Zavřít reklamu

Apple uzavřel dohodu s Googlem, čímž končí jedna z největších právních bitev mezi technologickými společnostmi v historii. Apple se dohodl se společností Motorola Mobility, respektive s Googlem, který vlastní 8000 z 10 000 patentů společnosti Motorola Mobility. Společnost jako takovou sice Google prodal Lenovu, ovšem to získalo pouze 2000 patentů a těmi ostatními se stále ohání Google, kterému skutečně patří. Společnosti Google a Apple podepsaly v pátek dohodu o ukončení veškerých patentových sporů, které se táhnou již od roku 2010.

Ve společném prohlášení však obě společnosti také uvedly, že dohoda neobsahuje takzvanou křížovou licenci na jejich patenty, což znamená, že nemohou navzájem využívat své patenty. Apple a Google se ovšem dohodly na společné spolupráci v některých oblastech patentové reformy o kterou technologické společnosti usilují. Apple a Google vzájemně vedly desítky žalob po celém světě, ve kterých Apple vinil Google z okopírování iOS Androidem.

Galaxy S5

Obě společnosti informovaly federální odvolací soud ve Washingtonu, že všechny případy žalob mají být zamítnuty s tím, že Apple uzavřel dohodu s Googlem. Největším soupeřem Applu však není na poli soudních dvorů Google, ale Samsung. Informace o tom, zda se dohoda Googlu a Applu dotkne také soudních sporů se Samsungem nejsou dostupné a Apple se k nim nevyjádřil. Je však důležité dodat, že množství technologií z jejichž zkopírování Apple obvinil Samsung, pochází přímo z Androidu, který vyvíjí společnost Google. I kdyby však Apple tyto žaloby stáhl, jen těžko lze očekávat, že by Apple přestal vinit Samsung také z okopírování designu svých tabletů a smartphonů. Prozatím to však spíše vypadá tak, že dohoda Applu a Google nebude mít na soudní spory se Samsungem zcela žádný vliv.

Galaxy-S-III-podvazky

Válka kterou zažil ještě Steve Jobs pro něho osobně byla velmi důležitá a Jobs se nechal slyšet, že se jednalo o takzvanou termonukleární válku, tedy o skutečný boj. To sice popřel jeden ze zakladatelů Google Larry Page, který jeho slova označil za přehnaná a uvedl, že se ze strany Applu jednalo pouze o marketing. Autor biografie Steva Jobse, Walter Isaacson však popřel slova Larryho Page a uvedl, že Jobs skutečně Android nenáviděl a chtěl jej porazit za každou cenu.

Související články

Dnes nejčtenější

.