Zavřít reklamu

sir-jonathan-iveJonathan Ive sa len málokedy objaví na verejnosti a to najmä preto, že sa na verejnosti neukazuje príliš rád. Príkladom je napríklad to, že si Jony Ive prakticky nikdy nevyzdvihol cenu za svoje dizajny osobne a aj na konferenciách Applu ho vidíme len na obrazovke. Jony Ive však má istú vlastnosť, ktorá ho na verejnosti a tou vlastnosťou je dizajn produktov, s ktorými sa stretávame každý deň – či už sú to telefóny, počítače alebo tablety. A pred pár rokmi aj hudobné prehrávače. Prečo je však dizajn Jonyho Iva a celkovo dizajn produktov Apple taký špecifický? Možno je to tým, že má Jony Ive svoje tajomstvá, ktoré sa práve dozvedáme.

Jony samozrejme nič nenechal na náhodu a tieto svoje tajomstvá odhalil v rozhovore s kurátorom Múzea dizajnu v Londýne, Deyanom Sudjicom. Ive venuje tieto rady predovšetkým nádejným dizajnérom, ktorým by mohli v budúcnosti jeho slová naozaj pomôcť a inšpirovať ich k tvorbe jedinečných produktov.

1. „Robíme to, čím sme. Ľudia môžu cítiť starostlivosť a rovnako môžu cítiť nedbalosť. Nedbalosť pri dizajnovaní považujeme za osobnú urážku.“

2. „Najlepšie nápady vznikajú pri rozprávaní. Malá zmena na začiatku procesu dizajnovania spôsobí, že v konečnom dôsledku vznikne úplne iný produkt. Na začiatku procesu je nápad len myšlienkou – veľmi krehkou a jedinečnou. Keď sa ale vytvorí prvý hmotný produkt, všetko sa zmení. Už nie je jedinečná, už sa týka množstva ľudí.“

3. „Je smutné, že mnoho dizajnérov nevie, ako vytvárať. CAD softvér môže spraviť zo škaredého dizajnu nádheru. Je smutné, že človek môže stráviť 4 roky štúdiom 3D dizajnu bez toho, aby niečo vytvoril! Ľudia, ktorí sú skvelí v navrhovaní a vyrábaní, majú pred nimi veľmi veľký náskok.“

4. „Rád pracujem s malým tímom. V našom tíme je len 18 ľudí. Nikto nikdy neodišiel.“

5. „8 rokov práce môže byť ukradnutých behom 6 mesiacov. Nebolo okamžite jasné, či to bude fungovať. Ukradnutý dizajn je ukradnutý čas. Je to lichotivé? Nie.“

6.  „Pokiaľ chcete navrhúť niečo úplne nové a inovatívne, musíte odmietnuť dôvody.“

7. „Je to naša ľudská choroba: Keď vidíte potenciálne fenomenálnu technológiu, chcete ju spraviť menšiu, lacnejšiu, lepšiu, spoľahlivejšiu.“

8. „Navrhovaním vnútra telefónu sme strávili tak veľa času a pritom je to vec, ktorú 99% z vás nikdy neuvidí – pretože tak to má byť.“

9. „Nebudeme iní len preto, aby sme boli iní. Je ľahké byť iní. Spravte to ružové a huňaté! Lepšie je náročnejšie. Vyrobenie niečoho iného má v sebe častokrát marketingovú a korporátnu agendu. Keď sa veľké veci menia (napríklad zmiznú displeje a nahradí ich hlasové ovládanie), robia to iné.“

10. „Nemali by sme sa báť zlyhania – pokiaľ nezlyhávame, neposúvame sa vpred. 80% všetkých vecí, ktoré navrhneme, nefungujú. Ak niečo nie je dostatočne dobré, prestaňte na tom pracovať.“

11. „Na každý funkčný nápad existuje 9 odmietnutých nápadov.“

12. „Našim cieľom je zúfalo vytvárať tie najlepšie produkty, aké dokážeme vyrobiť. Nie sme naívni. Veríme, že keď sme úspešní a robíme dobré produkty, ľuďom sa budú páčiť. A veríme, že keď sa ľuďom páčia, kúpia si ich. A tak sme sa dopracovali k postupu a robíme ho efektívne. Vieme, čo robíme, takže zarobíme peniaze, ale je to náročný sled udalostí.“

jony-ive
*Zdroj: Cult of Mac

Dnes nejčtenější

.