Zavřít reklamu

Milovníci značky Apple tvoří specifickou skupinu lidí, kteří na svá zařízení nedají dopustit, a to hned z několika důvodů – na první pohled rozpoznatelný design, elegance operačního systému, intuitivní ovládání a dlouhodobá spolehlivost. Asi jen minimální procento lidí, které si už jednou zakoupilo jakékoli zařízení této značky, se později vrátilo ke konkurentovi.

Naproti tomuto táboru stojí velká skupina uživatelů, která se domnívá, že zařízení s nakousnutým jablkem jsou jen předražené designové kousky. Boj těchto dvou táborů trvá už léta. Podívejme se tedy na to, který z nich má v čem pravdu.

1: Mac je předražený

Majitelé notebooků za průměrnou cenu 15 000 Kč se při pohledu na cenu MacBooků asi jen pousmějí. Nebudou přece platit za design a značku. Bývalý CEO společnosti Microsoft, Steve Ballmer, se již v minulosti vyjádřil, že majitelé počítačů Mac zaplatili při nákupu přibližně 500 dolarů jen za to, že je na zařízení logo Applu. Faktem však zůstává, že strategií společnosti Apple vždy bylo řadit své produkty mezi prémiové.

Nesmíme však zapomenout ani na fakt, že při koupi Apple neplatíte pouze za luxusní „obal“, ale i celý balíček prémiových služeb a inovací, které Apple svým zákazníkům vždy přinášel.

A tedy ANO, pokud plánujete svůj počítač využívat pouze na vyhledávání na internetu, nakupování, plánování dovolených, či práci v základních pracovních programech, Mac je pro vás pravděpodobně zbytečně předražený. Pokud však chcete profesionální zařízení, které splňuje vaše vysoké nároky, je složené z kvalitních komponentů a toužíte i po elegantním designu, tak pro vás Mac předražený není.

2: Apple vytváří nadčasový design

Je pravdou, že společnost Apple si vždy dala záležet na vzhledu svých produktů a vždy doladila každý detail. Microsoft se však snaží nezaostávat a důkazem toho je Surface Studio, které potěšilo mnoha inovativních designérů. Zastánci Applu budou jistě oponovat, že Microsoft pouze okopíroval Apple. Pravdou však zůstává, že Surface Studio je víc než jen obyčejný all-in-one počítač s moderním designem.

ResizedImage600461-imac-apple
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
ResizedImage600225-Surface-Studio
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

3: Mac nemůže chytit virus

Majitelé Maců si dlouhá léta užívali surfování po internetu bez strachu z nákazy virem, malwarem nebo třeba adwarem, a to i bez používání jakéhokoliv antivirového programu. Kdysi miniaturní skupina uživatelů Apple zařízení se však rozrůstá, a tak roste i zájem o jejich infikování. Například v polovině roku 2015 Apple informoval o rozšíření malwaru v jejich zařízeních. Program dokázal obejít mnoho bezpečnostních opatření, které se do velké míry spoléhaly na omezení schopnosti poškodit základní funkce operačního systému. I když pravdou zůstává, že Mac je mnohonásobně bezpečnější než Windows, vyplatí se být opatrný a zajistit si alespoň ty nejcitlivější data.

4: Ovládání Maců je jednodušší

macOS (dříve OS X) je pro většinu prvo-uživatelů jednodušeji ovladatelný než Windows. Pro uživatele na základní úrovni je totiž mnohem intuitivnější. I přesto 90 % počítačů běží na Windows a pro někoho, kdo používá Windows už léta, bude OS X najednou černá díra. Je to do značné míry jen zvyk, subjektivní pocit uživatele a praxe. Například většina klávesových zkratek, které používáte na Windows vám bude na Macu k ničemu, a samozřejmě tomu je i naopak.

