Zlepšete nejen výdrž vaší baterie, ale také stav vašeho Maca – Reset PRAM a SMC

baterkaNásledující postup je vhodný pro všechny, kterým se zdá, že jejich baterie přestala dosahovat takové výdrže, jako dříve. Dále také pro všechny, kterým příjde, že jejich Mac OS X a počítač již nejsou tak výkoné jako dříve, případně mají potíže s podsvícením displeje/klávesnice, rychlostí a tak dále. Při přechodu na z Mac OS X 10.5 Leopar na Mac OS X 10.6 Snow Leopard mi například začalo uspávání a probouzení mého Maca trvet dlouhé vteřiny, naštěstí pomohl PRAM a SMC restore.Následující postup je zcela bezpečný, nepříjdete díky němu o žádné data nebo nastavení systému, jediné co se může stát je změna data na výchozí nastavení, ovšem jeho změna na aktuální čas trvá pár vteřin, nic víc nehrozí.

PRAM a NVRAM Reset

Než začnete něco resetovat, možná by vás mohlo zajímat o co se vlastně jedná a co má taková PRAM a NVRAM pamět na svědomí. PRAM paměť se stará o následující nastavení a komunikaci operačního systému s hardware v následujících věcech.

 • Status AppleTalk
 • Serial Port Port Konfigurace a definice
 • Nastavení budíku
 • Použití písma
 • Umístění tiskárny (USB/Wifi….)
 • Autokey sazba
 • Autokey zpoždění
 • Hlasitosti reproduktoru
 • Upozornění (pípnutí) zvuku
 • Double-klikněte čas
 • Rychlost blikání kurzoru
 • Rychlost myši
 • Spouštěcí disk
 • Menu blink Počet
 • Hloubkový monitoring
 • 32-bitové adresování
 • Virtuální paměť
 • RAM disk
 • Diskové cache

Resetováním této paměti můžete opravit chyby, které se mohou objevit v jedné z výše vypsaných častí, samozřejmě tyto vlastnosti mají také vliv na stav a výkon baterie. Reset PRAM a VRAM provedete následujícím postupem.

PRAM
 1. Vypněte počítač
 2. Najděte si na klávesnici klávesy Comman + Alt + P + R
 3. Zapněte počítač a stiskněte klávesy Comman + Alt + P + R
 4. Držte klávesy stisklé ihned po stisknutí tlačítka Power (Zapínáte ním Mac), až do doby dokud neuslyšíte po druhe zvuk ohlašující start Macu. (Mac se restartuje)
 5. Nechte naběhnout systém a následně restartujte bězným způsobem Mac OS X
 6. Vše je hotovo!

Při resetu PRAM a VRAM nepříjdete o žádné data ani nastavení! Restart může pomoci vyřešit problémy, které může mít váš počítač a také zlepšit stav a výkon baterie.

SMC Reset

SMC neboli System Management Controlle je jednou z nejpoctatnějších součástí vašeho počítače, ovlivňuje všechny jeho senzory a mimo jiné také stav a výdrž baterie. Před resetováním SMC měla moje baterie v MacBook Pro 15″ Unibody výdrž při 100% nabití 2 hodiny a 5 minut, po resetu SMC má baterie při 100% nabití výdrž 4 hodiny 10 minut. SMC managment je tedy zodpovědný za:

 • Reakce na Power tlačítko
 • Reakce na otevření a zavření displeje u přenosných Maců
 • Managment baterie
 • Thermal management
 • Funkce SMS (Sudden Motion Sensor)
 • Senzor snímání okolního světla
 • Podsvícení klávesnice
 • Indikátor stavu světla  (SIL) management
 • Ukazatel stavu baterie – světlélka na baterii
 • Výběr vnější (místo vnitřní), zdroj videa pro některé iMac displeje

SMC

Reset SMC se liší v závislosti na typu vašeho stroje, pokud máte počítač bez nebo s nevyměnitelnou baterií postupujte následovně:

 1. Vypněte počítač.
 2. Zapojte jej do zásuvky a nechte jej nabíjet.
 3. Na klávesnici stiskněte na levé straně klávesy Shift + Ctrl + Alt a zároveň klávesu Power (Zapnutí stroje), tedy všechny 4 zároveň.
 4. Držte klávesy 2-3 vteřiny a všechny najednou uvolněte.
 5. Zapněte počítač normálním způsobem
 6. Vše je hotovo

 Pokud máte počítač s výměnou baterií zvolte následující postup:
 1. Vypněte počítač
 2. Odpojte jej od zásuvky
 3. Vyndejte baterii
 4. Stiskněte tlačítko Power na 5 vteřin
 5. Vložte baterii
 6. Zapněte počítač
 7. Vše je hotovo

Při resetu SMC nepříjdete o žádné data ani nastavení! Restart může pomoci vyřešit problémy, které může mít váš počítač a také zlepšit stav a výkon baterie.

