Zavřít reklamu

Dotykový panel Touch Bar se na vyšších modelech MacBook Pro už nějakou chvíli objevuje. Jeho příchod byl mnoha hlasy velmi opěvován a ozačován za velkou inovaci jablečných počítačů. Jako vždy se však našly i hlasy, které novinku v podobě dotykového panelu vítaly s nevolí a nespatřovali v ní žádný přínos. Jedním z těchto kritik je i bývalý zaměstnanec společnosti Apple. Ten však v panelu jako takovém problém nespatřuje. Vadí mu spíše to, jakým způsobem je Apple svým zákazníkům „vnucuje“. Když však potřebují opravdu kvalitní počítač, jinou možnost, než MacBook s Touch Barem, nemají.

Problém, který Chuq Von Rospach v Touch Baru vidí, je jeho přítomnost ve všech vyšších konfiguracích MacBooků Pro. Podle něj j to pro některé uživatele zbytečné a za produkt, který takřka nevyužijí, si nechtěně připlatí. Ve své podstatě je to pravda. Jablečná nabídka totiž opravdu moc na výběr při volbě MacBooku Pro nedává. Ceny MacBooků jsou navíc už tak dost vysoké a úspora za verzi bez Touch Baru by zřejmě úplně malá nebyla. Podle Von Rospacha je navíc pro mnoho uživatelů opravdu zbytečným luxusem.

Von Rospach si myslí, že je dotykový panel nad klávesnicí MacBooku „zastaralou“ technologií, která před sebou nemá budoucnost. Ve své podstatě je to pravda. I když se vývojáři snaží své produkty pro Touch Bar všelijak rozvíjet, dotykový panel zůstane navždy dotykovým panelem a logicky tedy přinese pouze to, co už dávno známe.

Touch ID je pro mnohé na MacBooku zbytečnost

Podobně hodnotí i otevírání počítače pomocí Touch ID. Jasně, je to příjemná úspora času a velmi bezpečná technologie. Na druhou stranu, je vážně takový problém zadat do svého počítače heslo? U něj se totiž dá na rozdíl od smartphone očekávat, že na něm nějakou chvíli kvůli práci či jakémukoliv jinému používání setrváte. Pár sekund navíc kvůli zadání hesla tak nejspíš nebude takovou ztrátou. Navíc má velké procento jablečných uživatelů na zápěstí Apple Watch, které lze nastavit tak, aby váš MacBook automaticky odemkly. I Touch ID je tedy svým způsobem technologií, která je pro uživatele, kteří Touch Bar nepotřebují, vcelku nepotřebná.

Podle Von Rospacha existují dvě možnosti, kterými by Apple své počítače do budoucna výrazně vylepšil. První věc je rozšíření Touch Baru i na ostatní jablečné počítače a dokonce i na samostatnou klávesnici, která bude kompatibilní s iMacem. Díky tomuto kroku by se ceny zřejmě znatelně posunuly, respektive by zůstaly na podobné úrovni s o poznání zajímavější výbavou.

Druhou cestou, která je nejspíš o něco lepším řešením, je zavedení těch nejlepších modelů MacBooku Pro i ve variantě bez Touch Baru. Tato varianta by zřejmě potěšila všechny uživatele, kteří potřebují maximální výkon, ale potenciál v Touch Baru nespatřují.

 

Vcelku zajímavé myšlenky, nemyslíte? Osobně se musím přiznat, že s některými postřehy z jeho blogu souhlasím. Věřím tomu, že by se mezi jablečnými uživateli našlo mnoho těch, co si MacBook s Touch Barem koupili prostě jen kvůli tomu, že jiná možnost nebyla a teď dotykovou lištu v hloubi duše proklínají. Těžko však říci, zda se Apple k rozšíření tohoto prvku v budoucnu rozhodne. V případě supertenkého MacBooku a staromladého Airu bych na to moc nevsázel. A jaký názor máte vy? Je podle vás Touch Bar zbytečným luxusem, bez kterého byste se při MacBooku v nejvyšších konfiguracích v klidu obešli?

touch-bar-mbp-800x451

Dnes nejčtenější

.