Zavřít reklamu

Harman/kardon OmniHarman/Kardon po letech vývoje představil svoji největší novinku a nutno podotknout, že se nejedná o novinku pouze v portfoliu společnosti Harman, ale o revoluci, napříč všemi společnostmi, které mají s reprodukcí hudby co dočinění. Systém Omni je skutečně revoluční, umožňuje to, co každý kdo žije ve více než jedné místnosti rozhodně ocení. Princip celého systému je přitom velmi jednoduchý, buď si koupíte reproduktory s logem omni do kterých pomocí aplikace streamujete hudbu přes domácí Wi-Fi síť a nebo si koupíte takzvaný Harman/kardon Omni adaptér a následně si již můžete kupovat jakékoli reproduktory, které se přes 3,5mm jack konektor připojí k vašemu adaptéru.e

Je jedno kolik reproduktorů si koupíte, z vašeho iPhonu pak vyšlete signál adaptérům a reproduktorům, aby přehrávaly zvuk buď na všech reproduktorech, aby přehrávaly na každém reproduktoru jinou hudbu nebo si zvolíte jen jeden jediný reproduktor, na kterém bude hudba hrát. Pojďme se podívat jak tato hračka funguje v praxi a co dokáže systém Harman/kardon Omni.

Jen si to představte, ráno vstanete a v ložnici si pustíte na svém budíku oblíbenou hudbu, jdete do koupelny a hudba hraje i v koupelně, jakmile se umyjete a uděláte vše potřebné, jdete se nasnídat a hudba hraje samozřejmě také v jídelně, nezní to skvěle? Zní to úžasně a víte co je nejlepší? Že Omni takto skutečně funguje! Pokud nechcete, aby hudba zbytečně hrála v místnostech ve kterých nejste, jednoduše zvolíte jiný mód a aktivujete přehrávání na daném reproduktoru buď ze svého telefonu nebo jednoduše tím, že stisknete tlačítko se symbolem Omni na vašem reproduktoru. Další možností je pak pustit v každé místnosti jinou hudbu, to znamená, že můžete například v obývacím pokoji poslouchat vaše oblíbené Deep Purple, zatím co v dětském pokoji bude hrát třeba Britney Spears, to vše z jednoho zařízení.

Omni harman

Harman/kardon Omni ADAPT
Aby celý systém Omni správně fungoval, potřebujete reproduktory s logem Omni nebo jakékoli běžné reproduktory, které musí být aktivní nebo přípojeny přes zesilovač s takzvaným Harman/kardon Omni ADAPT. Osobně jsme testoval Omni 10 a Omni 20, k oběma se dostaneme v samostatné recenzi. Kromě samotných reproduktorů je pak možnost tímto systémem vybavit i jakékoli jiné reproduktory pomocí  Harman/kardon Adapt, tedy adaptéru, do kterého se z vašeho zařízení přes Wi-Fi streamuje zvuk a ten je následně dále přenášen do reproduktorů, které jsou k němu připojeny přes 3,5mm jack konektor. K připojení k ADAPT  a reproduktorům s logem Omnislouží aplikace Harman/Kardon Controller, která je dostupná zdarma v rámci iTunes App Store a Google Play.

Samotný ADAPT připomíná z všeho nejvíc GSM router, jedná se o malou černou nebo bílou krabičku, která kombinuje matný a lesklý plast. Na vrchní straně je pak symbol Omni a také symbol Bluetooth a Play/Pause. Tlačítka jsou podsvícená a okamžitě i v noci vidíte, jaké funkce používáte. Design je příjemný a s velikostí Apple Tv vám rozhodně nebude ADAPT nikde překážet. Na zadní straně pak naleznete 3,5mm jack konektor pro vstup a 3,5mm jack konektor pro výstup zvuku, napájecí konektor a tlačítka WPS pro snadné nastavení Wi-Fi a RESET.

