Zavřít reklamu

Recenze MacBook AirNašli jste pod stromečkem vysněný produkt od společnosti Apple? A je tímto produktem MacBook, iMac, Mac Pro nebo Mac mini? Jste nováčkem v oblasti operačního systému Mac OS X? Pak věnujte pozornost následujícím řádkům. V tomto článku se totiž zaměříme na první kroky s počítamčem od Apple. Jak na lehký přestup z Windows, který je pro mnohé obtížný a jak se s novým počítačem nejlépe spřátelit. Pokud jste již v minulosti s OS X pracovali, pak pro vás bude článek spíše oživující, ale je možné, že se dozvíte i něco nového.

Rozbalení a nastavení
Počítače Mac jsou krásně zabaleny v bílé krabici a vše působí čistě. Snažte se krabici příliš nepoškodit, může se hodit k pozdějšímu prodeji a pro mnohé zákazníky je zachovalá krabice plus. Celkově tak můžete zvýšit potenciální prodejní cenu, jestli jednou budete svůj Mac prodávat.

Již od začátku bude počítač obsahovat nainstalovaný systém OS X. Pravděpodobně se bude jednat o OS X Yosemite (10.10) nebo o OS X Mavericks (10.9). Ihned po zapnutí vás systém provede tak, abyste svůj Mac jednoduše nastavili. Pokud jste měli již nějaký produkt od Applu (například iPhone), tak vlastníte Apple ID. Po tímto účtem se k Macu přihlašte, až vás k tomu vyzve. Celkové nastavení systému není vůbec složité a porozumí mu i začátečník. Vše je v češtině a jasně napsané. Během pár minut budete na domovské obrazovce.

iMac with Retina 5K

Přechod z Windows
Snad to nejsložitější pro všechny uživatele, kteří doposud pracovali na operačním systému od společnosti Microsoft, tedy na Windows. Ihned při prvním nastavování se vás OS X zeptá, zda chcete migrovat soubory ze svého starého počítače s operačním systémem Windows. Stačí mít například připojené oba počítače ke stejné domácí síti a přenos zvolených souborů může začít.

Zpočátku bude práce s Macem neznámá a složitá a bude trvat, než si na systém zvyknete a začnete pracovat rychleji a efektivněji. Výborné jsou různé zkratky, které OS X nabízí, více o nich zde. Doporučuji také knihu 101 Tipů a Triků pro Mac OS X od Romana Zavřela, kterou zdarma stáhnete zde nebo zakoupíte na iBooks Store zde. Kniha je napsána pro starší verzi OS X, ale i tak je stále aktuální.

Microsoft Office pro Mac
Problém je také kancelářský balík Microsoft Office. Pro Windows je jiný a aktuálnější. Microsoft sice chystá pravděpodobně během přístího roku vydat nový Office pro Mac a sjednodit tak vzhled všech verzí, tedy pro Mac, Windows a pro web. Prozatím si však musíte vystačit s verzí z roku 2011. Kupovat ji můžete například zdeBohužel není v češtině a jak již bylo zmíněno, tak je odlišný, tudíž se s ním budete muset chvíli učit. Pokud ale chcete přečíst a dále upravovat například nějaký wordovský dokument, tak často postačí Pages, který je pro uživatele nových počítačů Mac zdarma. Stáhnete ho z Mac App Store přímo zde. Obdobu Excelu od Applu, tedy Numbers stáhnete zde a Keynote, tedy „Applovský Power Point“ stáhnete zde.

Programy určené pro Windows
Co se týče spouštění programů, které jsou určené jen pro operační systém Windows, tak se domnívám, že to je na jeden nebo dokonce dva samostatné články. Je několik způsobů, pojďme si je tedy v rychlosti shrnout.

Pokud chcete hrát na Macu hry, pak je nejlepší Bootcamp, tedy oficiální podpora pro Windows od Applu. Na nejnovější počítače Mac můžete nainstalovat jen Windows 7 nebo Windows 8 v 64-bitové verzi. S Windows nainstalovanými přes Bootcamp jsou nainstalovány i veškeré ovladače pro váš počítač, takže se ve finále nemusíe o nic starat, což je výborné. Dokonce byl i MacBook Pro vyhlášen jako nejlepší počítač pro operační systém Windows, tedy že na něm běžel Windows nejstabilněji. Nevýhodou je, že pro přepnutí mezi systémy musíte restartovat počítač

Pro občasné spouštění programů určených pro Windows bohatě postačí nejznámější Parallels Desktop, tedy nástroj, který spustí Windows v Mac OS X a máte tak spuštěné oba systémy najednou. Parallels navíc nabízí spoustu vychytávek jako například možnost integrovat okna přímo do OS X. Ve výsledku to vypadá, že máte například Word pro Windows spuštěň přímo jako aplikaci v OS X. Nevýhodou tohoto řešení je, že virtuální Windows nikdy nebude tak plynulý, jako v Bootcampu. Navíc za Parallels Desktop zaplatíte poměrně vysokou částku. Další alternativou je VMware nebo Virtualbox.

