Zavřít reklamu

windows-blueSpoločnosť Microsoft pred malou chvíľou odštartovala svoj event, na ktorom oznámila budúcu verziu operačného systému Windows. Pretože chce Microsoft zjednotiť systém pre všetky rôzne platformy, rozhodol sa mu dať úplne nový názov, Windows 10. Microsoft odôvodnil tento názov tak, že keď uvidíme systém v celej svojej kráse, zistíme, že je to oveľa vhodnejšie meno – podobne ako keď Apple miesto Mac OS 10 predstavil Mac OS X. Aj tu by to malo predstavovať úplne nový začiatok. S novým začiatkom súvisí aj zjednotenie, keďže odteraz bude Microsoft ponúkať jeden systém s jedným obchodom Windows Store a jednou rodinou produktov. Platforma bude totiž kompatibilná s telefónmi, tabletmi, smartfónmi a dostane sa aj na Xbox One, s obrazovkami od 4″ do 80″.

Na každom produkte bude mať systém špecifické funkcie a rozhranie, avšak všade bude hrať rolu Modern UI a aplikácie z Windows Store. Okrem toho stavia Windows 10 na oveľa väčšom prepojení Modern UI s desktopom a tak užívatelia desktopových PC uvidia tradičné Štart menu známe z Windows 7, avšak tentoraz bude mierne upravené a bude obsahovať aj dlaždice rôznych veľkostí, ktoré je možné upravovať, pridávať a odstraňovať podľa chuti. Microsoft chce týmto presvedčiť užívateľov Windows 7, aby prešli na novší OS a „aby sa nezdržovali na prvej Toyote Prius, keď môžu mať Teslu.“ Nové Štart menu tiež ponúka vylepšené vyhľadávanie Bing Search, ktoré teraz zobrazuje výsledky z PC aj z internetu.

Windows 10

Ďalšou novinkou je režim Windowed Mode, ktorý umožňuje spúšťať aplikácie z Windows Store priamo na pracovnej ploche a užívatelia ich tak môžu používať rovnako ako milión ďalších programov, ktoré sú dostupné pre Windows. Toto je možné navyše skombinovať s funkciou Snap Mode, vďaka čomu získajú užívatelia Metro multitasking v inej podobe – jednoducho si prichytíme jednu aplikáciu k ľavému okraju obrazovky a druhú k pravému okraju obrazovky.

Windows 10

Novinkou po vzore OS X je úplne nový multitasking, ktorý si teraz prevzal inšpiráciu z Exposé v OS X. Tento inovovaný multitasking umožňuje užívateľom Windows 10 vytvoriť niekoľko virtuálnych obrazoviek a na každej si môžu zapnúť iné aplikácie. Medzi aplikáciami a virtuálnymi obrazovkami sa potom dá prepínať s pomocou klávesovej skratky, čím sa na obrazovke objaví ich zoznam spolu so zoznamom spustených aplikácií. Tu je možné aplikácie okamžite vypínať a tiež je tu možné vypínať celé obrazovky aplikácií. Okrem toho pribudla funkcia Snap Assist, ktorá umožní mať v jednej polovici obrazovky jednu aplikáciu a do druhej polovice si môžu vybrať aplikáciu z inej pracovnej plochy.

Windows 10

Power Useri, ktorí narábajú s príkazovým riadkom, sa tiež potešia, že Microsoft po desiatkach rokov existencie Windows umožní do príkazového riadku kopírovať adresy pomocou CTRL+V. Doteraz sa sem dali vkladať odkazy len cez kontextové menu pomocou myši. Užívatelia dotykových obrazoviek sa môžu tešiť na návrat Charms Bar, ktorý sa tu nachádzal vo Windows 8 a Windows 8.1, vďaka čomu nebudú mať s ovládaním nového systému väčšie problémy. Microsoft však nahradil menu multitaskingu novým režimom Task View, ktorý zaberie celú obrazovku a ponúka dostatočne veľké tlačidlá pre dotykové ovládanie. Toto menu je možné vysunúť pohybom prsta z ľavého okraja obrazovky. Rovnako sem pribudne obrazovka Štart v novej podobe, ktorá je narozdiel od desktopovej full-screenová, no obsahuje oveľa viac priestoru pre dlaždice a aj pre zoznam aplikácií. Microsoft vraví, že tento režim je inteligentný a aktivuje sa sám v závislosti od hardvéru.

Windows 10
Windows 10

Svoje výhody prinesie Windows 10 aj do korporátnej sféry, kde Microsoft sľubuje, že nový Windows ponúkne familiárne rozhranie, kompatibilitu, produktivitu, moderný manažment podnikového softvéru a prispôsobený Windows Store s aplikáciami pre podnik. Microsoft nakoniec oznámil, že už zajtra spustí Windows Insider Program, do ktorého sa môžu prihlásiť záujemcovia o testovanie nového systému. Windows 10 Technical Preview pre užívateľov PC a notebookov bude dostupná zajtra, zatiaľ čo verzia pre servery vyjde krátko na to. Microsoft verí, že týmto programom sa mu podarí vytvoriť dokonalý systém, ktorý budú milovať všetci jeho užívatelia. Spoločnosť má potom v pláne vydať operačný systém neskôr v roku 2015 (pravdepodobne o rok?), pričom na Build konferencii v apríli/dubnu odhalí viac detailov o tzv. Univerzálnych aplikáciách. Ešte predtým má ale odhaliť viac detailov o verzii pre bežných užívateľov.

Windows 10

Microsoft nakoniec organizoval Q&A priestor, vďaka ktorému sme sa mohli dozvedieť ďalšie zaujímavosti o systéme. Windows 10 bude skutočne názvom nového operačného systému, avšak to neznamená, že sa ďalšie verzie budú volať po mačkovitých šelmách. Systém sa tak volá z dôvodu, že predstavuje skôr nový začiatok, než ďalšiu verziu systému. Dostávame sa totiž skutočne do fáze, v ktorej už nezáleží, aké zariadenie používame, nájdeme na ňom jeden systém, vždy len v odlišnej podobe (napr. bez desktopu alebo obrazovky Štart). Na systéme teraz pracuje kompletný softvérový tím, kým v minulosti mal Microsoft jeden tím vyvíjajúci OS pre mobily, OS pre počítače a OS pre Xbox. Tentoraz tomu však už tak nie je a to sa odrazí aj na tzv. Univerzálnych aplikáciách, ktoré budú podporované na všetkých zariadeniach bez ohľadu na hardvér a veľkosť obrazovky a budú sa dať stiahnuť z Windows Store. Jednou z prvých ukážok je hra Halo: Spartan Assault, ktorá je dnes dostupná v jednej verzii pre PC, Windows Phone a Xbox One. Microsoft nezabudol ani na platformu Windows RT pre tablety s procesormi ARM a aj keď to vyzeralo, že platforma ide dolu z kopca, Windows 10 by jej mohol dať druhý dych práve kvôli univerzálnym aplikáciám a celkovému spracovaniu nového systému. Navyše je spätne kompatibilný s aplikáciami z Windows RT, Windows 8.1, Windows Phone 8.1 a iných verzií systému Windows.

Windows 10

Související články

Dnes nejčtenější

.