Zavřít reklamu

Přiznám se, že poslední dobou mě recenze produktů od Applu až tak výrazně nebavily jako dřív. Zkrátka většina produktů nabídla pouze evoluční změny a žádné skutečné novinky, kterých by se dalo chytit se nekonaly. To stejné jsem si ze začátku myslel také o iPadu mini, ale jen do chvíle, než jsem jej vzal poprvé do ruky. iPad mini mě den před zahájením prodeje natolik nadchl, že jsem se rozhodl nečekat až jej dostaneme oficiální cestou na recenzi, ale rovnou vyrazit a koupit si jeden domů jen tak pro sebe. Pojďte se podívat na to, zda mi nadšení vydrželo a iPad mini je skutečně produktem, který dokáže zaplnit místo na vašem pracovním stole, pod polštářem, na cestách nebo na dovolené.

Design a konstrukce
Jak asi všichni vědí, Apple vsadil na displej o velikosti 7,9″ od kterého se odvíjí také rozměry celého zařízení, které jsou skutečně minimalistické. Přední část s displejem nepůsobí až tak skleněným dojmem jako u iPhone nebo u velkého iPadu, dokonce i když více poklepete po displeji, slyšíte zvuk, který u iPadu nebo iPhone neuslyšíte a iPad mini tak působí z přední strany úplně jiným dojmem než dvojice zmíněných zařízení. Zpracování samotného šasi je na velmi vysoké úrovni, řekl bych dokonce až na takové úrovni, jako by Apple chtěl říct, že se nejedná o lacinou menší verzi iPadu, ale o skutečně samostatné zařízení, které je dílensky kvalitně zpracované. Ze všech tlačítek včetně Home button mám mnohem lepší pocit než u předchozích iOS zařízení a tlačítko pro přepínání hlasitosti považuji naopak až za moc tuhé. Ještě větší dojem pak dodává leštěný rámeček do kterého je celá přední část iPadu zasazena a který je vidět i při pohledu ze předu. Díky tomu vypadá iPad poměrně luxusně a je vidět, že se jendá o skutečně dílensky velmi kvalitně zpracovaný produkt.

Co se mi opravdu hodně líbí při surfování na internetu nebo při používání iBooks stejně tak jako při hraní her je fakt, že je iPad mini skutečně velmi intimní zařízení. Velikostí a stylem totiž skutečně odpovídá spíše telefonu než tabletu a člověk jej okamžitě začne vnímat zcela jiným stylem než iPad Retina, který se zkrátka někde v obýváku válí na gauči a kdo jde zrovna okolo, ten jej použije a nechá ležet. iPad mini je zkrátka jen vás, prostě jej chcete mít sami pro sebe a to co jsme řešili při představení iPadu první generace, tedy absenci profilů jednotlivých uživatelů, vás u iPadu mini vůbec nenapadne. iPad mini je zkrátka takový osobní asistent, jiný než iPhone, ale ještě více jiný než iPad. Při hraní her máte možnost iPad mini držet stejným stylem jako iPhone a hraní je tak o něčem jiném než na iPadu, více připomíná styl hraní na iPhone.

Přijde mi, že displej odráží méně okolí než u ostatních zařízení, ale na druhou stranu jsou na něm více vidět šmouhy. Co je však opravdu nepovedené, je řešení reproduktorů. Ty sice hrají krásně, ovšem pokud si chcete zahrát hru a chytnete iPad tak aby byl display v landscape módu, zákonitě si ucpete jeden z reproduktorů a zvuk již nestojí za nic. Z tohoto pohledu bylo mnohem lepší řešení které měl první iPad, tedy reproduktor pouze na jedné straně. Apple tak sice přinesl stereo, ovšem při hraní her si jej moc neužijete. Poslední malou výtkou je leštěný hliník který Apple použil u loga na zadní části přístroje. Na tom jsou totiž vidět otisky prstů snad i bez toho, aniž byste se jej dotkli.

Vzhledem k tomu, že mi dorazí pouzdra a obaly na iPad mini k recenzi až v polovině tohoto týdne, musím přiznat, že iPad mini považuji za ještě více nahý přístroj než jakékoli jiné zařízení od Applu. Bohužel díky použitému hliníku na zadní straně je opravdu nutnost použít nějaký obal, nebo se smířit s tím, že iPad nebude po pár týdnech používání vypadat tak, jak vypadal na začátku. Že se iPad mini odře nehtem, to na rozdíl od prvních unibody MacBooků Pro nehrozdí, ovšem pokud jej položíte na záda a na stole bude nějaké tvrdé smítko, není problém jej odřít. Pouzdro je v tomto případě skutečně nutnost.