Nakonec je tu aplikace Crossover. Často nejjednodušší a nejpraktičtější řešení pro spuštění aplikací a her určených pro Windows. Podporována je většina aplikací. Za zmínku také stojí, že přímo v aplikaci je nabídka pro stažení nejčastěji používaných aplikací pro Windows zdarma. Crossover si můžete vyzkoušet na 14 dní. Poté je nutné program koupit za $50.

NTFS
NTFS je souborový systém od společnosti Microsoft. Vaše staré USB flash diky budou pravděpodobně naformátované právě na NTFS. OS X sice tyto disky podporuje, dokonce z nich umí číst, tudíž si veškeré soubory z disku můžete spustit nebo překopírovat na disk v počítači Mac, ale chcete-li na disk zapsat, tak je problém. Disk musíte naformátovat na HFS+, pak je plně kompatibilní s OS X, ale zase má problém s počítačem se systémem Windows. Univerzálním řešením je pak formát ExFAT, který je plně podporován oběma systémy a dokonce lze na disk naformátovaný na zmíněný souborový systém možné zapsat soubor o velikos 4GB a více, což u další alternativy FAT nelze.

Ovšem je tu i další možnost a to taková, že si zakoupíte software, který umožní na externí disky s NTFS zapisovat a dokonce přímo v OS X umožní jakýkoli disk na NTFS naformátovat. Mezi takové programy patří řešení buďto od Paragonu nebo do Tuxery. Oba zmíněné si můžete nejprve vyzkoušet, ovšem poté je nutné licenci zakoupit.

windows-to-mac
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Příslušenství
Především Macbook Air je tak tenký a lehký ultrabook, že je prostě nemožné, aby obsahoval všechny porty, kterými disponují jiné notebooky. Apple však na vše myslel a ke každému počítači Mac je možné přikoupit redukce, díky kterým potřebný port získáte. Výborné jsou taky docky pro Thunderbolt 2, který je bezkonkurenčeně rychlý a dokáže pracovat v podstatě se vším. Z jednoho portu se pak stane třeba portů deset a každý slouží k něčemu jinému. Takovým je třeba dock od společnosti Belkin, cena je však poměrně vysoká a tak je důležité si nákup promyslet, zda-li se opravdu vyplatí.

elgato_thunderbolt_2_dock_desk_02
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Baterie
Moderní baterie, které Apple používá u svých Unibody MacBooků mají životnost 1000 cyklů. Apple vypočítal, že průměrnému uživateli dostačuje životnost 1000 cyklů na 3 roky práce. Jedním cyklem je myšleno vybití a nabití MacBooku ze 100% baterie na 0% baterie a zpět na 100%. Pokud vybijete MacBook například jen na 50% a začnete jej nabíjet, počíta se vše jako 1/2 cyklu. Informace o stavu a počtu cyklů vyšší baterie můžete získat pomocí speciálních software, nebo jednoduše přímo ve vašem Mac OS X. Stačí zvolit v pravém horním rohu Jablíčko –> O tomto Macu –> Systémový profil –> Napájení. Nyní vidíte v jakém stavuje je vaše baterie, kolik jste již udělali nabíjecích cyklů a další podstatné informace. Pro udržení baterie v dobré kondici doporučuji  provést PRAM a SMC reset, díky kterému zajistíte optimální spolupráci operačního systému a firmware s vaší baterií. Při stolním použití vašeho MacBooku doporučuje samotný Apple provádět tyto resety jednou měsíčně. Zajistíte tak například správnou spotřebu, ale také správný přepočet procent baterie na dobu použití, což je velmi častý problém u MacBooků.

Když se něco pokazí
Pokud vám přijde, že váš Mac nefunguje tak jak by měl nebo je to hned zřejmé, jelikož nefunguje něco zásadního, snažte se před okamžitým navštívením servisu nebo prodejny vyřešit problém sami. Většinu problémů, které přímo nesouvisí s chybou hardware, vyřešíte SMC a PRAM resetem. Strejda Google je také mocný nástroj a spousta uživatelů má podobný problém častěji, než si myslíte. Vhodné je však většinou hledat v angličtině. Samozřejmě na našem webu se nachází spousta návodů a rad, které vám mohou případně pomoci a pokud zde svůj problém nenajdete, tak není nic jednoduššího, než napsat na náš Facebook třeba do komentářů pod nějaký článek a my nebo někdo ze čtenářů vám jistě poradí.

Užívejte si to
Poslední a nejdůležitější rada je, abyste si svého nového Apple miláčka užívali a vychutnávali si krásu a přednosti produktu každý den. Užívejte si rychlost, v případě MacBooku lehkost, tenkost, výdrž a další, co vás jen napadne. Z osobní zkušenosti mohu říci, že i po roce budete o svůj Apple počítač pečovat tak, jako by byl nový, budete s ním stále zacházet s úctou a bude vám stále připadat krásný a jedinečný.

Související články

Dnes nejčtenější