Zavřít reklamu

iPad mini 3Už několik dní používám iPad Air 2 a pečlivě testuju každý aspekt a všechny vlastnosti nejnovějšího tabletu od Apple. Firma z Cupertina toho změnila možná víc než se čekalo – novinek je poměrně dost. Rozhodně více než u menšího bráchy iPad Mini 3. Jaká jsou tedy negativa a pozitiva? Co se Apple povedlo a co se naopak oproti dřívějším modelům zhoršilo? Je baterie opravdu tak strašná? To všechno se dovíte v následující recenzi z pohledu LsA.

Design, konstrukce, displej

Samotný design se oproti loňskému modelu příliš nezměnil. Pořád je to ten krásný iPad, zpracování je jako vždy na špičkové úrovni. Zde není co vytknout. Jedinou designovou změnou jsou jen nové průduchy reproduktorů, které ale jejich výkon nijak nepoznamenaly, a fakt, že se Apple rozhodl odstranit tlačítko pro odstranění hlasitosti. Je to tak první iPad, který toto tlačítko nemá. Samozřejmě, tichý režim se dá zapnout v Control Center, ale uživatel už nemá tu jistotu, že nic nezačne hrát (což je důležité například pro ty, kteří iPad používají ve škole, v práci, na jednání). Osobně jsem se mockrát přistihl, jak se podle zvyku snažím tlačítko nahmatat. To ale takový problém není, jde jen o zvyk. Bude ale zajímavé sledovat, zda Apple bude následovat tento trend i u iPhone. Zde u iPadu ale odstranění tlačítka asi bylo nutné kvůli ztenčení těla.

Tím se dostávám k hlavní změně – tloušťce. iPad Air 2 je neuvěřitelně tenký, až absurdně tenký. Každý den se na iPad musím několikrát podívat z profilu, abych zajásal a znovu uznal, že se tato změna opravdu povedla. Jasně, originální iPad Air nebyl tlustý a nikdo si na tento údaj nestěžoval, ale iPad je zařízení, které se má držet dlouhé desítky minut v ruce a je jedno, jestli to je kvůli sledování filmu, čtení knihy nebo prohlížení Safari. iPad primárně slouží jako produkt pro konzumaci obsahu (i když je výborný i pro jeho tvorbu). Právě proto každý uživatel ocení tělo, které je tenké pouze 6,1 mm a ocení tu úžasnou hmotnost. Když držím iPad v ruce, tak mám pocit, že nedržím tablet, ale pouze nějaký časopis. Zároveň ale nemám strach, že se ohne nebo jakoukoli manipulací poškodí, stále jde o bytelný přístroj. To, že se změnou tloušťky přicházejí i negativa, je jiná věc. Vedlejšími efekty každopádně je samozřejmě snížená výdrž baterie, ale také vibrace celého zařízení při poslouchání z reproduktorů, což je otravné. Této vibrace si všimnete, ať chcete nebo ne. Jde o nepříjemnost na kterou si musíte zvyknout, nebo ji vyřešit zakoupením krytu.

ipad air 2

Displej co se parametrů týče, se příliš nezměnil, stále jde o stejný Retina displej se stejným rozlišením a se stejnou hustotou pixelů. Apple říká, že barvy mají být lépe zobrazené, stejně jako kontrast a ostrost, což můžu potvrdit. Barvy jsou rozhodně jasnější a mají lepší odstín. Nová je antireflexní vrstva, která má pomáhat se čtením na slunci a na přímém světle. Je pravda, že je tato vrstva nápomocná a čtení na čerstvém vzduchu usnadňuje, ale ne o moc. Rozhodně nejde o nic revolučního – na sluníčku budete mít s používáním tabletu stále problémy. Tak či onak má iPad krásný displej a je radost ho používat. Pro surfování na internetu, sledování filmů nebo hraní her je víc než parádní.

