Zavřít reklamu

Vzpomínáte si ještě, když FBI požádala soud, aby donutil Apple odemknout telefon střelce ze San Bernardina Rizwana Farooka? Ředitel FBI James Comey ujistil veřejnost, že se jednalo o ojedinělý případ a neexistuje nic jako opakované snahy o přístup do cizích iPhonů.

Uběhlo osm měsíců a FBI vztahuje ruce po dalším uzamčeném iPhonu, který dříve patřil dnes již zemřelému teroristovi, čímž byly pochopitelně položeny základy pro další právní zúčtování s Applem.

Na tiskové konferenci v minnesotském St. Cloud oznámil zvláštní agent Rich Thornton, že FBI získala iPhone Dahira Adana, který v minnesotském obchodním domě pobodal 10 lidí než byl postřelen a zabit policistou. K činu se přihlásila fundamentalistická militantní organizace ISIS prostřednictvím sociálních sítí.

Stejně jako v případě střelce ze San Bernardina je i Adanův telefon chráněný číselným kódem. Podle Thorntona se FBI stále pokouší přijít na způsob, jak k obsahu telefonu získat přístup. „iPhone Dahira Adana je uzamčený,“ řekl Thornton novinářům. „Jsme v procesu vyhodnocování našich právních i technických možností k získání přístupu k zařízení a datům v něm obsažených.“

Model iPhonu, který terorista vlastnil, Thornton nezmínil – v případě sanbernardinského střelce se jednalo o model 5c. Zdá se tedy, že FBI bude opět muset překročit možnosti svých bezpečnostních opatření. Při uvedení iOS 8 v roce 2014 byly iPhony a iPady zašifrovány tak, že ani Apple nebyl schopný dešifrovat obsah zařízení, a to ani na požádání policie či FBI.

Po střelbě v San Bernardinu loni na jaře došlo k tomu, že FBI dokonce požádala Apple o vytvoření nové verze operačního systému, která by mohla bezpečnostním složkám umožnit dostat se „silou“ do iPhonu 5c Rizwana Farooka. Software měl umožnit opakované zadávání PIN kódů, aniž by došlo k vymazání celého obsahu telefonu, což Apple odmítl a FBI podala žalobu.

K podrobnostem o iPhonu, do kterého se pokouší dostat nyní, se zatím nevyjádřila. Kauza s Farookovým telefonem skončila, když FBI oznámila, že objevila metodu, jak se do iPhonu dostat. Ředitel Comey uvedl, že kancelář zaplatila více peněz za techniku, než bylo dosud obvyklé. Pokud je to skutečně pravda, odhadují některé zdroje celkovou cenu na 1,2 milionu dolarů. Není ale jisté, zda zmíněná technika bude stačit i pro novější verze iPhonů, než je 5c, stejně jako pro vyšší verze iOS.

apple_fbi_whitehouse_lsa

Zdroj: Wired.com

Témata: , , , , , , , , ,

Související články

Dnes nejčtenější

.