5: macOS je stabilnější než Windows

Ano i ne. Záleží na tom, o jaké verzi Windows je řeč. Například Windows XP byl relativně stabilní operační systém, ale Vista byla jedna velká katastrofa, která vlastně ukázala, jak moc může být Windows nestabilní. Abychom však byli féroví, hrozivá modrá obrazovka s hlášením o padnutí systému Windows má svůj ekvivalent i v Macích a známý je pod zkratkou KP, tzv. Kernel panic. Jde o „elegantní“ způsob oznámení, že váš počítač identifikoval fatální chybu, ze které se nedokáže bezpečně zotavit.

Častým důvodem, proč se však operační systém macOS považuje za stabilnější, je ten, že Apple vyvíjí nejen software, ale dodávají i potřebný hardware. Díky tomu je zajištěna absolutní kompatibilita a předchází se problémům s chybějícími ovladači nebo synchronizací.

Nevýhoda macOS nastává tehdy, pokud chce uživatel používat software navržen primárně pro Windows, nebo jakýkoli hardware, který nepochází z dílny Apple. Téměř každý vývojář, který používá Mac, má většinou virtuálně nainstalovaný i Windows, aby tak překonal omezení operačního systému od Applu.

macbook-pro-windows-fb
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

6: Mac je vhodnější pro grafiku umělců

Počítače od Applu byly dlouhá léta standardní volbou pro profesionální designéry a filmové tvůrce. Nabídka fontů, přesnost barev a na míru šité softwary z dílny Applu přímo podporují kreativní grafické odvětví. Kombinace zvuku a videa v Macích je obecně nadřazená zařízením operujícím na Windows. Avšak pro 3D práce, jako například rendrování, se využívaly především operační systémy Windows. Nicméně od té doby, kdy Windows i Mac využívá Intel procesory a Nvidia (AMD) grafické karty, se rozdíly stávají minimálními. Ačkoliv Mac má stále lepší rozhraní pro profesionální zvuk a video.

7: Mac není na hraní her

Kvůli majoritnímu podílu na trhu, které mají zařízení s Windows, je ve skutečnosti stále těžké najít hry, které by byly kompatibilní s macOS. Milovníci počítačových her jednoznačně volí počítače a notebooky podporující Windows, protože existuje mnohem větší výběr titulů, které je možné hrát právě na Windows. Dalším důvodem, proč skuteční hráči preferují PC s Windows je, že si ho mohou přizpůsobit tak, jak chtějí – od grafické karty přes procesor téměř všechno. Mac v tomto zaostává a upgradnout ho je téměř nemožné.

MacBook game gaming

8: MacBooky mají dlouhou výdrž baterie

Kdysi pravdivé tvrzení dnes platí méně. Výdrž baterky se se zvýšením výkonu zhoršila, stále je ovšem výrazně lepší než v případě notebooků s Windows. Apple je navíc podle nedávných testů jediný výrobce, který udává skutečnou výdrž svých počítačů.

9: Displeje MacBooků nabízejí nejlepší obraz

MacBooky s Retina displeji patří mezi šampiony v kvalitě obrazu. Krása obrazu, sytost a vykreslení barev jsou jedním z důvodů, proč MacBooky patří mezi oblíbené notebooky grafických designérů a filmových tvůrců. Kvalita displeje 13palcových MacBooků s rozlišení 2560×1600 a 15palcových s rozlišením 2880×1800 v podstatě nemá konkurenci.

10: iPhone a Mac je nejlepší kombinace

Pokud vlastníte iPhone i Mac, máte zaručeně nejkompatibilnější telefon a počítač. A pokud k nim přidáte i iPad a Apple Watch, vytvoříte si dokonalou rodinku.

  • Autorem článku je náš partnerský servis PCexpres, kde vám opraví iPhone, iPad, Mac nebo kterékoli jiné zařízení
Apple family iPhone Apple Watch MacBook
Zdroj: Redakce Letem světem Applem
Apple family iPhone Apple Watch MacBook FB
Zdroj: Redakce Letem světem Applem

Související články

Dnes nejčtenější