Zavřít reklamu

Aj keď sa spoločnosť Apple snaží bojovať za práva čínskych robotníkov, v reálnom živote to nie je až také jasné ako na papieri. Fair Labor Association totiž zverejnila výsledky svojho prieskumu, ktoré síce poukazujú na zlepšenie situácie v továrniach, no na druhú stranu ešte stále nedosahujú požadovanej úrovne. Pozitívnou správou je, že sa Foxconnu podarilo v priebehu tohto obdobia udržať priemernú dĺžku pracovného času pod 60 hodín týždenne, na druhú stranu ešte stále nespĺňa zákonom stanovenú hranicu 49 hodín.

Podľa výsledkov prieskumu mali pracovníci v továrniach prekročiť stanovený limit pre nadčasy. Ten je stanovený na 36 hodín za mesiac. Aj keď sa výsledky môžu v ostatných fabrikách líšiť, FLA si na svoje pozorovanie vyhliadla trojicu fabrík Foxconnu v mestách Longhua, Chengdu a Guanlan. Kým v prípade prvých dvoch boli výsledky na veľmi dobrej úrovni a ani jedna neprekročila hranicu 60 hodín, v prípade továrne v Guanlan bol tento limit prekračovaný po dobu siedmich týždňov. Prieskum trval od marca/března do októbra/října, pričom organizácia zistila, že viac ako 50% všetkej pracovnej sily pracovalo dlhšie ako by malo a prekročilo mesačný limit pre nadčasy.

FLA chce však situáciu monitorovať aj naďalej a aj keď už nebude v továrniach sledovať priamo, spoločnosť Apple bude nútená odosielať štatistiku každý rok. Toto ale Applu nemusí robiť problém, keďže sám chce docieliť pre robotníkov to najlepšie a pokúsi sa zaistiť, aby dodávatelia dodržovali zákonom stanovené limity. Spoločnosť sa totiž aj kvôli ním stáva terčom médií, keďže už niekoľkokrát v minulosti došlo k spáchaniu samovrážd v továrniach, ako aj porušovaniu základných ľudských práv. Príkladom toho môže byť aj výrobca iPhone 5c a iPadu mini, Pegatron. Iba včera ste sa totiž mohli dočítať, že spoločnosť zamestnávala iba 15-ročného chlapca, ktorý zomrel na pneumóniu tri týždne po tom, ako vo fabrike odpracoval 280 hodín. Apple taktiež v minulosti opustil dodávateľa Pingzhou Electronics po zistení, že spoločnosť zamestnávala niekoľko neplnoletých pracovníkov.

tim-cook-foxconn
*Zdroj: FairLabor.org

Související články

Dnes nejčtenější

.