Zavřít reklamu

Windows-10-icon-blueTisková zpráva: Společnost Microsoft uvedla ve středu 29. 7. zcela nový operační systém Windows 10. Je to systém, který má za sebou i značný vývoj a uživatelé ho znají. Tou největší a nejčastěji skloňovanou změnou je návrat nabídky Start. Není to však klasické tlačítko Start, jež známe například z Windows 7 nebo starších verzí. Jedná se v podstatě o jakousi kombinaci mezi verzemi Windows 7 a 8. V nabídce Start tak uživatelé uvidí nejen všechny nainstalované programy, ale i prostor, kam si můžou umístit dlaždice oblíbených aplikací. Součástí nabídky Start je i integrovaný fulltextový vyhledávač.

„Desítky“ však nejsou jenom nabídka Start, a proto se uživatelé můžou těšit i na některá vylepšení, práce s okny a pracovními plochami. Ty určitě ocení uživatelé používající několik monitorů současně. Nová organizace pracovních oken zvyšuje přehlednost práce s více aplikacemi zároveň a Microsoft vylepšil i funkci připínání, takže je teď velice snadné rozdělit monitor třeba na půlku nebo do každého rohu umístit okno s jinou aplikací.

Microsoft přepracoval i možnosti systémových notifikací a ve Windows 10 se tak objevuje Centrum akcí, které například zobrazí informaci o novém e-mailu, připojeném externím disku a podobně. Centrum akcí je něco jako oznamovací lišta v chytrých telefonech. Uživatel tím získá maximální přehled o stavu systému. Z hlediska aplikací je k dispozici Windows Store s množstvím různých her
a programů.

Další velkou novinkou je i nový webový prohlížeč, který nese jméno Microsoft Edge. Je to nástupce roky používaného Internet Exploreru, který přináší množství inovací, ale především rychlost. Windows 10 jsou zároveň prvním operačním systémem od Microsoftu, jehož jádro běží na všech zařízeních, jako jsou osobní počítače, chytré telefony, tablety nebo různá zařízení, která dnes označujeme jako nositelná elektronika nebo internet věcí.

Celkově jsou nové „desítky“ komplexní systém, takže změn a vylepšení je v nich skutečně hodně. Na některé si však na českém trhu budeme muset počkat třeba jako na asistentku Cortanu. Kdo by měl zájem si nové Windows 10 pořídit a vyzkoušet si je i na svém Macu, může tak učinit například u společnosti Tech Data Distribution.

Windows 10

Dnes nejčtenější

.