Zavřít reklamu

iPad Air 2Stejně, jako jsme se nedávno vrátili k iPhonu 6 Plus, si dnes připomeneme nejnovější tablet od Applu a podíváme se na to, jak a jestli vůbec se změnila uživatelská zkušenost po půl roce. Tablety v posledních letech obecně upadají, životní cyklus těchto přistrojů je delší než u telefonů, navíc se mobily o dost zvětšily, což znamená, že ke konzumaci médií uživatelé už tak moc nepotřebují velký displej iPadu. Trh s tablety tak stagnuje, což uznává i samotný Apple.

Menší potřebu používat tablet jsem sám pocítil poté, co jsem začal používat iPhone 6 Plus. iPad už k Netflixu či YouTube tak moc nepotřebuju, 5,5 palcový displej u pluska na to bohatě stačí. Navíc se u tohoto modelu vůbec nemusím bát o baterku, je to vlastně co se týče výdrže baterie takový malý iPad. To ale neznamená, že bych iPad Air 2 přestal zbožňovat, i tak ho pořád používám každý den, a to hlavně ke studiu. Nedokážu popsat, jak moc nápomocné zařízení to je. To je ale na jiné vyprávění.

Samotný iPad se po půl roce nezměnil. Pořád jde o magický produkt, který oslňuje svou tenkostí a hmotností, což se projeví zvláště při delším čtení knih nebo při brouzdání webu. Hardware je na špičkové úrovni, vše je stejné jako před půl rokem, kdy jsme pro vás připravili recenzi. Co je zajímavé je to, že mi přijde, že je iPad Air 2 odolnější vůči škrábancům více než iPhone 6 Plus. Zadní strana je jako nová, stejně jako displej, kde jsem našel pouze jeden drobný škrábanec. Určitě to je dané tím, že iPad nepoužívám tak moc jako můj telefon, ale i tak bych očekával, že nějaké drobné vady najdu. Opak je ale pravdou. K tomu musím poznamenat, že bych každému uživateli doporučoval zakoupit Smart Cover. Ten kryje pouze displej, navíc slouží jako skvělý stojánek. Dalším bonusem je to, že se kryt při používání iPadu otočí na zadní stranu, a tak záda tabletu nejsou studená a kluzká. Přijde mi to jako lepší řešení než Smart Case, který kryje celý iPad. Ten sice ochrání celé tělo, na druhou stranu přidá nějaké ty milimetry, a tak si už tak moc neužijete tu vynikající tenkost a hmotnost.

ipad air 2

Co se týče výdrže baterie tak je na tom iPad Air 2 stále dobře, i když se mi stýská po výdrži, na kterou jsem byl zvyklý u iPadu 3, ta bylo o dost lepší. Tablet tak nabijím každé dva dny, pokud ho ale používám nějaký den opravdu hodně, nemám problém den zakončit se 30%, což mi na druhý den stačit nebude. Nepřijde mi, že by se ale výdrž zhoršila. Softwarově na tom je iPad Air 2 poměrně dobře, i když se najde několik chyb. Systém je opravdu rychlý, vše je plynulé a víceméně stabilní, i když se mi několikrát stalo, že se iPad sám od sebe restartoval. Podle mého názoru je na tom iPad lépe než iPhone, kde jsem za dobu používání objevil více chyb. Některé vady jsou ale stejné, jako špatná zkušenost s klávesnicemi třetích stran. To už je ale ohraná písnička, na kterou se snad Apple zaměří v další verzi iOS. Poté jsou už tu jen otravné drobnosti, jako fakt, že aplikace Newsstand z nějakého nepochopitelného důvodu nejde zavřít gestem pěti prsty. Gesta používám prakticky neustále, home button mi slouží jen pro Touch ID. Opravdu by mě zajímalo, co tím Apple sleduje. Magazín New York Times čtu denně, proto Newsstand patří mezi mé nejpoužívanější aplikace, a tak mě tohle opravdu dost irituje. Jinak ale iPad šlape spolehlivě, prostě tak, jak by měl. Určitě tomu pomáhá i 2GB RAM, což je u iOS zařízení nadstandardní výbava, kterou neobsahuje ani nejnovější generace iPhonů.

ipad air 2

Stále mě ale moc mrzí, že Apple nevyužívá potenciál tabletu naplno. iPad opravdu má na to, aby nějakým nenáročným uživatelům nahradil počítač. Je rychlý, spolehlivý, portabilní, vydrží dlouho, díky aplikacím od vývojářů má neomezené možnosti. To všechno ale Apple zahazuje tím, že nedovolí používat více než jednu aplikaci najednou. Sám to vidím každý den. Jako student a redaktor zde na LsA každodenně píšu články, eseje a texty. Potřebuju čerpat z nějakých zdrojů, ať to je Wikipedie nebo učebnice. Proto potřebuju mít najednou otevřené Safari, Newsstand, Goodnotes či iBooks společně s Pages. To mi ale iPad nedovolí, a tak potřebuju sáhnout po MacBooku. Konkurence rozdělení obrazovky na několik částí umožňuje (občas tiše závidím majitelům Surface), Apple by tak měl rychle přispěchat s řešením v iOS 9.

Proto bych dal iPadu hodnocení okolo 90%. Jde o ohromující produkt, který si zamilujete. Kdyby ale Apple nezaspal dobu, možná byste iPad Air 2 používali víc. Pokud o koupi tohoto zařízení přemýšlíte, určitě neuděláte chybu. Je to nejlepší tablet na trhu, a to i po půl roce, kdy se neobjevily žádné nové chyby. iPad je stále perfektním přístrojem, který je hlavně díky skvělé základně kvalitních aplikací o kilometry před konkurencí.

ipad air 2

Dnes nejčtenější

.