Zavřít reklamu

Sygic AuraKeď sa pred pár rokmi objavili prvé GPS zariadenia väčšinou určené pre vášnivých turistov ktoré mali iba čiernobiely displej a obsahovali iba TOPO mapy s cenou okolo 40 000 SK/CZK väčšina ľudí si nevedela predstaviť ako by práve oni mohli takéto zariadenie využiť. Ubehlo pár rokov a dnes už hádam každý z nás bol niekedy navigovaný “Andreou” alebo “Alešom” a to nie len pri ceste na letnú dovolenku.

Navigačné zariadenia sa časom naučili rozprávať plynulejšie, navigovať presnejšie a poznať vaše okolie detailnejšie. Podrobnosť mapových podkladov sa výrazne zlepšila aj v našich končinách sa rozšírili databázy POI (body záujmu) a pribudli doplnkové funkcie ako upozornovanie na dopravné obmedzenia / kontroly alebo práce na ceste. Vysielané cez FM signál do vášho TMC (Traffic Message Channel) príjmača zabudovaného v GPS prístroji.  A v neposlednom rade intergrácia GPS modulov do chytrých telefónov rozšírila  navigačný softvér aj na trh prístrojov keždodennej potreby. Ale kam sa može navigačný softvér uberať v nasledújúch rokoch?

Čo nás čaká?

Inegrácia TMC príjmača do GPS zariadení je síce dobrý nápad ale vzhľadom na jeho rýchlosť respektíve pomalosť nasadenia hlavne v krajinách východnej Európy nevidím jej budúcnosť veľmi ružovo. Žijeme v digitálnej dobe kde prenos informácií pomocou analógového signálu má už svoj zenit za sebou. Budúcnosť patrí internetu a jeho integrácii do všetkých možných spotrebičov od osobnej váhy cez náramkové hodinky až po váš nový 3D plazmový televízor. Takže tomuto trendu sa určite nevyhnú ani navigácie, či už to budú jednoúčelové zariadenia alebo smartphony. Jedným z lídrov v odvetví navigačného softvéru je už zopár rokov aj Slovenská firma Sygic ktorá vôbec ako prvá pripravila navigačný softvér pre platformu iPhone OS. A práve táto firma si určila za cieľ byť lídrom aj pri vývoji novej generácie navigačného softvéru. Navigačného softvéru ktorého úlohou nie je iba prejsť cestu zo štartu do ciela ale postarať sa o vašu cestu komplexnejšie, rýchlejšie  a hlavne jednoduchšie. Nejedná sa len o cesty občasné alebo príležitostné ale každodenné a možno aj dobrodružné. A takou aplikáciou je práve Sygic Aura Drive EE.


Prvé spustenie

Pri spustení vás prekvapí čas potrebujúci na spustenie aplikácie samotnej je podstatne kratší ako u konkurencie alebo pri predošlej generácii. Na mojom iPhone 3G sa pohybuje v rozmedzí 8-12sec a pokiaľ používate iPhone 3GS alebo iPod Touch 3rd generácie bude táto hodnota ešte nižšia. Pri prvom štarte vás aplikácia prevedie jednoduchým nastavením základných parametrov ako jazyk programu, jazyk navigovania, vytvorenie loginu a iné.

A práve vytvorenie konta je to najdôležitejšie aby ste mohli využiť potenciál tejto aplikácie na 100 percent. Pripojenie na potrebný počet satelitov je v skutku rýchle aj vďaka A-GPS technológii ktorú iPhone podporuje. Miernou nevýhodou môže byť že celé Menu je iba v Anglickom jazyku.