SONY DSC

Kamera & fotoaparát
Zřejmě nejhorší věc kterou můžete s klasickým iPadem zažít, je když jste na koncertě nebo na nějakém představení a někdo před vámi značne fotit se zařízením, které má displej větší než je průměrná hlava. S iPadem mini se situace mírně zlepšila a natáčení nebo focení by nemělo představovat takový problém jako u klasického iPadu. Největší problém při focení nebo natáčení s 9,7″ iPadem spočívá v tom, že vzhledem k velkému displeji a konstrukci zařízení, vnímáte i ty nejmenší záchvěvy během natáčení a již během samotného pořizování záznamu, jste citelně znepokojeni jeho kvalitou. U iPadu mini je situace trošku lepší, ale přece jen je při natáčení videa možné vnímat i ty nejmenší záchvěvy.

Kamera v iPadu samozřejmě není určena k tomu, abyste na dovolenou místo fotoaparátu nebo iPhone vzali pouze iPad mini a pořídili fotografie a videa z míst, na které se již možná niky nepodíváte. Na druhou stranu pokud váš syn nebo dcera zrovna udělá první krůčky a vy nebudete mít po ruce nic jiného než iPad mini, rozhodně nikoho neurazíte, když mu následně ukážete fotografii nebo Full HD video z iPadu mini. Pokud však očekáváte, že se první krůčky po milionech pádů právě blíží, asi bych si raději připravil ještě iPhone nebo skutečnou kameru. iPad mini totiž rozhodně není přístroj, který by byl primárně určený k natáčení a je to znát. Přední kamera pak nabízí HD, tedy 720p video, které bohatě dostačuje pro FaceTime hovory, nebo jako kosmetické zrcátko pro dámy.

Naopak fotoaparát nabízí poměrně kvalitní podání barev, které nejsou přehnaně syté, jak mají snahu některé fotoaparáty v mobilních telefonech nebo tabletech dělat. U fotoaparátu je tak spíše než špatná optika znát čip, který nabízí pouze 5Mpix. Na druhou stranu barevnost nebo ostrost je poměrně kvalitní a rozhodně se nemusíte stydět své fotografie ukázat okolí. V dnešní době navíc většina fotografií končí stejně na sociálních sítích a na to, aby se na fotografie dívaly vaši přátele na Facebooku nebo Flickeru, fotoaparát iPadu mini rozhodně stačí, zázraky od něho však nečekejte.

Co zamrzí je fakt, že iPad mini nenabízí u fotoaparátu HDR fotografie, tuto softwarovou možnost již dnes vnímají uživatele iOS zařízení jako samozřejmost a mám pocit, že se ji nebojí hojně využívat. Je pravda, že fotografování sice trvá déle, ovšem na druhou stranu máte na výběr z dvojice fotografií, z nichž jedna je vždy lepší. iPad mini HDR nenabízí, stejně tak jako nenabízí možnost pořizovat během natáčení fotografie, tak jak to umí nejnovější iPhone 5. Samozřejmě, jedná se o tablet a fotografování nebo natáčení videa není jeho prioritou, na druhou stranu je HDR čistě softwarovou záležitostí a moc mě nenapadá, proč zde chybí.

Co se mi během natáčení nebo focení občas stává, je příliš dlouhá doba ostření. iPad mini ostří většinou stejně rychle jako iPhone, občas se však stane, že mu zaostření trvá až dvě vteřiny, což je již oproti iPhone poměrně značná doba. Pokud tedy kliknete například na místo vzdálené dvě stě metrů a zostříte jej, následně chcete zaostřit předmět vzdálený dva metry, může ostření trvat i lehce přes dvě vteřiny. To se však stává jen občas a mám pocit, že se bude jednat o problém, který jistě vyřeší nejbližší update iOS. Pokud totiž na stejném záběru zaostříte například třikrát a z toho dvakrát je ostření okamžité a po třetí trvá vice než dvě vteřiny, jedná se spíše o problém software, než o mechanický problém kamery.

iPad_mini_photo
iPhone_4_vs_iPad_mini_photo
color
iPad_mini_camera_test
iPad_night

*Ukázka fotografie v horších světelných podmínkách


*iPad mini dokáže pořídit video záznam ve FULL HD (1080p). Přední kamera FaceTime pak v rozlišení 720p, tedy v HD.

