Zavřít reklamu

iTunes Cloud by mala byť nová služba od Apple, ktorá by vám mala umožniť uchovávať vašu hudbu uskladnenú online. K nej by ste mali následne prístup z akéhokoľvek zariadenia, ktoré disponuje pripojeným na internet. Tak na túto službu netrpezlivo čakáme od času, kedy o nej unikli prvé informácie. Od toho času sa objavujú nové a nové informácie o tejto službe. Podľa tých najnovších by nemala byť navždy zadarmo.

Koľko si Apple vypýta?

Podľa informácií, ktoré unikli, služba by užívateľom mala byť na určitý čas dostupná zadarmo. Potom by používateľ mal začať platiť, aj keď ešte stále nie je známe koľko. Vlastne nie je ešte ani poriadne známe, či používateľ tejto služby bude môcť uploadovať len hudbu, ktorú si zakúpil cez iTunes Store, alebo si bude môcť uploadovať hudbu aj z vlastných zdrojov. Napriek tomu je pravdepodobnejšie, že Apple službu dovolí používať len tým, ktorí si ju zakúpili v jeho online obchode.

Podobné služby tu už sú

Pred pár týždňami, internetový obchod Amazon spustil obdobu tejto služby. Amazon ponúka 5 GB online úložiska zadarmo, na ktoré si používateľ môže nahrať hudbu z vlastných zdrojov. Online úložisko sa samozrejme dá rozšíriť, a to až na úctyhodných 1000 GB. Za väčšiu kapacitu si samozrejme priplatíte. Pokiaľ si zakúpite hudobný album z Amazonu, úložisko sa vám rozšíri na 20 GB. Či Apple plánuje nasadiť podobný spôsob platenia je otázne. Určite by však bolo dobré, keby poskytoval aspoň nejaké úložisko pre hudbu zadarmo, tak ako Amazon. Alebo sa Apple rozhodne službu pripojiť k balíčku služieb MobileMe? Tým pádom by Apple zabil dve muchy jednou ranou, služba by bola spoplatnená za ročný poplatok a zároveň by Apple uviedol nové, lepšie MobileMe, ktoré je tak dlho očakávané.

Spusteniu bránia hudobné vydavateľstvá

Na to, aby hudba mohla byť týmto spôsobom používateľom dostupná, Apple potrebuje povolenie (podpísať zmluvu s hudobnými vydavateľstvami) od vydavateľstiev, ktoré ju poskytujú v iTunes Store. Podľa neoficiálnych informácií sa Apple podarilo podpísať zmluvu s dvomi veľkými vydavateľstvami zo štyroch. Jedným z týchto vydavateľstiev by mal byť aj Warner Music.

Bude táto služba dostupná aj u nás?

Ako som už písal, je dosť pravdepodobné, že online uložená hudba bude musieť byť z iTunes Store. Tu však nastáva problém, pretože ten u nás nie je podporovaný. Tým pádom by sa jednalo o ďalšiu službu, ktorá by v ostatných krajinách dostupná bola, no u nás nie. Takým príkladom je napríklad Ping!. Apple by skôr mohol podpísať zmluvu s hudobnými vydavateľstvami, aby hudba ponúkaná v iTunes Store bola dostupná aj u nás, ako pridávať novinky, ktoré nemôžu byť dostupné vo všetkých krajinách.

Související články

Dnes nejčtenější

.