Výkon a iOS

Nový iPad má v sobě ukrytý nový trojjádrový procesor A8X a 2GB RAM. To je šíleně silná kombinace. Byl jsem překvapen tím, jak moc je nový iPad rychlý a svižný. Bylo mi jasné, že se rychlost posune na novou úroveň, ale tak moc? Přepínání aplikací je naprosto okamžité, stejně jako načítání nově spuštěných her či stránek v Safari. Hraní her je díky všem novým vychytávkám úžasné, je neskutečné, kam se technologie dostaly. Hry jako Asphalt 8 nebo Modern Combat vypadají (i díky Metal) fenomenálně. Editace videa nebo fotek proběhla bez problémů, což je jasný důkaz toho, že iPad je po stránce výkonu vlastně počítač. Po několika dnech se iPad ani jednou nesekl (jen jednou spadla aplikace App Store). Novinkou je také nová Wi-Fi anténa 802.11a/b/g/n/ac, které Apple věnoval celkem dost pozornosti. Změna je to podstatná, stahování položek z App Store, načítání videí a filmů, to všechno probíhá bleskurychle.

ipad air 2

iOS pro tablety podle mého názoru nevyužívá plný potenciál. Někdo volá po změně a říká, že iOS pro tablety je jen roztáhnutou verzí mobilního iOS. Někdo říká, že je současná verze dostatečná. Každému se líbí něco jiného, ale podle mého názoru je škoda, že se Apple rozhodl nepřidat funkci rozdělení obrazovky, což opravdu hodně limituje použitelnost iPadu. Ne, nechci se koukat na YouTube a zároveň mít otevřený mail, to je hloupost. Chci ale číst článek a zároveň zaznamenat poznámky, chci mít otevřenou stránku v Safari a doplňovat informace do Keynote a tak dále… Displej iPadu je velký a místa je zde spousta. Proč ho tedy nevyužít? Na tabletech od konkurence to jde, není to složité nebo nepřehledné. Ponechme ale potencionální funkce stranou. iOS 8.1 běží plynule, až na pár zádrhelů. Přijde mi, že gesta pro návrat do menu a pro přepínání aplikací ne vždy reagují na doteky spolehlivě, což je otravné (stejně jako to, že tato gesta nefungují v Newsstand). To se snad opraví v další aktualizaci.

Touch ID

Touch ID je parádní záležitostí a přijde mi, že za něj Apple nedostává tolik pochvaly, kolik by si zasloužil. Jde o spolehlivý a celkem rychlý způsob, jak se bezpečně dostat do přístroje nebo jednoduše zaplatit za aplikaci bez zadávání hesla. Stále si ale myslím, že ho na iPadu tolik nevyužijete. Když tablet chytnete do ruky, tak jsou vaše ruce na stranách tabletu, a tak jsou dost daleko od Touch ID (záleží v jaké poloze tablet používáte – já skoro vždy v té vertikální). Právě proto jsem několikrát raději zadal 4-místné heslo, než abych se snažil krkolomně položit prst na senzor otisků. Samotný proces ale funguje rychle a váš otisk skoro vždy rozpozná.

Fotoaparát

Fotoaparát je další věcí, u které si Apple dal velmi záležet. Ať se vám to líbí nebo ne, trend je jasný, v ulicích a na koncertech uvidíme stále více otravných lidí, kteří se rozhodli, že právě zařízení s displejem o 9,7 palcích je parádní pro focení a natáčení. Nutno ale podotknout, že fotoaparát v novém iPadu je skvělý. Jde o 8Mpix čip, který pořídí fotografie v rozlišení 3264 x 2448 a videa v 1080p. Fotografie jsou opravdu ostré a nabízí kvalitní podání barev. Fotoaparát je rychlý, ostření je okamžité, stejně jako jejich pořizování. V dobrých světelných podmínkách je fotoaparát na velmi slušné úrovni, ale v těch horších už to taková sláva není, chybí zde i dioda. Každopádně se této oblasti se na ničem nešetřilo a Apple ukázal, že chce, abyste fotili a fotili. Také nové funkce jako Burst Mode, Slow-Motion nebo Time-Lapse potěší a dávají fotoaparátu nový, zábavnější rozměr. Přední kamera se též dočkala vylepšení, nově má clonu f/2.2, která podle Apple pochytí až o 81% více světla. Osobně jsem si tohoto vylepšení nijak nevšiml, používání a kvalita FaceTime kamery mi přijdou stejné jako dřív. Co se ale povedlo jsou nové mikrofony, díky kterým bude vaše zkušenost s hovory o poznání lepší.

