Zavřít reklamu

ipodDo redakcie sa nám iPod touch 6. generácie dostal koncom minulého týždňa a pretože ho používame, rozhodli sme sa pozrieť naň trochu detailnejšie. Okrem toho, že sme si pripravili veľkú recenziu, tak sme sa pozreli na niektoré ďalšie aspekty samostatne a jedným z nich je aj test rýchlosti. Ale aby to nebolo len o novom modeli, zavolal som takto svojmu kamarátovi Peťovi a dohodol si, že najnovší iPod porovnáme s jeho predošlou generáciou, dokonca s jedným z prvých modelov vo farbe Black & Slate, ktorá sa stala kontroverznou vďaka iPhone 5 a ktorá bola onedlho nahradená farbou Space Grey.

Jedná sa teda o priame porovnanie zariadení, ktoré sú označované ako iPod5,1 a iPod7,1. Rozdiel medzi nimi je výrazný. Prvý model totiž obsahuje čip Apple A5 s frekvenciou 800 MHz a 512 MB operačnej pamäte. Druhý model už obsahuje 64-bitový čip A8, podtaktovaný na frekvenciu 1.1 GHz a po jeho boku nájdeme vo vnútri iPodu 1GB RAM. Nielen, že sme sa dočkali nárastu výkonu na papieri, ale aj benchmark dal piatej generácii poriadne zabrať. Test na ňom skončil za 2 minúty a 53 sekúnd, zatiaľ čo jeho nástupca si s benchmarkom poradil iba za 22 sekúnd, teda takmer 8-krát rýchlejšie.

iPod touch 6th gen benchmark
iPod touch 5th gen benchmark

Odrazilo sa to pochopiteľne aj na výslednom skóre. V oboch víťazí iPod touch 6. generácie a mohli by sme povedať, že svojho predchodcu nechal v prachu. Tiež sa ukazuje, že Apple mal o ohromnom náraste výkonu naozaj pravdu. Najnovší iPod totiž v single-core teste získal 1381 bodov, zatiaľ čo jeho predchodca iba 207 bodov. Znamená to 6,7-násobný nárast výkonu na jedno jadro. V multi-core teste je ale rozdiel o niečo menší, no stále dostatočne veľký na to, aby presvedčil majiteľov staršieho iPodu upgradovať na nový model. Tu dostal nový iPod 2438 bodov a jeho predchodca len 412 bodov, čo je 5,9-násobný nárast výkonu.

Tieto rozdiely sú viditeľné aj v praxi, kde sa náročnejšie aplikácie, ako napríklad Fotoaparát, načítavajú výrazne pomalšie než na najnovšom iPode. Rozdiel je aj v hrách, kde sa načítavacia doba výrazne líši. Ako príklad sme tu použili Real Racing 3. Predošlému modelu trvalo 24 sekúnd, kým sa načítalo hlavné menu a načítanie závodu trvalo 11 sekúnd. Novší model je na tom lepšie, menu sa načítalo už po 13 sekundách a závod po 5 sekundách.

iPod touch 6th gen benchmark
iPod touch 5th gen benchmark

Dnes nejčtenější

.