Zavřít reklamu

Když nedokážete nalákat lidi na své jméno a vše co jste dokázali kolem značky vybudovat, je na čase začít jim rozdávat tablety zdarma řekli si v RIM a každému, kdo vytvořil aplikaci pro operační systém Blackberry darovali jeden Blackberry Playbook. V Microsoftu jdou podobnou cestou a společně s Nokií se rozhodli podpořit vývoj nových mobilních aplikací pro Windows Phone částkou 18 milionů Euro. Program AppCampus bude na finské univerzitě Aalto odstartován letos v květnu, kdy budou mít zájemci možnost začít žádat o granty. Kai Öistämö, výkonný viceprezident společnosti Nokia říká: „Našim cílem je přilákat tisíce žadatelů z řad studentů a podnikatelů po celém světě.

Každý kdo se bude účastnit programu získá od Microsoftu a Nokie finanční podporu, stejně tak jako podporu při řešení technických problémů. Zkušení manažeři poté pomohou zájemců monetizovat jejich nápady tak, aby dále vydělávaly. Obě společnosti se samozřejmě pojistili, každý kdo získá grant se bude muset zavázat k šestiměsíční exkluzivitě, během které se nesmí aplikace objevit na žádném konkurenčním operačním systému, ale pouze na Windows Phone. Microsoft a Nokia navíc nechtěj zatratit ani své starší operační systémy a podpoří finančně také vývojáře aplikací pro Symbian a Série 40.

Microsoft s Nokií tak jdou na věc zcela jinou, z našeho pohledu poměrně nesmyslnou cestou. Celý systém grantů je totiž založen na tom, aby vývojáři nemuseli žádat investory o financování projektů a zavazovat se jim. Místo toho se mají zavázat právě Microsoftu a Nokii. Bohužel však těmto společnostem uniká, proč je App Store od Apple nebo Market Store od Google tak oblíbený. Pokud totiž někdo na vývoj své aplikace potřebuje desítky tisíc Eur, jde poměrně zvláštní cestou. Celý princip App Store byl založen na tom, že zcela neznámý člověk může bez problémů prorazit jen díky svému umění a díky skvělému nápadu, který může po prvotním úspěchu dál rozvíjet. Microsoft tak nebude získávat miliony nadšenců, kteří se chystají prorazit v mobilním světě, ale lidi jenž od první chvíle staví svůj úspěch na finanční podpoře a grantu. A tak zatím co jeden staví svůj úspěch na příbězích lidí, kteří díky App Store mohli přestat chodit do práce a plně se uživý jen díky vytváření zajímavých aplikací, ten druhý staví úspěch na tom, že nové vývojáře naláka vidina okamžitých finančních prostředků, které na svůj nápad dostanou dříve, než ověří zda skutečně funguje.

*Zdroj informace: IDG News Service

Související články

Dnes nejčtenější