Zavřít reklamu

Omni20Blk_back-500x500Bezdrátové HD multi-room reproduktory s označením Omni zatím nemělo příliš lidí v ruce a tak když mi jako jednomu z prvních přistály na stole, těšil jsem se až je pořádně otestuju. Tentokrát jsem navíc nedělal žádné běžné testy stylem zapojím, poslechnu, odpojím, ale reproduktory jsem měsíc používal jako součást domácnosti. V současné době nabízí harman/kardon dvojici reproduktorů s označením Omni, tedy s technologií bezdrátového a zejména pak bezztrátového přenosu zvuku v jedinečné kvalitě 24bit/96 kHz. Měl jsem možnost měsíc testovat jak Omni 10, tak i jejich většího sourozence Omni 20.

Skutečně promyšlený design
Pojďme začít designem který je u obou modelů velmi podobný. Celý reproduktor je v ukryt v leštěném plastu, na kterém sice ulpí otisky prstů, ovšem upřímně, jak často saháte na reproduktor. V zadní části je pak výdech bass reflexu a přední část je celá tvořena krycí textilní mřížkou, kterou je možné odejmout, ovšem na rozdíl od jiných reproduktorů, kde si i já často přední mřížku sundávám, zde vypadá reproduktor mnohem lépe s ní. Horní strana reproduktoru poté obsahuje gumová tlačítka pro změnu hlasitosti, spuštění nebo přerušení přehrávání, připojení přes Bluetooth a samozřejmě také symbol omni dovolující jedním stiskem tlačítka přepínat hudbu napříč reproduktory.

Když už jsme zmínil Bluetooth, musím podotknout, že se mi ještě nikdy v životě nestalo, aby se reproduktor spároval tak rychle a bezchybně s iPhonem, jako je tomu právě u Omni, takže poprvé smekám hned na úvod. Přední mřížku pak zdobí logo společnosti harman/kardon. Zajímavě je řešena spodní část, která ohraničuje gumová podložka, na které celý reproduktor sedí. Podložka tlumí rezonanci a funguje opravdu skvěle. Za to musím Harman pochválit, protože mnohdy i k dražším reproduktorům musíme podložky dokupovat zvlášť, což je jistě škoda. Naproti tomu u Omni jsou již součástí samotného reproduktor.

Harman:kardon Omni 10

Ve spodní části pak najdeme také dvojici závitů pro uchycení na stojan nebo zeď. V obrácené misce ve spodní části pak nalezneme konektor pro napájení, 3,5mm Jack konektor, tlačítko WPS a tlačítko pro RESET a také servisní konektor. Škoda že chybí Ethernetový port, ne že by Wi-Fi nefungovalo spolehlivě, ale přece jen Ethernet vedený přímo do Airportu Extreme by se jistě hodil.

Všechny tyto výše uvedené vlastnosti mají Omni 10 a Omni 20 společné. Rozdíl je v tom, že zatím co Omni 10 mají tvar koule v případě Omni 20 je to ovál. Další rozdíl je pak v tom ,že Omni 20 ukrývá ve svém těle také zdroj napájení a tak se připojuje přímo do zásuvky, v případě Omni 10 je nutné reproduktor připojovat přes adaptér. I zde je vidět, že se někdo zamyslel a tak když je reproduktor dostupný v bílé a černé barvě, dostanete k bílému kabely v bílé barvě a k černému v černé, což je sice naprostý detail, ovšem pro milovníky perfekcionizmu rozhodně stojí za zmínku.

Designu Omni 10 a Omni 20 se někdo skutečně věnoval a navrhl jej tak, aby byl nejen pýchou vaší designové domácnosti, ale aby především fungoval a zaručoval, že splňuje vše, co od něho očekáváte. Od chytrého ukrytí kabeláže a tlačítek ve spodní misce až po úchyty na stojan a především gumovou podložku, která je součástí reproduktoru. Vše je promyšlené do posledního detailu a společně to skvěle ladí a funguje.

Omni 10

Mohutný zvuk, kterému nechybí detaily
Zvuk do Omni 10 a Omni 20 můžete dostat třemi způsoby, přes 3,5mm Jack konektor, přes Wi-Fi nebo přes Bluetooth. V případě, že se rozhodnete využít Wi-Fi, máte možnost přehrávat zvuk v kvalitě 24bit/96 kHz HD audio, což je studiová kvalita, která je v vyšší kvalitě než u Audio CD a znát ji můžete například z takzvaných Pure Audio Blu-Ray hudebních disků. Samozřejmě je nutné mít hudbu v požadované kvalitě, aby výsledek stál za to. Samozřejmě jsem toho tedy využil a hudbu přehrával v nejvyšší možné kvalitě z Pure Audi Blu-Ray disků.

