Zavřít reklamu

Pojem iOS v dnešnej dobe už pozná snáď každý človek, ktorý sa ako tak venuje IT. Samotný systém bol predstavený v roku 2007 spolu s originálnym iPhone, ktorý v tej dobe predbehol konkurenciu neuveriteľným skokom. V dobe predstavenia prvej generácie tohto mobilného operačného systému neexistovali žiadne aplikácie a ľudia si dlhé chvíle krátili sledovaním videí na YouTube a hraním internetových hier. Pri spätnom pohľade do minulosti nás fascinuje to, ako sa z jednoduchého operačného systému, v ktorom nebol multitasking, priečinky či v dnešnej dobe dôležité aplikácie, stal najvyspelejší operačný systém určený pre mobilné telefóny. Tento rok spoločnosť Apple vydala v poradí už 7. generáciu iOS. Ako sa tento systém menil a vyvíjal, si priblížime v tomto článku.

iPhone OS 1.0 
Keď Steve Jobs predstavil iOS na MacWorld Conference & Expo 9. januára/ledna 2007, hovoril o ňom ako o upravenej verzii systému OS X. Prvotná literatúra spoločnosti Apple ho nazývala iPhone OS (zmena názvu na iOS prebehla až o niekoľko rokov). Aj keď iOS bol na svoju dobu inovatívny a veľmi pokrokový, chýbali mu v dnešnej dobe neodmysliteľné funkcie. Keď iPhone OS 29.júna/června 2007 vyšiel, obsahoval len 16 predinštalovaných aplikácií s tým, že nové sa nedali sťahovať, keďže v tej dobe ešte neexistoval App Store. iOS v tej dobe obsahoval tieto aplikácie: Mail, iPod, Kalendár, Fotky, Hodinky, SMS, Safari, Poznámky, YouTube, Kalkulačku, Mapy, Nastavenia, Fotoaparát, Počasie, Akcie a Telefón, pričom neskôr sem pribudol v podobe aktualizácie aj iTunes Store. Steve Jobs vtedy vývojárom tretích strán odkázal, aby vyvíjali webové aplikácie, ktoré sa budú v iOS zariadeniach používať ako natívne. Neskôr však Apple vydal prvý iOS SDK, čím zmenil svoj názor a v roku 2008 bol spustený iTunes App Store, ktorý v súčasnosti obsahuje cez milión aplikácií.

iphone

iPhone OS 2.0
Najväčšou novinkou novej generácie iOS bola možnosť sťahovať a vyvíjať aplikácie pre iTunes App Store, ktorý bol oficiálne spustený spolu s vydaním nového systému 8. júla/července 2008. Používatelia mali vtedy prístup „len“ k tisíckam aplikácií od vývojárov tretích strán. iPhone získal pomocou iTunes obrovský náskok pred vtedy začínajúcou konkurenciou, pretože ako jediný smartfón ponúkal dokonalý ekosystém. Medzi jeho používateľmi sa ustálila fráza: „There’s an App for that“ („Na to je tu aplikácia“). Ďalšími významnými novinkami boli Push Notifikácie pri aplikácii Mail a predstavenie stránok pracovnej plochy, čo malo za následok neustále pribúdanie aplikácií. Pribudli tiež ikonky v kontaktoch, možnosť urobiť fotografiu domácej plochy, možnosť otvárania dokumentov MS Office, objavila sa rodičovská ochrana a možnosť vytvárať Genius Playlist.

iphone-app-store

iPhone OS 3.0
Aj keď neobsahoval žiadne prelomové funkcie tak ako jeho predchodcovia, bol iOS 3.0 dovtedy jednou s najväčších aktualizácií systému. Apple doň implementoval rôzne funkcie, ktorými už v tej dobe disponovala konkurencia a v iPhone chýbali, preto boli používateľmi veľmi vítané. iOS 3.0 bol vydaný 17. júna/června 2009 a priniesol funkcie ako kopírovať, vystrihnúť a vložiť. Výrazne bola upravená presnosť GPS a pribudol aj magnetický kompas. Azda najväčšou novinkou, aká doposiaľ Apple chýbala, bola možnosť natáčať video. V tejto aktualizácii sa však už objavila. Ako jediný touto možnosťou disponoval iPhone 3GS, keďže jeho predchodcovia iPhone a iPhone 3G na to nemali dostatočne dobrý čip fotoaparátu. Pribudla aj možnosť prijímania a posielania MMS a aplikácia SMS bola premenovaná na Správy. Predstavená bola tiež aplikácia Find my iPhone, ktorá bola súčasťou služby MobileMe.

iOS3copypastehero

iOS 3.2 
Hoci sa nejednalo o žiadnu generačnú aktualizáciu, bol iOS 3.2 pre Apple veľmi zlomový, pretože spolu s ním Steve Jobs predstavil aj niečo medzi iPhone a MacBookom Air. Ako iste všetci vieme, toto zariadenie dostalo názov iPad. Apple zároveň zmenil názov svojho systému a zatiaľ čo dovtedy sa volal iPhone OS, s vydaním iPadu sa jeho názov skrátil na iOS. iOS 3.2 bol sprístupnený 3. apríla/dubna 2010. Používateľom iPadu priniesol možnosť meniť pozadie pracovnej plochy a tiež používať iPad v režime „landscape“. Pribudli nové gestá a do docku mohli používatelia iPadu naukladať až 6 aplikácií.