Hlavné menu obsahuje štyri položky:

  • Find
  • Community
  • Info
  • Settings

Find

  1. V položke “Destination” vyberáme cieľ našej cesty a to v poradí: Štát, Mesto, Ulica, číslo domu, poprípade POI. Pri výbere ulice máte možnosť výberu bodov záujmu POI ktoré sa nachádzaju v blízkosti vášho cieľa. Pokiaľ si nie ste istý presným číslom domu môžete sa nechať navigovať na niektorú z križovatiek ktoré pretínajú vašu cieľovú adresu.
  2. “My neighbourhood” je zoznam “vašich susedov” teda POI  vo vašom okolí. Otrávený skúsenosťami z iných navigačných programov som neočakával nejakú početnú databázu týchto bodov ale na moje prekvapenie som tak širokú databázu POI rozhodne nečakal. K nájdeniu sú okrem nákupných stredísk, reštaurácií, úradov, zravotníckych zariadení a pamätihodností aj miesta určené na zábavu dokonca v menších okresných mestách.
  3. “City Guides” obsahuje sprevodcu po európskych mestách. Najdete tu informácie o histórii, zaujímavých miestach, zábavných parkoch alebo tipy na večernú zábavu vo vybraných mestách. Všetko je rozdelené do prehľadných kategórií. Avšak databáza je zatiaľ dosť slabá a napríklad pre Českú republiku tu nájdete iba Prahu a Slovensko chýba úplne.
  4. Položka “Contacts” obsahuje okrem kontaktov z “Community” aj zoznam kontaktov naimportovaných z pamäte iPhone a pokial máte pri kontakte zadanú adresu môžete sa nechať na ňu navigovať.
  5. “Favourites” alebo “History” sú položky dobre známe a ktorých význam si nemusíme bližšie vysvetlovať

IMG_0034
IMG_0035
IMG_0036

Community

Je práve tou funciou ktorá posúva možnosti navigačného softvéru do jej novej generácie a tak rozširuje jej viacmenej jednoúčelovosť o dnes veľmi populárne funkcie “sociálneho networkingu”. Vďaka tejto implementácii môžeme byť svojim známym a blízkym na dosah jednoduchým kliknutím. Môžeme spoznávať nových ľudí v našom okolí  a vidíme ich aktuálnu polohu v 3D zobrazení na mape. Pridávanie priateľov je podmienené akceptovaním druhou stranou čím je zabezpečná ochrana a vaše súkromie. Medzi sebou si môžete písať správy podobné mailovej komunikácii. Pri spustení aplikácie budete automaticky pripojený ku vášmu Aura kontu a pokiaľ je niektorý z vašich priteľov online budete o tom informovaný zvukovým znamením. Tiež môžete zverejňovať rôzne statusy a tak informovať svoje okolie o vašich aktivitách alebo pocitoch. Môžete si nechať zobraziť posledné polohy vašich známych a nechať sa k nim navigovať a to buď pešo alebo autom.

Info

Medzi doplňujúce informácie patria napríklad informácie o aktuálnom počasí ktoré sa pravideľne aktualizuje prostredníctvom internetového pripojenia a počas navigovania vidíme na hlavnej obrazovke informáciu o počasí ktorá sa postupne mení tak ako sa mi presúvame cez krajinu. Vďaka “World Clock” budeme mať aj prehľad o dennej alebo nočnej dobe na opačnom konci našej planéty. Zaujímavou a velmi užitočnou je položka “Country info” kde nájdeme základné informácie o max. povolených rýchlostiach, peňažnej mene, povinnosti svietiť a tiež o pravostranných alebo ľavostranných krajinách.

Tiež tu môžeme nájsť plánovač ciest ktorý obsahuje okrem infornácii o naplánovanej ceste   v textovej forme aj možnosť demonštrácie celej trasy z podľadu vodiča. Samozrejme s ľubovoľným nastavením prejazdnej rýchlosti.

Settings

Nastavenia aplikácie sú naozaj bohaté. Od zvuku cez zobrazenie mapy, mapových detailov, farebnej schémy až po radary a hliadky. Dalej sú všeobecné nastavenia jednotiek, formátu času, gps súradníc, klávesnice a hlasu.