Harman:kardon Omni

24bit/96kHz, to je oč tu běží!
Jak vlastně můžete ADAPT využít? Máte v zásadě dvě možnosti, pomocí 3,5mm jack konektoru s nápisem IN připojíte například televizor nebo zesilovač ze kterého následně posíláte zvuk do reproduktorů s logem Omni nebo do dalšího adaptéru ADAPT, ke kterému máte připojeny klasické aktivní reproduktory nebo zesilovač bez ohledu na značku. Druhou možností je, že využijete výstup ADAPT a do tohoto zařízení pak přímo ze svého iOS/Android zařízení nebo z počítače streamujete přes Wi-Fi nebo Bluetooth hudbu, která hraje z reproduktorů, jenž jsou k ADAPT připojeny přes 3,5mm Jack konektor. Jednoduše řečeno, dokáže ADAPT proměnit vaše klasické aktivní reproduktory nebo zesilovač v bezdrátové zařízení, do kterého můžete jednoduše streamovat zvuk.

Nyní se logicky ptáte, pokud chci využívat pouze funkci pro streamování z iOS zařízení do ADAPT bez toho, aniž bych cokoli streamoval z ADAPTU, jaký je rozdíl mezi tímto řešením a například Airport Express. Jedná se o kvalitu 24bit/96 kHz HD audio, což je studiová kvalita, která je v vyšší kvalitě než u Audio CD a znát ji můžete například z takzvaných Pure Audio Blu-Ray hudebních disků. Samozřejmě je nutné mít hudbu v požadované kvalitě, aby výsledek stál za to. Naštěstí pár Pure Audio Blu-Ray disků mám a tak jsme mohl vše testovat v plné kvalitě, o tom však až při recenzi samotných reproduktorů

V iPhonu běžně hudbu v takové kvalitě nemáte, proto je možné využít 3,5mm jack konektor a připojit k ADAPT například MacBook ze kterého posíláte audio signál v té nejvyšší možné kvalitě do ADAPT a ten poté již posílá zmíněnou kvalitu 24bit/96KHz nebo si zkrátka přes Wi-Fi pošlete signál přímo do ADAPT připojeného k reproduktorům. Samozřejmě zde opět platí, že pokud za nějaký čas Harman představí produkty za 59€ s logem Omni, je jedno zda do nich streamujete 24bit/96KHz nebo klasickou 256Kb/s MP3 skladbu, ovšem na Omni 10 a Omni 20 rozdíl skutečně poznáte!

Pure Audio

Dosah po celém domě a neomezené možnosti!
Harman/Kardon ADAPT se připojí k vaší domácí Wi-Fi síti, což znamená, že tam kde má dosah vaše Wi-Fi, má dosah i OMNI a nemusíte se obávat i v místech kde vidíte na svém iPhonu již jen jednu čárku Wi-Fi, Omni stále hraje a funguje tak jak má. Abychom si tedy shrnuli co vlastně ADAPT umožňuje, je to připojení jakýchkoli reproduktorů přes 3,5mm Jack konektor, ze kterých tak automaticky vytvoříte bezdrátové Wi-Fi reproduktory, jediné co musí splňovat je fakt, že jsou buď napojeny na zesilovač a nebo jsou sami o sobě aktivní. Druhou možností je využít dvojici ADAPT a posílat zvuk bezdrátově například z televizoru do reproduktorů připojených k druhému ADAPT nebo pokud máte reproduktory z produktové řady Omni, můžete z ADAPT posílat zvuk přímo do reprodutorů Omni.

Zajímavé jsou i možnosti samotné aplikace. Například OMNI 10 a OMNI 20 se prodávají na kusy a můžete si buď koupit jeden nebo více kusů a ty poté v aplikaci nastavíte tak, aby hrál buď jeden kus, každý zvlášť a nebo si určíte, který kanál je pravý a který levý a pouštíte do každého reproduktoru jiný zvuk tak, abyste ze dvou reproduktorů vytvořili stereo ozvučení. To stejné pak platí u multikanálového systému reproduktorů, kdy můžete připojit v podstatě neomezené množství reproduktorů a určit jim jednotlivé kanály.

Kromě toho umožňuje aplikace přehrávat zvuk buď na jednotlivých reproduktorech, jednotlivě zapojených multikanálových nebo stereo reproduktorech, v jednotlivých místnostech, v celém domě na všech reproduktorech které jsou připojeny a nebo si sebou můžete zvuk přenášet z místnosti do místnosti tím, že jednoduše v dané místnosti stisknete na reproduktoru logo Omni a daný reproduktor začne přehrávat hudbu. Dále je pak možnost posílat do každého reproduktoru vlastní hudbu, tedy v obývacím pokoji přehrávat jinou hudbu než v dětském pokoji a tak dále.

