Zavřít reklamu

Po Preview, který se díky novému operačnímu systému dočká menších designových a funkčních změn ve svém toolbaru, přišel na řadu i nativní internetový prohlížeč Safari. Ve své nové verzi 5.2 nabídne během letošního léta uživatelům Mountain Lionu jednodušší a čistější rozhraní, unifikované pole pro vyhledávání a zadávání webových adres a několik zcela nových funkcí pro sdílení. Safari během své devítileté existence prošlo několika významnými proměnami a v současnosti nabízí jedno z nejjednodušších uživatelských rozhraní jaké na poli internetových prohlížečů můžeme nalézt, aniž by trpělo nedostakem funkcí.

Nejviditelnější změnou v novém Safari, kterou každý postřehne ihned po spuštění, je absence dosavadního vyhledávacího pole. To je nyní sjednoceno v jedno s polem na zadávání webové adresy. Při zadávání adresy (respektive při vyhledávání určitého hesla) tak  Safari nabídne možnosti, které by jste chtěli vyhledat, či navrhne odkazy, které jste v minulosti navštívili a adresy uložené v záložkách. Novinkou u nové verze je i zvýraznění hostu v zadané URL adrese, tak aby bylo viditelné na jakém serveru se právě nacházíte. Takto chce Apple zjednodušit ochranu technicky méně zdatných uživatelů a ochránit je před případným phishingem.

MLSafari0
Zdroj: Redakce Letem světem Applem - Apple magazín

Další nové funkce Safari se týkají především sdílecích funkcí a Readeru. Čtečka se dočkala poněkud výraznějšího tlačítka, kterým ji lze vyvolat a tak se nyní nenechází tak jako v současnoti v panelu url adresy, ale vedle něj, což jej činí i viditelnějším a zároveň i možná lépe použitelným. Toolbar nového Safari dostal i nové tlačítko Sdílet, které kromě funkcí pro sdílení v sobě zahrnuje i přidání stránky na Reading list a její uložení mezi záložky. Sdílet můžete link právě prohlížené stránky pomocí Twitteru (tweetování je zde řešeno designově stejně jako v iOS), Message a nebo jej jednoduše odeslat e-mailem. Závěrem ještě dodám, že pokud jste byli z nemožnosti upravit si toolbar v Preview dle svého gusta zklamáni, nemusíte se obávat, že by vás toto potkalo i  v Safari. Nová verze jablečného prohlížeče totiž stále nabízí možnost vlastních úprav.

MLSafari2
Zdroj: Redakce Letem světem Applem - Apple magazín

*Zdroj: Apple Insider

Související články

Dnes nejčtenější