Výkon
Osobně ani nevím jak mám výkon iPadu popsat. Nevím asi nejsem takový novinář jak někteří redaktoři velkých médií, jejichž první dojmy jsem měl na českém internetu možnost číst. Asi mám mnohem víc času a tak nepotřebuju stát se stopkami v ruce nad tím, jak rychle se aplikace spustí. Pro mě je důležité, že mě iPad nijak nezdržuje, nemusím na nic čekat tak dlouho, aby mi to vadilo. V podstatě ani nechápu proč bych mě řešit výkon zařízení, jeho operační paměť nebo jeho procesor, důležité je, že vše běží plynule a tak jak bych očekával. iPad mini asi není zrovna stroj, na kterém budete renderovat Full HD video a dodělávat 3D animace, ale aplikaci nebo hru spustíte poměrně rychle a nebudete muset čekat tak dlouho, abyste se cítili omezováni samotným zařízením.

iPad mini je o něco pomalejší než iPad 4. generace, to je však celkem logické. Na druhou stranu díky absenci Retina displeje je rozdíl téměř nepozorovatelný při běžné práci. Samozřejmě, že v momentě kdy necháte renderovat video nebo si budete hrát v iMovie a budete ukládat výsledný projekt, poznáte rozdíl mezi iPadem mini a iPadem Retina, to je však samozřejmé. Osobně nemám problém s rychlostí iPadu mini, jeho rychlost mě totiž ničím neomezuje a zvládá vše tak rychle jako potřebuji. Pokud však používáte iPad na práci a chcete na něm spouštět složité a náročné aplikace, pak je jasné, že je iPad Retina lepší volbou, ovšem mám pocit, že iPad mini nikdo nebere jako pracovní nástroj, kromě povolání ve kterých se skutečně uplatní díky své velikosti.

SONY DSC

Klávesnice a psaní
To co se mi na Applu skutečně strašně líbí je klávesnice. Je totiž jedno jestli píšu na Apple Wireless Keyboard, na 15″ MacBook Pro nebo na manželčině 11″ MacBook Air. Všude píšu stejně rychle, protože mám všude k dispozici stejnou klávesnici. To platí také u iPadu, ten sice nenabízí hmatovou odezvu a tak se mi na něm samozřejmě nepíše tak rychle jako na klasické Apple klávesnici, kterou používá společnost ve všech svých produktech a musím psát s díváním se na klávesnici, na druhou stranu nemusím nijak měnit styl psaní a mohu psát sice pomaleji, ale téměř stejně pohodlně jako na běžné klávesnici u MacBooku.

To čeho jsme se u iPadu mini obával je fakt, že podobnou klávesnici samozřejmě díky svým rozměrům nenabízí. Mimochodem od chvíle co jsem měl schůzku s panem Vítem Bártou a viděl jsem psát jeho asistentku na iPhone, pochopil jsem že píšu na normální klávesnici asi 10x pomaleji než ona a to si myslím, že se psaním nemám žádný problém. Pokud tedy umíte psát na dotykovém displeji stejně rychle jako zmiňovaná slečna, jste ve zcela jiné situaci než já a následující řádky se vás rozhodně netýkají.

Zatím co na běžné Apple klávesnici píšu všema deseti, na klávesnici kterou iPad mini nabízí při landscape módu, zvládám pohodlně používat čtyři prsty + palec, který však používám výhradně k mačkání mezerníku, jinde pro něj místo není. Klávesnice iPadu mini tak samozřejmě není tak pohodlná jako u klasického iPadu nebo fyzické klávesnice, na druhou stranu jsem jí příjemně překvapen a s psaním nemám problém. Na napsání článku to sice samozřejmě není, ale konečně nemusíte odpovídat na iMessage nebo na email pomocí slov Ano a Ne.

