Zavřít reklamu

Když Apple představil iPad mini, byl jsem poměrně skeptický a nedovedl jsme si vůbec představit jak bych mohl novinku využít, když jsem poté co jsem iPad 1. generace používal půl roku na záchodě místo časopisu a netušil jsem co s ním. Včera během dne ve mě však začalo něco přemýšlet nad tím, zda bych iPad skutečně nechtěl vyzkoušet. Samozřejmě nepotřebuji tablet a nepotřebuji ani iPad mini, chtěl jsem si zkrátka jen udělat radost a vyzkoušet něco nového, co mě potěší a u čeho nebudu mít potřebu přemýšlet nad tím, zdá mám pro tento produkt přesné využití. Nakonec jsem neodolal, vstal asi o pět hodin dříve než obvykle a vyrazil na zahájení prodeje iPadu mini, ze kterého si po pravdě příliš nepamatuju. V podstatě jediné co vím je fakt, že jsem dorazil domů se zcela novým zařízením, produktem, který by se snad ani neměl označovat jako iPad. Pojďme se podívat na to, jak na mě iPad mini působí po prvních hodinách, které jsem strávil jeho testováním.

Desing
Design iPadu mini mi neskutečně připomíná bílý Samsung Galaxy S III, ověem musím dodat, že ten na mě udělal obrovský dojem. Přední část s displejem nepůsobí až tak skleněným dojmem jako u iPhone nebo u velkého iPadu, dokonce i když více poklepete po displeji, slyšíte zvuk, který u iPadu nebo iPhone neuslyšíte a iPad mini tak působí z přední strany úplně jiným dojmem než dvojice zmíněných zařízení. Zpracování samotného šasi je na velmi vysoké úrovni, řekl bych dokonce až na takové úrovni, jako by Apple chtěl říct, že se nejedná o lacinou menší verzi iPadu, ale o skutečně samostatné zařízení, které je dílensky kvalitně zpracované. Ze všech tlačítek včetně Home button mám mnohem lepší pocit než u předchozích iOS zařízení a tlačítko pro přepínání hlasitosti považuji naopak až za moc tuhé.

Přijde mi, že displej odráží méně okolí než u ostatních zařízení, ale na druhou stranu jsou na něm více vidět šmouhy. Co je však opravdu nepovedené, je řešení reproduktorů. Ty sice hrají krásně, ovšem pokud si chcete zahrát hru a chytnete iPad tak aby byl display v landscape módu, zákonitě si ucpete jeden z reproduktorů a zvuk již nestojí za nic. Z tohoto pohledu bylo mnohem lepší řešení které měl první iPad, tedy reproduktor pouze na jedné straně. Apple tak sice přinesl stereo, ovšem při hraní her si jej moc neužijete. Poslední malou výtkou je leštěný hliník který Apple použil u loga na zadní části přístroje. Na tom jsou totiž vidět otisky prstů snad i bez toho, aniž byste se jej dotkli.

Display
Displej nového iPadu mini byl jednou z nejdiskutovanějších věcí. Proč proboha Apple nepoužil Retina display? Proč za to chtějí 329€, když to nemá Retinu? Koupil bych si jej, ale bez Retiny ho nechci. Tak přesně toto jsem četl celou dobu od představení iPAdu mini až do chvíle, kdy jsme jej poprvé chytil do ruky. Proč nedali iPadu mini Retinu? Protože to nebylo potřeba. Ano samozřejmě, že pokud si otevřete černý text na bílém podkladu tak uvidíte nedokonalosti v písmu. Samozřejmě že pokud budete displej sledovat z pěti centimetrů, uvidíte pixely, ale věřte mi, že pokud budete hrát hry, prohlížet fotografie, pohybovat se v systému nebo používat aplikace, vůbec si nebudete připadat, že by vás Apple absencí Retina displeje o něco ochudil. Rozlišení 1024×768 se sice může z dnešního pohledu zdát velmi zastaralé, ovšem na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že jsme 1024×768 používali u monitorů, které byly několikanásobně větší než je iPad mini. Pokud tedy bazírujete na co nejvyšším rozlišení a primárně používáte aplikace nebo čtete média založené na typografii, asi není iPad mini přímo pro vás, pokud však děláte cokoli jiného, až tak se displeje bát nemusíte. Displej rozhodně nelze srovnávat s displejem iPhone 3Gs, je totiž výrazně ostřejší.

Výkon
Do odstavce s výkonem si dovolím zařadit také zběžný popis fotoaparátu. Ten je poměrně dobrý, ale rozhodně se nejedná o nic, co by vám nahradilo fotoaparát nebo kameru z iPhone 5. Na druhou stranu pokud váš syn nebo dcera zrovna udělá první krůčky a vy nebudete mít po ruce nic jiného než iPad mini, rozhodně nikoho neurazíte, když mu následně ukážete fotografii nebo Full HD video z iPadu mini. Pokud však očekáváte, že se první krůčky po milionech pádů právě blíží, asi bych si raději připravil ještě iPhone nebo skutečnou kameru.

Osobně ani nevím jak mám výkon iPadu popsat. Nevím asi nejsem takový novinář jak někteří redaktoři velkých médií, jejichž první dojmy jsem měl na českém internetu možnost číst. Asi mám mnohem víc času a tak nepotřebuju stát se stopkami v ruce nad tím, jak rychle se aplikace spustí. Pro mě je důležité, že mě iPad nijak nezdržuje, nemusím na nic čekat tak dlouho, aby mi to vadilo. V podstatě ani nechápu proč bych mě řešit výkon zařízení, jeho operační paměť nebo jeho procesor, důležité je, že vše běží plynule a tak jak bych očekával. iPad mini asi není zrovna stroj, na kterém budete renderovat Full HD video a dodělávat 3D animace, ale aplikaci nebo hru spustíte poměrně rychle a nebudete muset čekat tak dlouho, abyste se cítili omezováni samotným zařízením.

Resumé
Možná je to tím, že jsem si nešel pro iPad mini jako pro něco, v čem vidím jasný smysl a předem jsem mu vytyčil jasný cíl, pro který si jej koupím. Na rozdíl od některých novinářů jsem si jej ani nekupoval proto, abych jej hodiny porovnával s Nexusem. Pořídil jsem si ho pro radost a právě proto mi tu radost skutečně přináší. Objevil jsem zařízení, které mě zkrátka baví, baví mě ho mít v posteli a prohlížet si Google analytics LsA, protože na něm vypadají fantasticky. Baví mě na něm listovat v knize, protože má skutečný formát knihy, baví mě na něm hrát hry, protože se na rozdíl od iPadu skvěle drží. Pokud si chcete udělat radost, je pro vás iPad mini jako dělaný. Jedná se totiž o neskutečně intimní zařízení, které bych spíše než k tabletu přirovnal k mobilnímu telefonu. Psát iMessage z iPadu mi přišlo zvláštní, z iPadu mini to však považuji za zcela normální.

Ono když se se zamyslíte, asi jen těžko najdete pro iPad mini využití, které by odpovídalo jeho ceně. Samozřejmě že se najdou povolání, ve kterých jej lze využít skvěle, ale pro běžné uživatele se zřejmě nejedná o produkt, který musí mít. Na druhou stranu, asi jen těžko využijete Bugatti Veyron a přesto neznám chlapa, který by jej nechtěl. Tak vidíte, dnes si můžete koupit něco, co nemusíte mít, ale můžete. Kompetní recenzi nového iPadu přineseme již brzy a to ve slovenské verzi s pohledem studenta a v české verzi, bez pohledu studenta.

Související články

Dnes nejčtenější