Zavřít reklamu

iPod shuffle, toto zariadenie patrí istotne medzi najlacnejšie, aké Apple ponúka. Je určené zákazníkovi, ktorý nechce za počúvanie hudby utratiť cenu, ktorá sa blíži k cene iPhone. Čo je vlastne iPod shuffle? Je to digitálny audio prehrávač, ktorý je z rodiny iPod jednoznačne najmenší a dá sa povedať, že aj najjednoduchší. Prvý model tohto iPodu bol predstavený na Macworld Conference & Expo 11. januára/ledna 2005. Odvtedy však prešiel zásadnými zmenami, ktoré sa týkali ako dizajnu tak aj funkcií. Poďme sa teda spoločne pozrieť ako táto evolúcia prebiehala.

iPod shuffle 1. generácie
Ako je už vyššie spomenuté iPod shuffle bol verejnosti predstavený 11.1.2005. Prišiel s podobným dizajnom, aký mal aj starší Apple Remote. Hmotnosť vtedajšieho iPodu bola 22 gramov. Konektivitu zariadenia zabezpečoval USB port, ktorý bol integrovaný priamo do zariadenia a bol chránený plastovou krytkou. iPod shuffle bol od svojej prvej generácie plne kompatibilný s platformou Windows, konkrétne jej verziou 2000. Predával sa len v jedinej farbe a to bola biela. Kapacitu zariadenia ste si mohli vybrať buď 512 MB alebo 1 GB. iPod používal Flash pamäť a neobsahoval žiadny displej, čo bola aj jedna z príčin jeho nízkej ceny. iPod tejto generácie bol z predaja stiahnutý 12. septembra/září 2006.

shuffleold2

iPod shuffle 2. generácie
Dátum predstavenia tohto zariadenia sa zhoduje s dátumom ukončenia predaja prvej generácie. Po dizajnovej stránke nastala radikálna zmena. Prešli sme od podlhovastého dizajnu k dizajnu takmer totožnému so súčasnou generáciou. Rozmery zariadenia boli 41.2 x 27.3 x 10.5 mm s hmotnosťou iba 15,5 gramu. Súčasne s druhou generáciou sa vizuálnym prvkom iPodu shuffle stala klipsa, ktorá je dnes neoddeliteľnou súčasťou prehrávaču. Telo iPodu bolo zhotovené z hliníku. Táto generácia, rovnako ako dnešná, neobsahovala žiadny USB port a na konektivitu plne postačoval 3,5 mm jack, cez ktorý ste mohli zariadenie synchronizovať a nabíjať. iPod sa od 12.9.2006 do 5.9.2007 predával len s pamäťovou kapacitou 1 GB vo farbách Silver, Orange, Pink, Blue a Green. Pôvodnou farbou tohto zariadenia však bola Silver. Neskôr od 19.2.2008 pribudla aj kapacita pamäte 2 GB a farby sa zmenili na Silver, Light Blue, Light Green, Purple, Product(RED) Special Edition. 9.9.2008 prišlo k ďalším farebným zmenám a iPod bol tak po novom dodávaný ako Silver, Blue, Green, Pink, Product(RED) Special Edition. iPod shuffle 2. generácie sa definitívne prestal predávať 11. marca/března 2009.

ipod-shuffle-2nd-gen-1fa-460

iPod shuffle 3. generácie
Inžinieri v Apple dlho nečakali a iPod shuffle 3. generácie bol predstavený v rovnaký deň, ako sa prestala predávať druhá generácia. Apple toto zariadenie predstavil slovami „The first music player that talks to you“ a bolo to skutočne tak. Pribudla funkcia VoiceOver, ktorá dokázala prečítať názov piesne, názov albumu a autora v 20 rôznych jazykoch. Prišla tu ďalšia radikálna zmena dizajnu a tak sa iPod shuffle 3. generácie stal prvým iPodom shuffle bez charakteristického kolieska na ovládanie. Opäť sme sa dostali k podobnému dizajnu akým disponuje Apple Remote. Rozmery sa zmenili na 45.2×17.5×7.8 mm. Zariadenie bolo spočiatku dodávané len ako Black alebo Silver so 4 GB pamäte, no 9.9.2009 prišla aj menšia 2 GB kapacita a farby sa zmenili na, Silver, Black, Blue, Green, Pink a pri 4 GB verzii bolo ešte špeciálne vyhotovenie Polished Stainless Steel, ktoré ste si mohli zakúpiť iba v Apple Online a Retail Store. Tento iPod sa definitívne prestal predávať 1.9.2010.

welcome_shuffle3gen

iPod shuffle 4. generácie
Súčasná generácia tohto iPodu je v predaji od 1.9.2010. Opäť priniesla radikálnu zmenu dizajnu, ktorou sa snaží poukázať na 2. generáciu tohto prehrávača. Vidíme tu návrat k ovládaciemu koliesku, ktoré je dnes známe aj ako Control Wheel či Control Pad. Taktiež je tu samozrejmosťou funkcia VoiceOver, ktorá dokáže hovoriť 29 jazykmi vrátane slovenčiny a češtiny. Rozmery zariadenia sa zmenili na 29×31.6×8.7 mm pri hmotnosti len 12,5 gramu. Samozrejmosťou je klipsa, ktorá sa na iPode objavuje už od druhej generácie. Táto generácia je od začiatku predaja dodávaná len v 2 GB verzii. Spočiatku sa tento iPod predával vo farbách, Silver, Blue, Green, Orange a Pink, no 12.9.2012 prišlo k farebným zmenám po vzore iPodu Touch 5. generácie a tak sme si tento najlacnejší iPod mohli zaobstarať vo farbách Black & Slate (tento rok sa farba zmenila na Space Gray), Silver, Purple, Pink, Yellow, Green, Blue, Product(RED) Special Edition.

shuffle1

 

Související články

Dnes nejčtenější

.