Ačkoli by design mohl nasvědčovat, že se dočkáme extrémně čistého zvuku, kterému však chybí duše, je tomu přesně naopak. Omni si v případě Omni 10 ani Omni 20 nehraje na to, že byste měli rozlišovat jednotlivé struny vybrnkávané během Highway to Hell, ale místo toho vám naloží pořádné rockové peklo. Zvuk je sice velmi kvalitní a čistý, ovšem zároveň také hutný a má energii, která vás zkrátka nakopne. Nejedná se o audiofilní záležitost, při které chcete sedět, mít zavřené oči a poslouchat jak dlouho dokáže sirka vložená pod klapku Hammondek Mariána Vargy udržet svůj tón. Naopak, jedná se o reproduktory, při kterých si chcete doma zacvičit, vařit oběd nebo si hrát s dětmi.

Harman Omni 10

Zvuk je velmi dobře vyvážený, propojuje však jednotlivé nástroje a tak vzniká zvuk podobný tomu, který zažijete v klubu nebo na živém vystoupení. Výšky, středy i basy jsou v poměrně dobrém souladu a poměr cena výkon je zde na skutečně velmi dobré úrovni. Když navíc říkám, že jsou reproduktory vhodné do obývacího pokoje, pak je jasné, že nebudou sloužit pouze na poslech hudby, ale také na přehrávání zvuků z her a filmů. Tak nyní smekám podruhé, dát totiž dvě Omni 20 do setu 2.0 a hrát na nich Battlefield 4 na PS4 je něco, na co jen tak nezapomeňte. Právě zde si totiž dokonale vychutnáte hutnost zvuku, to jak okolo vás lítají kulky a naopak vystřelené nábojnice padající na podlahu pod vámi. Výbuchy granátů, výstřel z tanku nebo palba vašeho RPG, to vše zní neuvěřitelně skvěle a musím říct, že už jen kvůli tomu se vyplatí Omni koupit!

To co vás zřejmě zajímá nejvíc je porovnání Omni 10 a Omni 20. Možná mi nebudete věřit, ale je to skutečně velmi těžká otázka a i když by se na první pohled mohlo zdát, že větší a dražší bude kvalitnější, platí to jen za určitých okolností. Popis zvuku, který je uvedený výše totiž platí pro oba modely +/- stejně. Zásadní rozdíl v tom, jak je zvuk hutný nebo mohutný chcete-li. U Omni 20 je zvuk o něco víc hutnější než v případě Omni 10 a je takový víc kluboví. Další rozdíl je pak v basách, které jsou u Omni 20 výraznější, ovšem i když jsme četl v některých recenzích, že se jim zdají basy u Omni 20 až moc výrazné, z mého pohledu to tak není a přijde mi, že Omni 20 mají sice výrazné basy, ale nikoli tak, že by to již bylo na úkor modulace nebo samotného zvuku. Další rozdíl je pak znát při použití.

Omni 20

Pokud sháníte dvojici reproduktorů na váš stůl, rozhodně si vezměte Omni 10. Pokud chcete ozvučit celý obývací pokoj kvalitním zvukem, pak si vezměte Omni 20. Když totiž pustíte jednu Omni 10, budete i při vysoké hlasitosti stále vnímat místo, ze kterého zvuk vychází a nedočkáte se tíženého efektu, kdy celý váš pokoj obklopí zvuk a nebudete prakticky vnímat, kde se nachází jeho zdroj. Toho se dočkáte s jedním Omni 20 a to zaručeně. Do obýváku bych tedy volil Omni 20, kamkoli jinam pak Omni 10. Například pří skladbě od Justina Timberlake s názvem Take Back the Night opakuje Justin v posledních 40 vteřinách nezaměnitelným hlasem Take Back the Night a mnohem přesvědčivěji na mě jeho projev působí na Omni 10, tedy zejména při nižší hlasitosti. Musím však zdůraznit, že skutečně volba záleží především na tom, kam chcete dané reproduktory umístit.

Harman Omni 20
Resumé
Pokud hledáte bezdrátové řešení pro vaši domácnost, pak je Omni 10 nebo Omni 20 rozhodně zajímavou volbou, kterou mohu doporučit. Volba by z mého úhlu pohledu byla zřejmě jasná, do obývacího pokoje Omni 20 a do ostatních místností Omni 10. Nesmíme navíc zapomínat na jednoduchou možnost přenášení zvuku z jednoho reproduktoru do druhého pomocí stisknutí jediného tlačítka nebo propojení všech reproduktorů najednou, díky čemuž se využitelnost Omni posouvá opět na zcela jinou úroveň. O tom, jak je možné Omni v reálu využít a co vše nabízí se dozvíte v článku: Recenze Harman/kardon Omni: revoluce hraje v 24bit/96 kHz kdekoli si jen vzpomenete!. Reproduktory tedy rozhodně stojí za poslech a věřím, že se rozhodnete i pro jejich koupi.

harman:kardon Omni 20

Dnes nejčtenější

.