Zavřít reklamu

Apple sa snaží držať svoje produkty v tajnosti, no niekedy sa stane, že informácie o nových produktoch odhalí obyčajné vyšetrovanie pracovných podmienok. Organizácia China Labor Watch sa rozhodla zverejniť dokument, v ktorom istý robotník z fabriky spoločnosti Pegatron opisuje, ako sú na tom pracovné podmienky vo fabrikách. Správa prichádza iba krátko po tom, ako sme sa dozvedeli, že ľudia vo fabrikách pracujú veľmi dlho a zároveň dochádza k narušovaniu stanovených podmienok a ľudských práv.

Už v samotnom úvode dokumentu sa dozvedáme, že je plastový iPhone vyrábaný vo fabrike Pegatronu v Šanghaji. Práve o tejto fabrike sa vraví, že v nej dochádza k potláčaniu ľudských práv. Podľa organizácie sú práva potláčané najmä kvôli produkcii plastového iPhone, ktorý hodlá spoločnosť Apple tento rok predstaviť. Zamestnanci potvrdili, že Apple hodlá predstaviť svoj telefón skutočne už koncom tohto roku, pravdepodobne v septembri/září.

Zaujímavé však je, že dokument absolútne nikde nespomína zmienky o ďalšom plnohodnotnom modeli iPhonu, vďaka čomu sa vyskytuje špekulácia, že Apple tento rok vôbec nepredstaví plnohodnotný budúci model, ale iba lacnejší variant menom iPhone Lite, respektíve iPhone 5C. Istý zamestnanec uviedol pre agentúru, čo v deň rozhovoru robil: „Naša linka má na starosti skladanie zadných krytov. Montovanie iných komponentov, vrátane poskladania telefónu samotného, je pridelené ostatným výrobným linkám. Linky sú od seba oddelené mohutnými stenami, vďaka čomu sú od seba zamestnanci izolovaní. Dnes máme na práci prilepiť ochrannú fóliu na zadný kryt plastového iPhone, vďaka čomu sa predíde jeho poškodeniu na linkách. Tento model iPhone s plastovým krytom bude čoskoro vydaný Applom. Úloha je veľmi jednoduchá, som schopný pracovať sám po päťminútovej inštruktáži od staršieho zamestnanca. Prilepenie ochrannej fólie na kryt trvá asi minútu. Telefón zatiaľ nie je v masovej produkcii, a tak nie je kvantita veľmi dôležitá. Práve vďaka tomu je naša práca pomalšia ako na ostatných linkách, kde už spustili masovú produkciu.“

Pretože sa ale dátum vydania produktu blíži, zamestnanci Pegatronu pracujú 11 hodín 6-krát do týždňa. China Labor Watch ale tvrdí, že zamestnanci nie sú dostatočne platení, pričom spoločnosť nepočíta 20 minút z každej odpracovanej hodiny. V súčasnosti vyrábajú mnohé produkty, vrátane iPhone 4, iPhone 4S, iPhone 5 a lacnejšieho iPhone.

pegatron

Související články

Dnes nejčtenější

.