Zavřít reklamu

Všetko to vypuklo v roku 2007. Začalo sa MacWorld Conference & Expo v San Franciscu. Vo vzduchu bolo cítiť niečo prelomové, ale ako to u Apple býva zvykom, o ničom sa nevedelo a preto všetci mohli len čakať na to, čo sa udeje. Po krátkej prezentácii, v ktorej sa Steve Jobs poobhliadol za revolučnými a zlomovými produktami spoločnosti Apple začal dnes už slávnymi slovami: „An iPod, a phone and an internet communicator…“ Tieto slová zopakoval ešte párkrát a potom sa opýtal publika, ktoré už tušilo niečo veľké: „Rozumiete mi? Toto nie sú 3 rozdielne veci, toto je jediné zariadenie!“ A v tom to celé začalo. Celá Post-PC éra sa týmto rozbehla. Dňa 9. januára/ledna 2007 sa prakticky celý svet celý svet mobilných zariadení a telefónov od základov zmenil. Bol predstavený iPhone. Prvý plne dotykový telefón s kapacitným displejom znamenal revolúciu a nastolenie smeru pre mnohé značky na ďalšie roky ba možno desaťročia. Poďme sa teda spoločne pozrieť, ako vlastne celá evolúcia rady iPhone prebiehala.

Original iPhone / iPhone 2G

Originálny iPhone, ako je napísané vyššie, bol predstavený v San Franciscu 9. 1. 2007. Znamenalo to obrovský prevrat v chápaní smartfónov, ktoré v tej dobe boli bohaté na tlačidlá. Ako Steve uvádza v samotnej prezentácii, najnudnejšia a najzložitejšia časť vtedajších smartfónov boli tlačidlá. Bolo ich tam proste veľa a nedali sa prispôsobovať. Preto Apple predstavil plne dotykový telefón, ktorý ako iste všetci vieme, má jedno jediné tlačidlo v oblasti displeja, ktoré sa za tie roky stalo charakteristickým znamením tejto spoločnosti. Pôvodný iPhone mal unibody dizajn. To znamená, že všetko bolo pevne poskladané v jednom zariadení bez možnosti výmeny krytu, čo v tej dobe nebolo bežné. Tento iPhone obsahoval 2-megapixelový fotoaparát, ktorý už v tej dobe trošku za konkurenciou zaostával, keďže mal slabé rozlíšenie a nemal dokonca ani funkciu nahrávania. Celé zariadenie riadil procesor Samsung S5L8900, ktorý bol taktovaný na 412 MHz a mal architektúru ARMv11. Pamäť RAM vtedy dosahovala 128 MB, čo si v dnešnej dobe nevieme predstaviť. Pôvodný iPhone bol dodávaný len v jednej farebnej kombinácii a to s hliníkovým zadným krytom, ktorý mal na spodnej časti plastový kryt kvôli GSM a WiFi signálu. Z minulého príspevku o evolúcii iOS vieme, že toto zariadenie bežalo na platforme OS X iPhone a podporovalo nanajvýš iPhone OS 3.1.3. Zariadenie malo v tej dobe len 8 alebo 16 GB pamäte. Batéria s kapacitou 1400 mAh vydržala 8 hodín hovoru na 2G sieti, keďže telefón ešte nepodporoval 3G. Hmotnosť celého zariadenia bola 135 gramov. Telefón disponoval 3,5-palcovým displejom s rozlíšením 480 x 320 pixelov.

iphone-2g

iPhone 3G

Ďalšie zariadenie zo špičkovej rady iPhone bolo predstavené 9. júna/června 2008 na WWDC 2008. Jednalo sa o 2. generáciu tohto telefónu, ktorá niesla pomenovanie podľa najvyššej podporovanej siete. iPhone 3G mal rovnaký procesor ako prvý iPhone. Svojim dizajnom bol veľmi podobný originálnemu iPhone, až na to že bol o približne 0,7 mm hrubší a mal plastový zadný kryt, ktorý neskôr trpel na praskanie a škrabance. Síce bolo zariadenie hrubšie, no malo batériu s nižšou kapacitou (Li-Pol 1150 mAh), ktorá však pri telefonovaní vydržala o 2 hodiny dlhšie v prípade, že sa jednalo o hovor v 2G sieti. Rozlíšenie a uhlopriečka displeja zostali zachované. Prvýkrát sa pri tomto zariadení objavuje čierne a biele farebné prevedenie. V prípade čiernej verzie mohol mať telefón kapacitu 8 alebo 16 GB a pri bielej verzii to bolo len 16 GB. Fotoaparát mal rovnaké parametre ako predchodca. Zariadenie sa začalo predávať s iPhone OS 2.0 a najvyšší podporovaný systém bol iOS 4.2.1.

