Zavřít reklamu

Dodávateľské zdroje pre Apple majú na krku ďalší problém. Spoločnosť Pegatron sa najnovšie stala stredobodom pozornosti pre China Labor Watch, organizáciu bojujúcu za práva čínskych robotníkov. Továreň Pegatronu sa totiž stala osudnou pre 15-ročného študenta Shi Zhaokuna, ktorý sa nelegálne podieľal na výrobe nových telefónov iPhone 5c pre Apple. Napriek tomu, že ide o neplnoletú osobu, v továrni pracoval s falošnými identifikačnými údajmi, podľa ktorých sa malo jednať o 20-ročného muža.

Neplnoletý Číňan mal podľa všetkého zomrieť na pneumóniu, ktorú mu mohla spôsobiť práve práca vo fabrike. Pegatron sa však voči tvrdeniu bráni a vraví, že jeho smrť nemá žiadnu spojitosť s pracovnými podmienkami v továrni, keďže zamestnanci tu nepracujú so žiadnymi toxickými látkami. To však na prípade nič nemení, keďže už v priebehu leta sa objavili tvrdenia, že továrne Pegatronu zanedbávajú svojich zamestnancov, nútia ich pracovať nad rámec stanoveného pracovného času a taktiež dochádza k porušovaniu základných ľudských práv. China Labor Watch vtedy prehlásil, že situácia je v tomto prípade ešte horšia ako vo Foxconne, ktorý už v minulosti riešil samovraždy robotníkov v továrniach.

Organizácia v tomto prípade nerieši len smrť mladíka, ale tiež ju zaujíma, prečo si neplnoletý človek v Pegatrone odpracoval 280 hodín za 3 týždne práce. Podľa všetkého mal totiž v prvom týždni odpracovať 79 hodín, v druhom týždni 77 hodín a v posledný týždeň mal práci venovať 75 hodín. Podľa informácií, ktoré zverejnil na svojej stránke Apple, by si však v továrniach nemali odrobiť viac ako 60 hodín týždenne. Apple sa k tomuto prípadu zatiaľ nevyjadril, no už v minulosti potvrdil, že bude pomáhať pri vyšetrovaní prípadov, ktoré sa týkajú zlého zaobchádzania s pracovníkmi u dodávateľov. Pegatron zaplatí rodine zosnulého 90 000 juanov, čo predstavuje takmer 11 000€.

iPhone-5C-Test
*Zdroj: The New York Times

Související články

Dnes nejčtenější

.