Zavřít reklamu

Na jaře letošního roku rozhodla Evropská unie o tom, že Apple musí doplatit Irsku celkem 13 miliard euro. Mělo jít o částku za roky 2003 až 2014, kdy jablečná společnost platila v Irsku daně z mnohem nižší sazby než ostatní společnosti. Soud nakonec toto rozhodnutí potvrdil.

Částka se nakonec vyšplhala ještě výše, protože k 13,1 miliardě euro se připočetlo ještě 1.2 miliardy v poplatcích. Celá částka je už nyní uložena v úschovním fondu, kde bude až do ukončení soudního procesu. S rozhodnutím soudu totiž nesouhlasí jak Apple, tak ani irská vláda a oba podaly odvolání proti rozhodnutí. Brání se proti nařčení, že byla poskytnuta nelegální daňová výhoda za to, že v Irsku bude mít Apple své evropské hlavní zázemí.

Tim Cook při návštěvě Irska:

Podle agentury Reuters by tato částka stačila Irsku na financování zdravotnictví po dobu celého roku, avšak ministr financí trvá na tom, aby bylo rozhodnutí zrušeno a peníze vráceny Applu. Investiční správci mezitím o peníze vložené do fondu pečují a starají se, aby byly investovány s co nejnižším rizikem. Snaží se tak zajistit, aby irští daňový poplatníci byli chráněni před jakýmikoliv ztrátami.

I Tim Cook se letos k celé problematice vyjádřil. Dle jeho slov se Apple nerozhodl pro Irsku kvůli daním. Podnikají zde už od roku 1980 a pochvaluje si místní komunitu i vztahy s nejrůznějšími vývojáři v Irsku. Výsledku soudu se asi hned tak nedočkáme, ale do té doby se k penězům nedostane Apple ani Irsko.

Apple money Tim Cook FB
Zdroj: Twitter
Témata: ,

Související články

Dnes nejčtenější