Zavřít reklamu

App Store iconKe konci minulého roku vás náš internetový magazín informoval o tom, že od 1. ledna 2015 je možné vrátit aplikaci z iTunes App Store do 14 dnů od jejího zakoupení bez udání důvodu. Vracení je umožněno díky novému zákonu, který schválila Evropská unie a tudíž se samozřejmě vztahuje jen na její členy, kterými jsou i Česká republika a Slovensko. S touto novinku pochopitelně přišlo mnoho otázek směřujících především na to, jak Apple bude postupovat, pokud budeme vracet aplikace opakovaně. Na tuto otázku však nyní již známe odpověď.

Většinu her, které nalezneme v iTunes App Store lze dohrát dokonce i během pár hodin, pak je již hra v podstatě zbytečná, pokud se nejedná o opravdu zajímavý kousek, který si chceme ponechat. S novým zákonem se tak nabízí možnost vrátit takto dohranou hru do 14 dnů bez udání důvodu a nechat si vrátit peníze, které jsme za hru zaplatili. Toho lze samozřejmě zneužít a vracet aplikace a hry neustále po jejich odzkoušení či dohrání. Takové zneužítí by však mělo negativní dopad na vývojáře v iTunes App Store, kteří by přišli o značnou část svých výdělků, což by zapříčinlo, že by většina z nich přestala aplikace vyvíjet.

Apple si je samozřejmě problému vědom a o své vývojáře přijít nechce. Už jen z toho důvodu, že z každého nákupu aplikace v iTunes App Store má jistou provizi. Jak se dalo tedy očekávat, Apple po opakovaném vracení aplikací a her tuto možnost zablokuje, abyste tak nemohli činit stále dokola.

Jeden nejmenovaný uživatel jablečného systému chtěl vyzkoušet, jak bude Apple reagovat, pokud své právě zakoupené aplikace začne vracet jednu po druhé. Nakoupil aplikace přibližně za $40. Poté je začal vracet. Po vrácení aplikací přibližně za $25 se mu při nákupu další objevila hláška, kterou můžete vidět na obrázku níže. Tedy, že bere na vědomí, že pokud tuto aplikaci zakoupí a stáhne, nebude ji již moci vrátit do 14 dnů bez udání důvodu.

Z popsaného příkladu tak můžeme vydedukovat, že Apple má jisté hranice při refundanci aplikací. Jaké však, to prozatím nevíme. Můžeme ale spekulovat o tom, že se jedná o částku právě okolo $25 nebo o jistý počet aplikací vrácených v určitý časový interval. Hlášku však uživatel jistě neuvidí natrvalo, po nějakém čase jistě zmizí, pravděpodobně po 14 dnech.

Apple 14-denní lhůta

*Zdroj: iDownloadBlog

Související články

Dnes nejčtenější

.