Stav a výkon baterie samozřejmě také ovlivní formátování baterie, o tom jak jej provést se dočtete více v našem dalším článku.

|
49
Leitz

Diskuze

  Zlepšete nejen výdrž vaší baterie, ale také stav vašeho Maca – Reset PRAM a SMC : Letem Světem Applem…

  Zlepšete nejen výdrž vaší baterie, ale také stav vašeho Maca – Reset PRAM a SMC : Letem Světem Applem + Video z cesty na Macworld! …

  Reagovat

  Petr F: Prave ze ma, on samotny apple doporucuje SMC restore delat jednou mesicne v pripade, ze pouzivas MBP na siti. Ja mam MBP 15″ Unibody stary pul roku a dost mi to pomohlo, hlavne pak u baterie.

  Reagovat

  Mne PRAM reset nefunguje, skusal som to viac krat ale druhy zvuk som nepocul nikdy a to som to stlacil okamzite po stisku on/off button 🙁 Mate podobne skusenosti?

  Reagovat

  Nevim proc ale reset PRAM mi proste nejde (SL 10.6.2, Macbook 13″ Aluminium Late 2008 2.4 GHz 4GB RAM). Po stisknuti Power a okamzitem stisknuti CMD+ALT+P+R pred sedou obrazovkou mi Macbook normalne nabootuje na uvodni obrazovku a „startup sound“ zazni jen jednou.
  Take reset SMC mi prijde, ze neprobehl. Baterka po roce je pri plnem nabiti na 2:05 a po resetu je vydrz stejna.

  Nejaka rada?
  Diky

  Reagovat

  mazi: muzes mi prosimte napsat kolik nas ted kapacitu baterky v procentech? Mam taky macbook 13″ aluminium late 2008 a vaterka mi spadla na nejakejch 85% kapacity a nevim jestli to je normalni, nebo mam spatnou baterku. Ale vcera po tech restartech popsanych tady v clanu mi vyskocila na 90%, ale porad s mi to zda malo na rok starej macbook.
  Diky

  Reagovat

  – problem PRAM vyresen: vypnout firmware password
  – SMC teda nakonec zabralo a baterka ukazuje 3:10, sice zadny zazrak z udvanych 5, ale aspon zlepseni:)

  Reagovat

  Moja baterka sa po PRAM a SMC zbláznila 😀

  Urobil som podľa daného návodu oba reštarty, a moja baterka sa teraz nevie rozhodnúť koľko vydrží 🙁 vždy keň na nu kliknem tak mi ukáže iný čas… 🙁 Doteraz pri 100% mala priemer tak do 3h remaining…

  (Macbook 13″ Alu, 2,4 GHz, May 2009)

  Momentálne hodnoty:
  15:09 – 2:05h – 100%
  15:09 – 4:06h – 100%
  15:10 – 3:44h – 100%
  15:10 – 3:50h – 100%
  15:11 – 4:29h – 99%
  15:11 – 4:04h – 99%
  15:11 – 3:48h – 99%
  15:12 – 4:10h – 98%
  15:12 – 4:13h – 98%
  15:24 – 4:12h – 91%
  15:27 – 4:58h – 90% – tento udaj ma pobavil 🙂
  15:28 – 4:38h – 89%

  No Wifi, No BT, no NET, spustený len Mail, iCal a Dashboard – iStatPro. Jas 50%, podsvietenie klávesnice OFF. Health 90%, Cycles 257.

  Výsledok: Doposiaľ som sa mohol daným časom riadiť, ale evidentne sa už naň spoliehať nemôžem 🙂 Je normálne aby to skákalo v takýchto extrémoch bez akejkolvek zmeny podmienok (spustenie dalších programov a pod.)?

  Reagovat

  Nechápu, jak něco takového může prospět výdrži baterie. Pochopím, že ukazatel se může chovat jinak (ukazovat vyšší hodnoty, pokud přijde o historii), ale vliv na reálnou výdrž baterie?