Pokud se rozhodnete psát v momentě kdy je iPad orientován na výšku, samozřejmě zde najdete možnost rozdělit klávesnici na dvě menší. Osobně si myslím, že pokud nejste dáma nebo nemáte opravdu malé palce, není to vzhledem k velikosti iPadu mini ani potřeba. V tomto režimu je psaní díky větším klávesám o mnoho pohodlnější než na iPhone, respektive iPodu touch. Při psaní krátkých iMessage vám rozhodně nebude psaní na virtuální klávesnici při orientaci na výšku překážet a zvládnete jej pohodlně. Vzhledem k tomu, že je pro mě problém psát na jakékoli virtuální klávesnici, mohu konstatovat, že se mi osobně píše na iPadu mini lépe, než na velkém iPadu, to je však čistě individuální záležitost a pokud píšete na iPadu s Retina displejem stejně jako na MacBooku, rozhodně budete psát na iPadu mini pomaleji.

iPad_mini_keyboard
ipad

Display
Displej nového iPadu mini byl jednou z nejdiskutovanějších věcí. Proč proboha Apple nepoužil Retina display? Proč za to chtějí 329€, když to nemá Retinu? Koupil bych si jej, ale bez Retiny ho nechci. Tak přesně toto jsem četl celou dobu od představení iPadu mini až do chvíle, kdy jsme jej poprvé chytil do ruky. Proč nedali iPadu mini Retinu? Protože to nebylo potřeba. Ano samozřejmě, že pokud si otevřete černý text na bílém podkladu tak uvidíte nedokonalosti v písmu. Samozřejmě že pokud budete displej sledovat z pěti centimetrů, uvidíte pixely, ale věřte mi, že pokud budete hrát hry, prohlížet fotografie, pohybovat se v systému nebo používat aplikace, vůbec si nebudete připadat, že by vás Apple absencí Retina displeje o něco ochudil. Rozlišení 1024×768 se sice může z dnešního pohledu zdát velmi zastaralé, ovšem na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že jsme 1024×768 používali u monitorů, které byly několikanásobně větší než je iPad mini. Pokud tedy bazírujete na co nejvyšším rozlišení a primárně používáte aplikace nebo čtete média založené na typografii, asi není iPad mini přímo pro vás, pokud však děláte cokoli jiného, až tak se displeje bát nemusíte.

iPad mini nabízí při velikosti displeje 7,9″ rozlišení 1024×768 pixelů. Jedná se tedy o rozlišení s hustotou 163ppi, neboli 163 pixelů na jeden palec. Navzdory tomu, že stejné rozlišení nabízí také například iPhone 3Gs, nelze iPad mini s iPhone 3Gs vůbec porovnávat. Pokusili jsme se vytvořit fotografie, které zachycují displej iPhone 4 s Retina rozlišením a iPadu mini s rozlišením 1024×768 pixelů. iPad mini nabízí 163ppi a iPhone 4 nabízí 326ppi, tedy přesný dvojnásobek hustoty pixelů iPadu mini. Ve výsledku, však rozhodně nelze říct, že displej iPhone 4 je dvakrát lepší než displej iPadu mini.

iPad_mini_display

Baterie a nabíjení
iPad mini bych bral jako produkt, který je mezi iPadem a iPhonem nejen velikostí, ale také tím, jak často jej budete používat. Samozřejmě, že mobilní telefon použijete častěji než iPad mini, ale na druhou stranu iPad mini zase použijete častěji než iPad s Retina displejem. Osobně jsem si nedokázal představit posílat iMessage z iPadu nebo s ním dělat FaceTime hovory, s iPadem mini mi to však přijde jako logická součást jeho použití a tak je pravda, že jej používám častěji, než jsem používal velký iPad.

Pokud si s iPadem opravdu naplno hrajete, tedy máte zapnutý jas na maximum, jste připojeni k Wi-Fi síti a hrajete hry se zapnutým zvukem z reproduktorů, vybijete přístroj za něco málo více než deset hodin. Při přehrávání videa a mírně staženém jasu lze pak dosáhnout i dvanácti hodin provozu. V reálu to znamená, že iPad mini budete dobíjet jednou za den a půl nebo dva dny. Samozřejmě záleží jen na tom, jak moc budete přístroj používat, ale i během testování, kdy jsme si s iPadem skutečně hodně hrál, jsem zjistil, že více než pět hodin denně s ním nestrávíte a dobíjet jednou za dva dny je skutečně reálné.

