Zavřít reklamu

stack20100901
Jako první v ČR a SR vám přinášíme recenzi na horkou novinku, iPod shuffle 4. generace, který Apple představil teprve před 9 dny na Apple media event. iPod shuffle je v mnohém revoluční oproti svým předchůdcům, přináší kombinaci tlačítek a Voiceover ovládání, zmenšení těla a až o 5 hodin delší přehrávání hudby na jedno nabití oproti předchozí generaci. Pojďme se podívat jak dopadla recenze nejnovějšího přírustku do rodiny iPod shuffle!

Obsah balení

Podle mě dostanete příští iPod shuffle v igelitovém sáčku, nedovedu si totiž představit, jak daleko by mohl Apple ještě zajít při balení svých produktů. Krabička nového shuffle je opravdu miniaturní a jakmile jednou vytáhnete a rozmotáte sluchátka, budete mít co dělat vše zpátky urovnat. V plastové krabičce se ukrývá samotný iPod shuffle 4. generace, který je přilepen k plastové podložce, tím je zajištěno, že se neuvolní a nepoškrábe se při převozech. Dále se v balení nachází klasická bílá Apple sluchátka, prohlášení o shodě s jednoletou mezinárodní zárukou, návod, který jsme měli pouze v němčině a španělštině a miniaturní nálepku nakousnutého jablíčka. Posledním kouskem hardware, který v krabičce naleznete, je synchronizační kabel. Vzhledem k tomu, že iPod shuffle z důvodu velikosti nemá pro Apple typický Dock konektor s 30pin, synchronizace probíhá přes 7cm dlouhý kabel, který se připojuje do 3,5mm klasického jacku na sluchátka. iPod shuffle 4. generace se prodává pouze v 2GB verzi, což je podle mého názoru maximální velikost, kterou lze u přehrávače bez displeje zvládat!

SONY DSC

Synchronizace

Aby vám iPod shuffle 4. generace fungoval na vašem PC/Mac budete potřebovat minimálně následující konfuguraci pro Mac: Mac s USB 2.0 portem, Mac OS X 10.5.8 Leopard nebo novější, iTunes 10 nebo novější a přístup k internetu. U Windows je to pak Windows 7, Windows Vista nebo Windows XP s SP3, PC s USB 2.0 portem, iTunes 10 nebo novější a přístup k internetu. Synchronizace jak je u Apple zvykem probíhá přes iTunes a není možné použít iPod jako Mass Storage. iPod je možné synchronizovat pouze s jedním Mac/PC, nemůžete například z mého Macbook Pro přenést prostřednictvím iPodu hudbu do vašeho počítače nebo Macu, ovšem má to své ale, ke kterému se hned dostaneme. Při změně počítače je potřeba iPod restorovat. Synchronizace je naprosto jednoduchá, připojíte a aktivujete iPod a následně si zvolíte základní nastavení, jako volba jazyka Voiceover, automatický převod hudebních souborů do 128Kb kvality a tak dále. V nastavení je však jedna položka, která vám umožní udělat si z iPod shuffle 4. generace klasický USB disk. Volná paměť, kterou nezabírá hudba, se zobrazí v Macu nebo PC stejně jako Flashka, tedy Mass Storage složka, do které můžete vkládat soubory a složky. Samozřejmě pokud vložíte hudební soubor, nemůžete jej přehrát, ale slouží pouze pro přenos dat, opravdu tedy naprosto stejně jako běžný Flash disk. Následně si přesunete v iTunes hudbu, podcasty a audioknihy do iPodu a můžete poslouchat.