  Reagovat

  […] Než se pustíme do samotného formátování baterie, doporučuji všem provést takzvaný PRAM a SMC reset, díky kterému zajistíte optimální spolupráci operačního systému a firmware s vaší baterií. Při stolním použití vašeho MacBooku doporučuje samotný Apple provádět tyto resety jednou měsíčně. Zajistíte tak například správnou spotřebu, ale také správný přepočet procent baterie na dobu použití, což je velmi častý problém u MacBooků. Například při použití Mac OS X 10.5 Leopard ukazuje baterie při 100% nabití pracovní dobu 6 hodin, ale při Mac OS X 10.6.2 Snow Leopard pouze 2 hodiny práce při 100% nabité baterii. Právě tento a další problémy vyřeší SMC a PRAM reset, jehož snadný postup naleznete v našem minulém článku. […]

  Reagovat

  Čao kluci, vážně si myslíte, že vymazáním nějaké „cache paměti“ docílíte delší výdrže na baterku? Není to spíš jen tak, že je v té cache statistika, jak dlouho kdy MacBook vydržel na baterky a tímto vymazáním jen docílíte, že si myslí, že je baterka ve stoprocentním stavu a tudíž ukazuje, že vydrží víc bez toho, aby to mělo reálný dopad na skutečnou vydrž?

  Reagovat

  Miroslav Buček: Nemaze se zadna cache ale pamet kteraj e zodpovedna za spolupraci firmware + OS spolecne s hardware. Navic toto doporucuje samotny Apple, jiz je tu par hlasu komu to fungovalo a osobne vim o vice jak 20 lidech kterym to skutecne pomohlo.

  Reagovat

  Otázka je co znamená, že to pomohlo. Jestli jim jen ukazatel ukazuje víc hodin výdrže, nebo opravdu testují výdrž se stopkama v ruce. Pokud by to opravdu tak bylo, tak je MacBook opravdu zmetek, který se časem „zasírá“ a je třeba ho jednou za čas „resetovat“.

  Reagovat

  Miroslav: Ja bych spis rekl ze Apple nedokaze obejit zasady chemie a fyziky. Nic se nesvini, ale mikroprocesor v baterii neni schopny po nekolika desitkach cyklu jiz spolehlive bez tohoto resetu urcit jak na tom baterie je a prenes to OS:

  Reagovat

  Díky za tip pánové. Mám 3 dny starý macbook white a dnes jsem si všiml že po 100% nabití baterie ukazuje 3 hodiny výdrže, což se mi zdá pekelně málo. Zkusil jsem tedy postup uvedený postup výše a ukazatel baterie skočil ze 3 na 5 hodin. Jenže chvilku na to spadl na 4,5 hodiny a zdá se mi že nějak moc rychle klesá (za dalších cca 5 minut spadl na 4 hodiny). Navíc se mi zdá, že se MacBook celkem dost zahřívá. Jen je škoda, že jsem si nevšiml zda se takto choval hned první den nebo až po stáhnutí nějakých aktualizací:-(

  Reagovat

  @Roman Zavřel Kde se v tom článku píše něco o výdrži baterie?
  @Miroslav Buček Miroslave, nemáte pravdu! Resetem se má baterie vyšvihla na neuvěřitelných 15 hodin výdrže! … při současném napojení do sítě 😉

  Reagovat

  Jiří Borek: Postup, uvedený v článku doporučuje Apple Inc. použít při problémech s výdrží baterie, jak vidít v komentářích lidem to pomohlo, dalším lidem to pomholo a psali mi to na FB nebo email. Děkuji za váš komentář i když velmi scestný! Mějte se krásně

  Reagovat

  já teda nevím, udělal jsem vše jak je popsáno, při PRAM resetu se opravdu spustil dvakrát a při SMC resetu jsem zaregistroval, že bliká kontrola spánku jak pominutá… niméně, na „zdraví“ baterie se to neprojevilo, jedné co iStat pro ukázal bylo na 2 veřiny 100% a následně to spadlo zpátky na 94%, kde už to je několik týdnů a ani formátování baterie nepomáhá… =o((

  Reagovat

  @Roman> Ano, presne tak! Apple Inc. to doporucuje pouzit pri PROBLEMECH ale ne abyste resetovali PRAM, natoz SMC kazdy mesic!! to je naprosty nesmysl.

  @ostatni> Predevsim SMC, ktere se stara napriklad o rychlost vetraku apod. Pokud toto budete delat casto a nevite proc to delate, jen z toho duvodu, ze jste si na internetu precetli, ze je to proste dobry a vas Mac to urychly, tak to jste na omylu. Vetraky se vam zacnou tocit rychleji nebo pomaleji (dopad muzete pak poznat samy) a pocitac po casty resetech take nemusi fungovat uplne spravne.

  Nechci na nikoho narazet, jen by bylo dobre napsat alespon pod clanek, ze neni doporuceno provadet reset casto, pouze a JEDINE v pripadech, ze mate opravdu problem a tento konkretni problem se tyka oblasti, kterou Apple na svych strankach uverejnuje.

