Zavřít reklamu

Live Photos iconKdyž Apple na konferenci „Hey Siri“ téměř před třemi týdny představil iPhone 6s, 6s Plus a s nimi i Live Photos, tak jsem si říkal, co na nich všichni vidí, že se vlastně jedná jen o jakési animace podobné gifům. Záhy jsem však pochopil, že Apple pojal animace svým způsobem, implementoval je chytře do svého ekosystému a ještě z nich udělal vlastně něco úplně jiného. Jakmile jsem ani ne před 48 hodinami dostal iPhone 6s do ruky, musel jsem hned po 3D Touch displeji vyzkoušet nový, skvělý fotoaparát a s ním samozřejmě i Live Photos.

O co vlastně jde? Live Photos jsou pohyblivé fotografie, které zaznamenávají vše před a po vyfocení fotografie. Tudíž můžete normálně fotit, ale u všech fotografiích budete mít možnost přehrát i to, co se dělo 1,5s před pořízením fotografie a 1,5s po vyfocení fotografie. Ve výsledku je tedy animace dlouhá 3 vteřiny a narozdíl od gifů obsahuje i zvuk. Výsledný soubor se skládá jak z fotografií, tak i z videa, a co se objemu dat týče, tak je jen 2x větší, než běžná fotografie, což je poměrně slušné, jelikož jde normálně o 12 MPx fotografii. Na iPhonu 6s se Live Photos přehrají tak, že silněji stisknete 3D Touch displej. Živou fotografii si dokonce můžete přidat i jako tapetu a na uzamčenou obrazovku, kde ji také přehrajete silnějším stisknutím displeje.

Rozhodně si ale nemyslím, že byste Live Photos využívali neustále. Jde totiž o funkci, kterou zapnete spíš jen v takovém momentě, kdy očekáváte, že by výsledek mohl být zajímavý. Je to trochu škoda, protože v případě, že se snažíte vyfotit jistý moment, který ale nastal těsně předtím nebo těsně potom, co jste zmáčkli spoušť, tak by vás živá fotografie mohla zachránit a vy byste ten moment měli alespoň na animaci v podobě Live Photo. Jinak si ale myslím, že díky Live Photos si mohou uživatelé vytvořit vskutku zajímavá pozadí pro své iPhony nebo Apple Watch a už nyní mě napadá několik zajímavých momentů, kde je hodlám využít.

Co bych živým fotografiím na iPhonu 6s vytkl je jejich úplná neplynulost. Vůbec se totiž nemohou srovnávat s živými tapetami, které Apple servíruje na iPhonu 6s, jelikož ty jsou opravdu nádherné a naprosto plynulé. Live Photos někdy totiž působí tak, jako kdyby se jednalo o kraťoučké video, kterému chybí nějaké snímky. Při rychlejšímu pohybu totiž uvidíte jakýsi zásek, jako kdyby se najednou pohyblivý objekt přemístil, i když jistá animace tam je, tak nepůsobí úplně plynule. U pomaleji se pohybujících objektů je ale animace bezproblémová a vypadá mnohem plynuleji, což ostatně můžete vidět přímo na apple.com.

Kdybych měl tedy na závěr vše shrnout, tak si osobně myslím, že Live Photos je příjemná funkce, se kterou dají vymyslet opravdu zajímavé věci a dobře ji zužitkovat. Jinak se ale držím názoru, že nejde o jednu z klíčových vlastností nového iPhonu 6s, kvůli které by se měl zákazníky rozhodnout přejít na nejnovější jablečný telefon. Jde o pěkný bonus, se kterým si můžete vyhrát a pomůže vám zachytit další vzpomínky a trochu lépe vás dokáže vnořit do momentu, kdy byla fotografie pořízena. Určitě si tak lépe vybavíte podrobnosti, atmosféru a vše ostatní, co s konkrétní fotografií souviselo.

Na videu níže můžete vidět, jak se Live Photos pořizují a jak následně přehrávají. Povšimněte si, že nahoře musíte funkci aktivovat, aby se živá fotografie pořídila. Stejně ji tak můžete i vypnout. Při přehrávání pak můžete vidět zmíněný trhavý pohyb při rychlém pohybu, jelikož rybka náhle rychle odplavala ze záběru pryč.

Související články

Dnes nejčtenější