3giphone-080609-1

iPhone 3GS

V poradí už 3. generácia tohto telefónu nepriniesla žiadnu dizajnovú zmenu. Dá sa však povedať, že vo vnútri zariadenia nastali veľké zmeny. Apple použil nový procesor, konkrétne Samsung S5PC100 ARMv7 Cortex-A8, ktorý bol taktovaný na 600 MHz. Zvýšila sa aj RAM na 256 MB. Túto zmenu si vyžiadali hlavne neustále vyššie nároky, ako na samotný systém tak aj na mnohé aplikácie. Zlepšil sa fotoaparát, ktorý po novom dosahoval rozlíšenie 3 megapixely a umožňoval nahrávanie videa priamo v systéme bez nutnosti inštalovania aplikácií. iPhone 3GS bol podobne ako jeho predchodca predávaný v dvoch farebných prevedeniach. V bielom a čiernom. Pre obe sme si mohli vybrať z troch veľkostí pamäte, 8, 16 a 32 GB. Zvýšila sa aj kapacita batérie, ktorá po novom dosahovala 1219 mAh, čo ponúka 12-hodinovú výdrž pri telefonovaní v sieti 2G. Displej si zachoval rovnaké parametre ako v minulosti.

412780_g1

iPhone 4

Štvrtá generácia tohto smartfónu bola prelomová. Apple si uvedomoval, že začal trochu stagnovať v oblasti vývoja iPhone. Preto predstavil niečo, čo vyrazilo mnohým kritikom dych. iPhone 4 ako prvý telefón ponúka displej s vysokým rozlíšením 960 × 640 pixelov pri rovnakej veľkosti displeja ako ponúkali tri predchádzajúce generácie. Štvornásobne vyšší počet pixelov zvyšuje hustotu pixelov na dvojnásobok, 326 ppi. Ďalšou výraznou zmenou bol dizajn. Od plastu sa prešlo ku sklu a nehrdzavejúcej oceli. Pribudli hrany a iPhone sa tak stal znovu príťažlivým luxusným kúskom. Pre mnohých bol tento dizajn však zlý, pretože ich rezal do ruky a zle sa držal. Výraznej zmeny sa dočkal aj procesor, ktorý dostal pomenovanie Apple A4 a ponúkal jedno jadro s taktom 800 MHz. Ďalšej zmeny sa dočkal aj fotoaparát, ktorý má teraz hodnotu 5 megapixelov a dokáže zachytávať video v 720p HD rozlíšení. RAM sa zvýšila na 512 MB a zariadenie bolo naďalej ponúkané v 2 farbách – bielej a čiernej. Biela však prišla podstatne neskôr ako čierny variant. Zariadenie bolo teraz dostupné len ako 16 a 32 GB. Neskôr prišiel aj 8 GB variant. Batéria sa oproti iPhone 3GS zväčšila o 16% na 1420 mAh. Zmenila sa aj hrúbka celého zariadenia. iPhone síce stratil 3 mm hrúbky a mal 9,3 mm, ale oproti iPhone 3GS pribral o 2 gramy, čím sa jeho váha zvýšila na 137 gramov. Zvýšenie váhy bolo dôsledkom použitých materiálov, skla a ocele.