  Reagovat

  Važený pane Lojda, prosím přečtěte si apple.com, kde je doporučeno toto řešení provádět u počítačů pracujících v síti jednou měsíčně. Děkuji za váš názor bohužel je v rozporu s názorem Apple Inc.

  Reagovat

  Pane Lojda,

  Me uz to nebavi ja to delam pro zabavu, bez reklam atd. Nebavi me neustale resit vase debilni pripominky. Zalozte prosim svůj projekt a nasledne se teste na lidi jako jste vy.

  Reagovat

  @roman> pane Roman, pouze jsem chtel, abyste mi poslal odkaz kde tuto informaci najdu, to je vse. Nechtel jsem nejak rejpat atd.

  Pokud nejste schopen mi poslat odkaz kde je tato informace napsana, tak vam nemohu verit.

  Pokud odkaz poslete a vse bude tak jak rikate, samozrejme se vam omluvim.

  Dekuji

  P.S.: bez reklam to nedelate, tak si neprotirecte.

  Reagovat

  Pane lojda! Pan Roman Zavřel je aspoň duvěryhodna lojdaosoba narozdíl od Vás. Ani mě Vaše ubohé připomínky a názory nezajímají. Pokud se Vám něco nezdá dokažte opak, ale jinak držte … (nevím proč by Vám to někdo měl podstrojovat. Pak by jste to chtěl ještě přeložit ne ? 😀 ). Pokud se vám tento web nezdá dost dobrý tak na něj nelezte. Myslím že to tu přežijem i bez Vás.

  RoSchFouRe

  P.S.: je to pouze muj názor a nemluvím za ostatní. Jinak velice děkuji za radu autorovi.

  Reagovat

  Neměl by být náhodou při resetu SMC na macbooku adaptér připojen? V návodu je, že má být odpojen, ale to se nic nestane, když jej připojím, kurzor zabliká a objeví se dlouhý monofrekvenční zvuk. Po tomto resetu se mi neskutečně zrychlil start a načítání systému (cca 15sec). Baterka je na tom spíše hůř 🙂
  Ještě zkusím ten první reset.

  Reagovat

  Jenoznačně se nejedná o náhodné zrychlení. Měnil jsem grafický nvidia chip na mem macbooku pro a po výměně bylo všechno neskutečně pomalé, po těchto restartech se mi mac naprosto neskutečně zrychlil, xbench tes mi teď ukazuje 4x větší hodnoty. To opravdu není náhoda 🙂

  Reagovat

  Ted jsem jeste zkousel provest restart na novejsim Unibody macu 13″ a zrejme mi nejde provést SMC reset.
  Kyz je baterka venku, tak podrzim power knoflík a nic se nestane, kdyz je mac v siti a bez baterky, tak po podrzeni normalne naskoci system. Mac se totiz zacal sam behem prace vypinat a zapinat (pouze zhasne obrazovka a zase se zapne) tak jsem myslel, ze by to mohlo pomoct.

  Reagovat

  Ještě k tomu původnímu zrychlení po výměně grafického chipu. Máte asi pravdu, já totiž provedl né reset SMC, ale reset EFI (aspoň podle toho co jsem se dočetl, neboli začalo blikat světýlko a pak se ozval zvuk). Takže reset EFI tu rychlost asi vyřešil. Jinak tedy nerozumím, jak mám provést reset SMC, neboli jaká je zpětná vazba potvrzující provedený reset SMC. Když jsem se díval na youtube, tak tam prováděli ten reset ještě malinko jinak. Zkusím tomu tedy přijít nakloub 🙂

  Reagovat

  hm supr, od zacatku se mi muj novy macbook pro nezdal pac pres 6 hodin vydrze mi ukazal obcas…po tomhle procesu mi sice pise 100% health ale pres 5 hodin jeste neukazala vubec

  Reagovat

  zdravim:
  prestalo mi fungovat podsviceni klavesnice…nereaguje nasenzor ai na manulne rozsviceni.
  skousel jsem restart smc ale zadna zmena…resili ste nekdy tenhle problem?

  Reagovat

  Udělal jsem oba resety, nilkdy před tím jsem je nedělal no a musím řict, že se mi vrátil mac cca o pul roku dozadu.
  No total chaos. Ještě, že mám TimeM.
  Opatrně s tímto.

  Reagovat

Napsat komentář

Zobrazit více

Zobrazit celou diskuzi
Přispět

Bazar

Fórum

 • Poslední příspěvky
  Odpovědi
  Zobrazení
  Poslední příspěvek

Leitz