Poté co se ukázalo, že Apple sice začal vyrábět novou 12W nabíječku, ale nový iPad mini ji nedostal, spustila se vlna spekulací kolem toho, jak rychle se bude iPad mini nabíjet. Apple přidal k iPadu mini stejnou nabíječku, jaká je přibalena také k iPhone, tedy nabíječku s 5W. Přístroj jsem nechal vybít až do okamžiku, kdy jeho displej zhasl a při pokusu o zapnutí zobrazoval iPad mini informaci o nízké energii. K nabíjení byl použit originální Lightning kabel spolu s nabíječkou, tedy vše co Apple k iPadu dodává. Nabíjení probíhalo s vypnutou Wi-Fi a s tím, že jsem displej rozsvěcoval pouze pro kontrolu stavu nabíjení. Během nabíjení jsme zaznamenal rychlost nabíjení přístroje na 75, 90 a 100 procent kapacity baterie. Vzhledem k tomu, že je přístroj úplně nový a jednalo se o jeho druhé nabíjení, je jasné, že se skutečně nabíjela veškerá kapacita, kterou baterie nabízí.

  • 75% – nabito za 2 hodiny 30 minut.
  • 90% – nabito za 3 hodiny 14 minut.
  • 100% – nabito za 4 hodiny 7 minut.

Jak je vidět, iPad mini se nabíjí stejně jako iPody, tedy tak, že zatím co 90% kapacity baterii je schopna nabíječka zaplnit energií za tři a čtvrt hodiny, na zbývajících 10% si počkáte téměř další hodinu navíc. Během nabíjení prvních 90% kapacity dochází k takzvanému rychlému nabíjení a následných 10% je dobíjeno pomaleji. Například poslední generace iPodu touch se nabíjen a 80% kapacity za dvě hodiny, ale na 100% kapacity pak potřebuje další dvě hodiny.

iPad_mini_photo_1

Resumé
Ani po delším testování jsme na iPadu mini nenašel nic co by mě na něm vyloženě chybělo, jediné co mi opravdu vadí je již zmíněný reproduktor, který si při hraní her zacpete. Rozhodně lze objevit zařízení s lepší kamerou, za nižší cenu, s lepším rozlišením displeje nebo s něčím na víc. Na iPadu mini mi však nic nechybí a i když již dnes je všem jasné, že se za rok objeví iPad mini s Retina displejem a budou jej všichni opěvovat a Apple tak donutí alespoň část uživatelů koupit si iPad mini první i druhé generace, já osobně v displeji, který nenabízí retina rozlišení nevidím žádný problém. Směle proto mohu do resumé napsat to, co jsme již uvedl během prvních dojmů z iPadu mini. Vlastně něco přece jen dodám, pokud vám není líto sponzorovat operátora a nevadí vám rozdíl v ceně, rozhodně si počkejte na 4G LTE verzi, která nabízí nejen bezdrátové připojení pomocí GSM sítě, ale na rozdíl od Wi-Fi verze také GPS. Procházka po městě s iPadem mini jakožto s virtuálním průvodcem bude jistě mnohem zajímavější zážitek, než sebou tahat 9,7″ iPad s Retina displejem. Navíc pokud máte tepláky, můžete iPad dát bez problémů do kapes.

Možná je to tím, že jsem si nešel pro iPad mini jako pro něco, v čem vidím jasný smysl a předem jsem mu vytyčil jasný cíl, pro který si jej koupím. Na rozdíl od některých novinářů jsem si jej ani nekupoval proto, abych jej hodiny porovnával s Nexusem. Pořídil jsem si ho pro radost a právě proto mi tu radost skutečně přináší. Objevil jsem zařízení, které mě zkrátka baví, baví mě ho mít v posteli a prohlížet si Google analytics LsA, protože na něm vypadají fantasticky. Baví mě na něm listovat v knize, protože má skutečný formát knihy, baví mě na něm hrát hry, protože se na rozdíl od iPadu skvěle drží. Pokud si chcete udělat radost, je pro vás iPad mini jako dělaný. Jedná se totiž o neskutečně intimní zařízení, které bych spíše než k tabletu přirovnal k mobilnímu telefonu. Psát iMessage z iPadu mi přišlo zvláštní, z iPadu mini to však považuji za zcela normální.

Ono když se se zamyslíte, asi jen těžko najdete pro iPad mini využití, které by odpovídalo jeho ceně. Samozřejmě že se najdou povolání, ve kterých jej lze využít skvěle, ale pro běžné uživatele se zřejmě nejedná o produkt, který musí mít. Na druhou stranu, asi jen těžko využijete Bugatti Veyron a přesto neznám chlapa, který by jej nechtěl. Tak vidíte, dnes si můžete koupit něco, co nemusíte mít, ale můžete..

Dnes nejčtenější

.