1ea264166ba25541a1c5db77aa8c4b85

iPhone 4S

Už 5. generácia iPhone a zase raz prekvapila. Prístroj dostal procesor Apple A5 taktovaný na 1 GHz pri dvoch jadrách. Pamäť RAM zostala zachovaná ako pri predchodcovi. Prístroj ako prvý iPhone ponúkol 64 GB úložného priestoru. Mnoho ľudí očakávalo, že z ponuky týmto vypadne 16 GB variant no nestalo sa tak – neskôr sa objavuje aj 8 GB verzia. iPhone bol aj naďalej predávaný v dvoch farebných variantoch. Opäť sa zlepšil fotoaparát. Ponúkol rozlíšenie 8 megapixelov a dokázal zachytávať Full HD video pri 30 fps. Batéria zostala zachovaná ako pri predchodcovi a podobne ako u predchodcu sa jednalo o 7 hodín telefonovania v 3G sieti. Pribudla tu významná funkcia Siri, ktorá urobila iPhone 4S na nejaký čas jedinečným, keďže žiadne iné zariadenie túto funkciu nemalo. Prvýkrát sa zvýšila aj prenosová rýchlosť, ktorá teraz dosahovala 14,4 Mbit/s. iPhone 4S sa pre mnohých používateľov iPhone stal ich poslednou generáciou, pretože v ďalšej generácii sa prvýkrát menila veľkosť displeja.

iphone1-900x900

iPhone 5

Mnohý považovali a označovali tento iPhone ako iPhone 4SS alebo iPhone 4S+. Oproti predchodcovi priniesol mierny redizajn, ktorý sa týkal hlavne použitia hliníku namiesto skla pri zadnom kryte a výrazného úbytku hmotnosti na 112 gramov. Zvyšovala sa pamäť RAM, ktorá po novom dosahovala 1 GB. Fotoaparát zostal so zachovaným rozlíšením ako pri predchodcovi. Prvýkrát sa zmenila veľkosť displeja, ktorý sa natiahol na výšku a uhlopriečka predstavovala 4 palce pri rozlíšení 1136 × 640 pixelov. Taktiež sa tu objavil nový procesor Apple A6, ktorý však okrem o niečo vyššej frekvencie (1,3 GHz) priniesol aj vlastnú architektúru Apple. Prístroj sa naďalej predáva v bielej a čiernej farbe so zachovanou kapacitou pre dáta ako jeho predchodca. Batéria sa zväčsila len nepatrne na 1440 mAh. iPhone po prvýkrát získava podporu LTE sietí. Jeho hrúbka sa zmenšila o 1,7 mm oproti predchodcovi. prvýkrát tu dochádza k výraznej zmene nabíjacieho konektoru. Z 30-pinového sa stáva 8-pinový digitálny Lightning konektor.

20120912_iphone5apple

iPhone 5C

Prvýkrát ide Apple cestou „lacnejšieho“ smartfónu a tak predstavuje redizajnovaný iPhone 5 nazvaný iPhone 5C. Oproti „päťke“ sa v jeho útrobách zväčšila len kapacita batérie na 1507 mAh. Ponúkaný je v 5-tich farebných prevedeniach a to sú biela, žltá, zelená, modrá a ružová. S príchodom iPhone 5C sa iPhone 5 prestáva predávať.

iphone5c-header

iPhone 5S

Prvý telefón, ktorý má výkon počítača. Je to vôbec prvý telefón ktorý má 64-bitový procesor Apple A7 taktovaným na 1,3 GHz. Číslo 7 bude pre Apple asi šťastným. Počet jadier zostáva nezmenený. Ponúka rovaké rozlíšenie displeja ako predchádzajúca generácia. Po prvýkrát sa popri tradičnej kombinácii bielej a čiernej farby objavuje tiež farba zlatá. Aj keď čierna nie je tak celkom čiernou. iPhone 5S priniesol ešte jednu obrovskú vychytávku, ktorou je dlho očakávaný snímač odtlačkov prstov Touch ID. Tento snímač má rozlíšenie 500 ppi. Pamäť RAM je rovnaká ako pri iPhone 5 a iPhone 5c. Navzdory novému Home Button, v ktorom sa senzor Touch ID nachádza, sa hmotnosť iPhone nezmenila. Navýšila sa však kapacita batérie, pretože mnohí používatelia hovoria, že batéria je najväčšou bolesťou iPhone. V súčasnosti má kapacitu 1570 mAh. Fotoaparát si zachováva už 3. generáciu rovnaké rozlíšenie, no kvôli novému fotočipu dokáže po novom zachytávať spomalené videá tzv. Slow Motion pri 120 snímkoch za sekundu.

iphone5s_dimensions

Dnes nejčtenější

.