Harman:kardon ADAPT

Harman/kardon Controller
Omni se ovládá pomocí aplikace Harman/Kardon Controller, která je pochopitelně zdarma v rámci iTunes App store. Osobně nemám příliš v lásce software od Harmanu, v tomto případě je rozhraní skutečně minimalistické a vzhledem k tomu, kolik možností nabízí vám bude pár desítek minut trvat, než si na něj zcela zvyknete a nebudete mít problém udělat vše téměř po slepu. Harman vyřešil přepínání kanálů a tak dále skutečně dobře a i když aplikace nemusí působit nikterak oslnivým designem, ale spíše jako součást Windows Phone, brzy však zjistíte, že je vše funkční a aplikace pracuje tak jak má, což je to nejdůležitější, co očekáváte.

Aplikace má mimo jiné také integrovanou službu Deezer a MixRadio. Bohužel opět jako v drtivé většině aplikací ani zde nefunguje přehrávání hudby z iCloudu, ale skladby musíte mít stažené ve svém zařízení. To však není chyba Harmanu, ale jen další z omezení Applu. Aplikace tedy umožňuje skutečně vše co potřebujete a co jsme uvedl výše v tomto článku, stačí si s ní chvilku pohrát a rozhodně vše zvládnete nastavit a spustit přesně tak, jak chcete.

Harman kardon controller
Harman kardon controller
Harman kardon controller
Harman kardon controller

Omni je budoucnost

Harman/kardon představil budoucnost a ať se vám může zdát tato recenze jakkoli pozitivní, pak věřte, že není jediný důvod aby nebyla. Omni je zkrátka ideální řešení pro váš dům nebo byt a pokud máte vlastní domácnost, stylový byt nebo dům tak to jistě pochopíte. Harman zkrátka vytvořil systém, který přenáší hudbu v nejvyšší možné kvalitě do celé domácnosti bez toho, aniž byste se museli neustále připojovat k jednotlivým reproduktorům. Omni je navíc ekosystém, což někomu nemusí být po vůli, ale my kteří používáme Apple jsme si již zvykli. Osobně jsme nadšený a mám pocit, že ano, toto je ten rok 2015!  V této recenzi jsme se zaměřil na samotný Harman/kardon ADAPT, který slouží pro přenesení funkce Omni i na zařízení, která touto funkcí běžně nedisponují a na vysvětlení, jak vlastně Omni funguje a co dokáže. Reproduktorům Omni 10 a Omni 20 se budu věnovat v samostatné recenzi a již nyní mohu prozradit, že se skutečně máte na co těšit.

Technické údaje

 • Výstupní napětí: >1 Vrms
 • Frekvenční odezva:: 20 Hz~20 kHz
 • Odstup signálu od šumu: >85 dB
 • Vstupní připojen: Bluetooth®, Aux-in, Wi-Fi
 • Rozměry (Š x H x V): 118 mm x 86 mm x 30 mm
 • Hmotnost: 121 g
 • Napájení elektrickou energií: 5 VDC, 1.0 A
 • Frekvenční rozsah Bluetooth® vysílače: 2402 – 2480 MHz
 • Výkon Bluetooth® vysílače:
 • Modulace Bluetooth® vysílače: GFSK, π/4 DQPSK, 8DPSK
 • Frekvenční rozsah 2.4G Wi-Fi vysílače: 2412 – 2472 MHz (2.4 GHz ISM pásmo, USA 11 kanálů, Europa a ostatní oblasti 13 kanálů)
 • Výkon 2.4G Wi-Fi vysílače:
 • Modulace 2.4G Wi-Fi vysílače: OFDM, DSSS, DBPSK,DQPSK, CCK, 16QAM, 64QAM
 • Kompatibilita 2.4G Wi-Fi sítě: IEEE 802.11b/g/n
Harman OMNI

Dnes nejčtenější

.