkáme. Ostatně nedávno se uživatelů ptal, jestli sluchátkový konektor na jablečném notebooku vůbec používají, což naznačuje, že se jej chce pravděpodobně zbavit.

Touch ID

S výše zmiňovaným OLED panelem také souvisí přítomnost Touch ID. Současná generace MacBooku Pro nabízí pouze konvenční způsoby uzamknutí zařízení, nový model by však měl konečně podporovat Touch ID tak, jak jej známe z iPhonu a iPadu. Samotný senzor otisků prstů by měl být integrovaný přímo v tlačítku power, a tak když uživatel tlačítkem MacBook probudí, automaticky se mu oskenuje přiložený prst a provede se autentizace. Touch ID tak pomůže rychle odemykat Mac i uživatelům, kteří nemají Apple Watch a nevyužívají novou funkci Auto Unlock.

Výkon

Všichni pochopitelně očekávají, že nový MacBook Pro bude výkonnější, než předchozí model, avšak o samotných komponentách toho moc nevíme. Nicméně i tak je víceméně jasné, že novinka bude disponovat procesory Intel Skylake s integrovanou grafikou. Větší modely by pak jako obvykle měly nabídnout grafickou kartu, která by ale tenktokrát měla být od společnosti AMD. Konkrétně by se mělo jednat o architekturu Polaris, která by se měla bezproblémově vejít do menšího těla a zároveň nabídnout nejlepší kombinaci výkonu a spotřeby.

Odhalení, cena, prodej

Jak už bylo zmíněno v úvodním odstavci, Apple představí MacBook Pro 2016 už ve čtvrtek 27. října ve večerních hodinách (konference začíná v 19:00 našeho času). Do prodeje by se měl nový model dostat ještě před Vánocemi, aby Apple stihl trh naplnit svými novinkami a měl tak zvýšené prodeje. O ceně nevíme prakticky vůbec nic, ale pokud se budeme odrážet od cen současných modelů, pak by nový MacBook Pro ve 13,3″ variantě měl začínat na 40 000 Kč a 15,4″ model na 62 000 Kč. Je ovšem dost pravděpodobné, že finální ceny se budou lišit a také mohou lehce povyrůst.

macbook-pro-2016-fb-2

Související články

Dnes nejčtenější

.