Design

iPod shuffle 4. generace je celý v jedné barvě a to včetně clipu na připevnění k šatům. Ovšem samotný clip jde zvláště pokud máte zpocené (primární určení je totiž na sport) nebo umaštěné ruce mačkat velmi těžko, jelikož klouže, navíc abyste si iPod přidrželi, musíte zároveň mačkat tlačítko zpět. Tělo iPodu je vlemi pevné a nenajdete zde jediný spoj, vše je na první pohled z jednoho kusu. Samozřejmě se tělo skládá ze dvou kusů hliníku, ale to byste museli odškrábat vstvu laku, která tento spoj kryje. Vše jde ztuha, mačkání veškerých tlačítek vyžaduje pevný stisk, díky čemuž víte, že jste skutečně tlačítko zmáčkli a citíte i v kapse značnou odezvu. Samotné tělo je tedy velmi pevné a kvalitní, na to za jakou cenu se iPod prodává mi to příjde, že je až moc kvalitně vyroben v porovnání například s iPadem vidíte značný rozdíl. Ovládání iPodu probíhá pomocí kolečkového ovladače, ale nejedná se o click weel, nýbrž pouze o designovou záležitost. Pomocí ovladače můžete přepínat skladby/alba/playlisty, zvyšovat a snižovat hlasitost, pauzovat a pouštět písničku a potvrzovat výběr, který vám přeříká funkce Voiceover. Vedle konektoru na sluchátka je pak umístěna dvojice tlačítek, první šoupací, které má tři polohy uvede iPod do provozu a umožňuje přepínat mezi režimem shuffle a klasickým přehráváním po pořadí. Druhé tlačítko funguje k vyvolání již zmíněné funkce Voiceover. Vedle konektrou na sluchátka se nachází jediný fyzický indikátor iPodu shuffle 4. generace, miniaturní Led dioda, která má tři barvy, zelená signalizuje, že je stav baterie 100/75/50%, oranžová, že je stav baterie 25% a méně a poslední červená pak napoví, že je baterie zcela vybitá.

ipod

Voiceover

Tato funkce byla poprvé použita u iPod shuffle 3. generace, který jsem tenkrát také recenzoval, nesnášel jsem ji! To říkám rovnou a předem a iPod shuffle 4. generace recenzuji jen proto, protože má možnost tuto funkci zcela vynechat a používát tlačítka na jeho těle. Voiceover se snaží nahradit displej, pokud při přehrávání písničky stisknete dané tlačítko, vyvoláte tím informace o interpretovi, skladbě a albu. To stejné platí u Playlistů a procházení alb. Vzhledem k tomu, že se do iPodu reálně vejde kolem 700 písniček, což by mohlo představovat 50 alb, je tato funkce při naplněném iPodu shuffle 4. generace jen těžko použitelná. Pokud totiž například chcete album, které je až jako čtyřicáté v pořadí, musíte si vyslechnout názvy všech třicetidevíti alb předtím. Nejde ani tak o to kolikrát musíte klikat, ale o to kolik si musíte vyslechnout informací, než se dostanete k žádanému albu, navíc pokud budeme brát, že přeříkání názvu průměrného alba trvá Voiceover zhruba 2 vteřiny, budete dobrou minutu a půl pouze mačkat a poslouchat. Zcela tak odpadá možnost během přehrávání alba si najednou pustit zcela jinou písničku z jiného alba a poté se vrátit k původnímu přehrávání. Tato akce by vás stála zhruba tři minuty času a to už si rozmyslíte, zda písničku opravdu chcete slyšet. Ale i přesto je to rozhodně lepší, než v hudbě beze smyslu listovat a poslouchat každou písničku, než zjistíte z jakého je alba. Obzvláště pokud posloucháte jednoho interpreta a máte v iPodu jeho 4 alba, lehko zapomenete z jakého alba je konkrétní písnička, která právě hraje. VoiceOver zvládá následující jazyky: angličtinu, češtinu, mandarínskou čínštinu, francouzštinu, holandštinu, italštinu, japonštinu, němčinu, polštinu, portugalštinu, řečtinu, španělštinu, švédštinu a turečtinu. Voicever má také jednu výhodu, dokáže si skvěle poradit s diakritikou a slova jako je Líšeň, Národní Park Šumava, Nejroztomilejší a tak dále, vám přeříká bez větších problémů. Samozřejmě tyto slova již znějí trochu roboticky, pokud však máte alba a písničky převážně od zahraničních interpretů, iPod shuffle 4. generace je přeříká přirozeným mluveným slovem. Funkce Voiceover je podle mého názoru v praxi stále nevyužitelná, stejně jako u předchozí generace. Zkrátka je tento přístup k ovládání velice zdlouhavý a nudný, iPod by vás měl přece bavit, ale Voiceover vás unudí k smrti.

