Zavřít reklamu

Roky jsme obdivovali levné paušály v zahraničí, zejména pak v USA, kde nebyl problém za 30$ získat neomezené volaní, sms a dokonce i internet. Navíc jste k podobnému úpisu dostali také telefon a to v případě Apple například iPhone 5 s 16GB pamětí již za 199$, místo standardních 649$. Problém je však v tom, že právě jedna z největších výhod amerického mobilního trhu a obrovská výhoda Applu který se vždy chlubil cenami dotovaných iPhone a uváděl během prezentací že iPhone 5 stojí 199$ a až v dalším slide dodal že 649$ je cena bez vázanosti za odblokovaný telefon, právě končí.

Čtvrtý největší operátor T-Mobile USA ukončil dnešním dnem dotování mobilních telefonů. To by Applu ještě až tak vadit nemuselo, problém je však v tom, že stejný krok zvažuje také společnost Verizon Wireless a AT&T. Apple má se společností AT&T nadstandardní vztahy a první iPhone byl exkluzivně určený pouze pro AT&T! Je tedy otázkou zda se společnost nepokusí dohodnout s AT&T alespoň na tom, aby operátor dotoval pouze iPhony, zde je však nasnadě také otázka, jak by zareagoval antimonopolní úřad. Pro velké množství lidí je přece jen 649$ za telefon skutečně velká částka a přejdou raději k levnějším značkám jako je například Samsung nebo Nokia. Do dnešního dne nebyl problém vzít si telefon za 199$, ovšem zaplatit za něj najednou třikrát tolik se již zákazníkům líbit nebude.

Na situaci kolem dotovaných telefonů samozřejmě okamžitě zareagoval také trh, které se po propadu z minulého týdne dostaly na 461$, opět propadly až na 455,6$. Naštěstí pro Apple však tejným způsobem reagovaly prakticky všechny akcie výrobců mobilních telefonů prodávajících své telefony v USA. Na druhou stranu však akcie výrobců kteří nabízejí levnější telefony nezaznamenaly až tak významný pád jako akcie společnosti Apple, která má telefony za poměrně vysoké ceny.

*Zdroj: reuters.com

Související články

Dnes nejčtenější