Zavřít reklamu

Vo svete, v ktorom dominujú dva operačné systémy, sa okrem predaja hier spoločnosť Valve vstúpiť aj na trh operačných systémov a predstavila tak svoj vlastný operačný systém, oficiálne známy ako SteamOS. Aj keď všetci očakávali, že spoločnosť predstaví vlastný hardvér s predinštalovaným systémom Ubuntu Linux, Valve sa vydalo skutočne svojskou cestou. Ako tvrdí Valve, jeho systém je určený predovšetkým do obývačiek, a tak niet divu, že spoločnosť, ktorá je známa vďaka svojim jedinečným hrám, chce prekonať iné prístroje.

Jeho operačný systém má byť dostupný zadarmo pre všetkých, vrátane výrobcov, a tí tak môžu začať vyrábať svoje vlastné mini-PC alebo zariadenia po vzore Apple TV či Google Chromecast. Konkurencia sa ale má čoho obávať – SteamOS podporuje predovšetkým desktopové hry z PC, a spoločnosť už dnes ponúka svoje kľúčové tituly pre Linux platformu, a k tomuto trendu sa vďaka Steam Store pridávajú aj mnohí ďalší vývojári. Podľa Valve by sa mali prvé zariadenia so systémom SteamOS objaviť na trhu už v blízkej budúcnosti, a Steam sa už v roku 2014 stane domovom pre množstvo hier kompatibilných s Linuxom. Čo všetko vlastne ponúka operačný systém SteamOS? Prístroj s týmto systémom nielen, že umožní hrať počítačové hry, ale tiež poslúži ako prijímač – Valve chce hráčom sprístupniť možnosť hrať svoje Windows a Mac hry priamo na SteamOS, k čomu poslúži práve možnosť streamovania.

Nejedná sa samozrejme o jedinú funkciu a okrem hrania SteamOS umožní počúvať hudbu a sledovať filmy a videá priamo na obrazovke televízie, presne tak ako to dnes umožňuje Apple TV. Podľa oficiálneho webu Valve dnes už spolupracuje s mnohými poskytovateľmi obsahu na tom, aby na jeho novej platforme bolo možné využívať tieto služby. Pokiaľ sa ale vrátime späť k hrám, SteamOS mimo iného podporuje zdieľanie obsahu s rodinou, ako aj možnosť filtrovania hier pomocou tzv. „Rodinných nastavení“.

steam-os
*Zdroj: Steam

Související články

Dnes nejčtenější

.