SONY DSC
SONY DSC

Přehrávání a resumé

Všechny produkty v rodině iPod v současné době využívají stejný zvukový čip a hrají stejně. Nemá tedy cenu hodnotit kvalitu přehrávání, která je podle mého názoru dobrá a poměr cena/výkon pak mluví jednoznačně ve prospěch iPod shuffle. Ano, není to dokonalé, ano když připojím studiové AKG slyším nedostatky, ale tyto sluchátka stojí 12x víc než je cena samotného iPodu shuffle! Nemá za cíl poskytnout audiofilní pohled na hudbu, ale audiofil má kabel od sluchátek dražší než je celý iPod, takže pokud někdo bere iPod takto, ne nekupujte si jej. Hlavní snahou iPodu je jednoduše a miniaturně poskytnout hudbu vždy, když ji chcete slyšet a je jedno jestli u sebe máte batoh, nebo běháte po plaži v trenkách nebo plavkách, vejde se vám všude a vždy. Pokud jezdíte ráno do školy, nebo do práce bohatě vám stačí k poslechu. Pokud posloucháte podcasty, ráno připojíte iPod k iTunes, nahrajete nový díl podcastu a jdete, to je vše co musíte udělat, abyste poslouchali. Oproti předchozí generaci vydrží iPod shuffle 4. generace přehrávat hudbu o pět hodin déle, tedy celých 15 hodin, to však uvádí Apple, podle našich testů při použití zcela nového přístroje, datového toku 128Kb/s a střední hlasitosti, není problém se dostat až na 17 hodin! (testovali před námi již kolegové od prodejce). Nabíjení pak skutečně trvá plus mínus deklarované 2 hodiny na 80% a 3 hodiny na 100% kapacity baterie. Díky barvám, ve kterých se prodává, je to dokonalý dárek pro vaši přítelkyni, nebo rodiče. Za málo peněz hodně muziky, zaprvé budou mít kvalitní značku Apple, zadruhé designový doplněk a v neposlední řadě skvělý přehrávač. Absence displeje se samozřejmě projevuje a přepínaní mezi alby nebo skladbami je zdlouhavé a nepohodlné, záleží tedy, zda chcete mít jeho paměť plnou a složitě listovat, nebo jej používat jako čtečku knížek a podcastů s tím, že si do něj nahrajete například 5 alb, které dobře znáte a ty jednoduše bleskově prolistujete, při padesáti albech je to již téměř nereálné. Rozdíl mezi shuffle a nano je nejen v paměti (shuffle je pouze 2GB), velikosti a displeji, ale také v odolnosti. Pokud jste sportovec a chcete brát iPod do posilovny, nebo na tréninky, kde nevyžadujete Nike+, rozhodně bych volil díky odolnosti a výdrži iPod shuffle. Prostě ho jen hodíte do batohu a celý týden můžete chodit do posilovny s tím, že po 5 dnech každodeního cvičení jej nabijete a jste na další týden vysmátí! Osobně moc nerozumím tomu, proč není Nike+ v základní funkci implementováno do tohoto iPodu. Ačkoli jsem naběhal přes 900 Km s Nike+, nikdy jsem se na něj až tak nedíval, vždy jsem před barákem zapl start a po skončení zase stop, vše jsem řešil až prostřednictvím nike+.com, je pravda, že poté by byla možná vyšší cena, to bych si ovšem rád nějaké 200-300Kč připlatil.

Dnes nejčtenější

.