Zavřít reklamu

Bloomberg zverejnil správu, podľa ktorej môže Európska Únia vyriešiť problémy s patentovými trollmi. Nie je to tak dávno, čo sa Apple ohradil voči žalobe zo strany nemeckej spoločnosti IPCom, ktorá ho obvinila za zneužitie patentu. Jej patent však popisoval funkciu, ktorá umožní vykonať tiesňový hovor aj vtedy, keď sa v telefóne nenachádza žiadna SIM karta. Táto funkcia je povinná zo zákona u každého jedného telefónu na svete a netreba sa čudovať, že sa voči nezmyselnému patentu ohradili aj ďalší výrobcovia.

19 technologických gigantov, medzi ktorých patrí aj Apple a Samsung Electronics, žiada Európsku Úniu, aby obmedzila silu patentových trollov na jej území a súdy tak dostali možnosť zneplatniť určité patenty, ktoré môžu obmedzovať predaje produktov. Malo by sa pritom jednať aj o také patenty, ktoré sú v rukách spoločností, ktoré ich využívajú vo svoj finančný prospech. Práve k nim patrí aj spoločnosť IPCom, ktorá sa v minulosti súdila aj s Google, HTC a Vodafone. Tieto spoločnosti sa voči IPComu a jeho požiadavkom odvolali a žiadali zneplatnenie patentu, súd však ich požiadavky zamietol.

List, ktorý je mierený Európskej Únii, by mohol tunajšiu patentovú politiku priblížiť k tej v USA. Práve v USA sú podmienky z hľadiska patentov veľmi striktné. Tamojší patentoví trollovia majú totiž len minimálnu šancu na úspech, pokiaľ sami nevyužívajú patentovú technológiu a žiadajú stiahnutie iného výrobku z predaja. Obmedzenie predaja však neplatí len u týchto firiem, ale týka sa aj veľkých spoločností. Súd totiž odmietal pristúpiť na akýkoľvek zákaz predaja smartfónov od Apple a Samsungu, aj keď to tieto spoločnosti žiadali.

safe
*Zdroj: Bloomberg

Související články

Dnes nejčtenější

.