iOS-3

iOS 4
V súvislosti s touto veľkou generačnou aktualizáciou, ktorá bola sprístupnená presne rok po vydaní iPhone OS 3.0, môžeme hovoriť o začiatku „Post-PC éry“. Medzi najväčšie novinky patrila nepochybne služba FaceTime, ktorá poskytovala používateľom zariadení s týmto systémom možnosť robiť videohovory. Apple tiež predstavil aplikáciu iBooks, ktorá umožňuje používateľom iOS čítať elektronické knihy. Pribudol multitasking, ktorý umožňoval prepínať sa medzi otvorenými aplikáciami bez nutnosti ukladania aktuálne rozpracovaných úloh. Apple tiež predstavil možnosť vytvárania priečinkov na pracovnej ploche, pretože iTunes App Store už obsahoval obrovské množstvo aplikácií. Vylepšená bola taktiež aj funkcia Spotlight, ktorá po novom umožňovala okrem prehľadávania iOS zariadenia aj prehľadávanie webu alebo Wikipédie. Novinkou bola aj služba Game Center.

ios-4-iphone-650x354

iOS 5
V súvislosti s prebiehajúcou vojnou mobilných platforiem vytiahol Apple v roku 2011 zbrane ťažkého kalibru. iOS 5.0 priniesol cez 200 nových funkcií, za čo ho môžeme označiť ako najväčší update od vydania originálneho iOS v roku 2007. Apple vypočul želania používateľov a priniesol službu Notification Center a obrovskú ranu pre klasické SMS správy – službu iMessage. Fotografie sa po novom dali upravovať priamo v aplikácii Fotoaparát. V Safari pribudla možnosť uložiť stránky do zoznamu na prečítanie. Významnou novinkou bola aj možnosť WiFi synchronizácie, pomocou ktorej sa iOS zariadenia stali nezávislými od PC. Ďalšou novinkou bola a hlboká integrácia služby Twitter priamo do systému a Apple tiež predstavil niekoľko natívnych aplikácií ako boli Kiosk a Pripomienky. Kompletne prepracovaný bol dizajn aplikácie iPod. Pre používateľov iPadu priniesla táto aktualizácia nové gestá. Azda najväčšou vychytávkou celého systému iOS od jeho začiatku bolo pridanie inteligentnej hlasovej asistentky Siri.

ios-5

iOS 6
Tento systém sa tiež dá nazvať krokom vpred, aj keď pre mnohých užívateľov to bol obrovský prepadák, ktorý stál Scotta Forstalla kreslo, keďže v tej dobe zodpovedal za iOS. Azda najväčším prepadákom bola aplikácia Mapy, ktorá dokázala ľudí navigovať priamo na pristávaciu plochu letiska či do stredu púšte. S príchodom iOS 6 prišlo po prvýkrát od predstavenia originálneho iPhone v roku 2007 k zväčšeniu uhlopriečky displeja, čo si vynútila doba obrovských uhlopriečok, ktoré v súčasnosti dosahujú priemerne 5 palcov. Z pôvodných 3,5 palca sa uhlopriečka natiahla vertikálne na 4 palce, čo má za následok rozloženie obrazu 16:9. K vylepšeniu prišlo aj pri aplikácii Telefón, ktorá po novom ponúkala možnosť odpovedať na hovor priamo SMS správou. Novej funkcie sa dočkala aj aplikácia Fotoaparát, ktorá dostala možnosť robiť panoramatické fotky. Siri dostala nové funkcie, ktoré umožnia na americkom trhu kúpenie vstupeniek do kina, rezervovanie si miesta v reštaurácii a mnohé iné.

iOS61

iOS  7
O sedmičke sa vraví, že to je šťastné číslo. V súvislosti s iOS sa o tom podľa mňa nedá pochybovať. Siedma generácia systému iOS prináša najväčšiu zmenu od pôvodného iOS. Úplne zmenené GUI, nové funkcie a celkovo krajší systém. Po prepadáku s iOS 6 sa vývoja iOS 7 si práce na systéme rozdelili Jony Ive a Craig Federighi, ktorí s ním urobili zázrak. iOS 7 je kompletne redizajnovaný a prináša takzvaný plochý dizajn. Ako sa vraví, 100 ľudí – 100 chutí, a preto sa tento systém nemusí páčiť každému. Nové vychytávky ako Parallax Effect mnohým ľuďom nerobia dobre. iOS 7 sa stal opäť príťažlivým a neokukaným. Ja osobne som si ho nainštaloval asi 2 mesiace pred jeho oficiálnym vydaním, pretože som sa ho už jednoducho nevedel dočkať. Každý si o tomto systéme môže urobiť vlastnú mienku a rozhodne sa nájdu ľudia, ktorým sa starý dizajn páčil viac. V redizajne nezostal kameň na kameni, čo má za následok, že aj niektoré staré funkcie sa stali znovu populárnymi.

ios7-130610-1

Dnes nejčtenější

.