IMG_1360
IMG_1361
IMG_1363
IMG_1366
IMG_1368
IMG_1371

IMG_1379

Baterie

Tímto se dostávám asi k nejkontroveznějšímu aspektu nového iPadu. Apple říká, že i přes ztenčení těla a tím i baterie je stále možné spolehnout se na stejnou výdrž jako u iPad Air. Není to ale pravda. Ukázaly to testy od různých zdrojů a ukázalo se to i na mém iPadu. Baterie už prostě není jako dřív. S iPadem 3 jsem neměl s baterií žádné problémy a stačilo ho při plné zátěži nabít každé dva až tři dny. To ale s iPadem Air 2 nejde, po prvním dni je baterie většinou na 30%, což mi na druhý den nestačí. Stále jde o parádní hodnoty, navíc je důležité vzít v potaz, že nejsem klasický uživatel iPadu, přece jenom ho používám každý den několik hodin na tvorbu obsahu, ale baterie je jednoduše horší. O baterii musím nyní přemýšlet, což jsem dříve nemusel. Je to škoda, ale je otázkou, co je lepší, jestli ta neuvěřitelná tenkost, nebo lepší baterie. To je téma, které spoustě uživatelů vrtá hlavou. Nezbývá než doufat, že se Apple na tuto oblast zameří a příští model dokáže nabízet se stejnou výdrží jako u iPad Air. Co je ale určitě zajímavé je fakt, že se Apple rozhodl (alespoň v USA) k iPadu Air 2 přidat pouze 10W nabíječku, zatímco minulý rok to byla 12W nabíječka, čemuž moc nerozumím.

Shrnutí

Steve Jobs při představení prvního iPadu řekl toto: „iPad, když to všechno shrnete, je ta nejpokročilejší technologie v magickém a revolučním zařízení za neuvěřitelnou cenu.” iPad je magické zařízení, které nabízí nekonečné možnosti. S iPadem Air 2 Apple vše posunul na novou úroveň. Jako hlavní plusy nového iPadu bych jednoznačně uvedl tenkost a hmotnost, tyto nové rozměry každý uživatel zajisté ocení a bude se divit tomu, jak vůbec mohl dříve používat ty předešlé modely, které nyní v porovnání s iPad Air 2 vypadají a váží jako těžké cihly. Je to jako když se uživatel koukne na Retina displej, už prostě nechce nikdy zpět. Displej se také zlepšil, i když ne o tolik. Antireflexní vrstva je příjemným přídavkem, ale revoluce se nekoná. Nový fotoaparát je velkým skokem vpřed, rozdíl je znát, především díky nové optice a 8Mpx čipu, a funkce jako Slo-Mo dávají kameře nový rozměr. Výkon iPadu je jedním slovem brilantní a nová Wi-Fi anténa umožní o dost rychlejší datové přenosy. Na druhou stranu jsou mínusy iPad Air 2 jasné a pro někoho zásadní, především to je zhoršená výdrž baterie (i když je pořád na slušné úrovni) a vibrace hliníkového těla při používání reproduktorů. To, jestli by iPad měl poskytnout rozdělení obrazovky pro vykonávání úkolů, nechám na vás, přece jen každý chce od tabletu něco jiného. Každopádně tabletová verze iOS nevyužívá potenciál iPadu naplno, displej je opravdu velký a pro používání aplikací najednou má spoustu místa. Používat iPad Air 2 je ale celkově zkrátka zážitek. Uživatel z něho má radost a jen žasne nad tím, s jak moc perfektním zařízením má čest. Nový iPad Air 2 jednoznačně doporučuju a věřím, že z něj budete nadšeni.

ipad air 2

//

Dnes nejčtenější

.