Ovládanie

Nie je veľa navigačných softvérov ktoré sú dobre prispôsobené navigovaniu pre chodcov a turistov. Počas navigovania v režime chodec vidíme na obrazovke okrem vyznačenej trasy aj priamku od vás po cieľ ktorá zobrazuje zostávajúcu vzdialenosť vzdušnou čiarou. Taktiež pokiaľ je v blízkosti nejaký kamarát tak máme zobrazenú značku s jeho menom na tom mieste obrazovky na ktorú sa máme vydať aby sme išli jeho smerom. Ak používate iPhone 3GS tak aplikácia vie spolupracovať zo zabudovaným kompasom.  Pod zobrazenou mapou je lišta kompasu pomocou ktorého môžeme posunutím meniť pohľad na okolie trasy.  Približovanie a vzďalovanie mapy sa vykonáva iba tlačidlami plus alebo mínus na displeji a o plynulý prechod od pohľadu na našu zemeguľu v 3D (podobne ako v google Earth) cez 2D zobrazenie krajiny (s orientáciou mapy na sever) až po znovu 3D zobrazenie z pohľadu chodca/auta sa postará aplikácia samotná bez nutnosti natačania mapy vo vertikálnom smere. Tento úkon bol na moje prekvapenie celkom plynulý, bez výraznejšieho spomaľovania aj na mojom staršom iPhone 3G. Plibližovanie mapy funguje aj prestredníctvom  multi-touch ovládania. Navigovanie na presne určený bod na mape nebolo nikdy jednoduchšie. Stačí si dať vyhľadať aspoň približný cieľ vašej cesty, zobraziť ho na mape, posunúť konkretny cieľ do stredu červeného rámčeka ktorý sa nám zobrazil v strede obrazovky a zvoliť navigovanie na tento bod.

IMG_0028

Funkcie

Na stavovej lište počas navigovania máme zobrazenú vzdialenosť do nasledujúcej odbočky, zostávajúci počet kilometrov do cieľa, približný čas príjazdu do cieľa, aktuálnu rýchlosť, silu GPS signálu a  názov ulice na ktorej sa náchádzame aj s popisnými číslami domov. Počas navigovania si môžeme nechať zopakovať posledný hlasový povel kliknutím na stavovú lištu v mieste zobrazenia šípky  informujúcej o nasledujúcej zmene smeru jazdy. Kliknutím do stredu stavojej lišty sa nám zobrazia dve veľké ikony a to: nahlásenie policajnej hliadky a dopravný incident. Tieto informácie sú prostredníctvom dátového prenosu odoslané do centrálnej databázy a odťial sú distribuované ostatným užívaťelom pokiaľ  v nasledujúcich 3 hodinách budú precháchzať rovnakou trasou. To zaručuje takto poskytnutým údajom určitú mieru aktuálnosti. Samozrejme tieto informácie sú závislé od množstva užívateľov ktorý budú tieto informácie poskytovať. Zobrazovanie štandardných “Speed Cam” si môžete zapnúť v menu. Milo som bol prekvapený z toho že moja aktuálna poloha sa na 90 percent zhodovala so zobrazením na mape a nejaké oneskorenia, hlavne pri odbočeniach, známe z iných navigácií develeper celkom úspešne eliminoval. Veľmi dobre má Sygic vyriešené zobrazovanie 3D budov. Oproti konkurencii nešiel cestou detailného zobrazovania každej budovy, čo v konečnom dôsledku rapídne znížilo počty 3D budov v menších mestách a tieto boli samozrejme aj náročnejšie na grafiku pri zobrazovaní. Zamerali sa na zobrazenie 3D budov ako nejakých kvádrov/kruhov  ktorých rozmery zodpodedajú reálnym rozmerom bez zbytočných detailov ako sú okná, dvere, šikmé strechy a podobne. Aby nám pri navigovaní budovy neclonili vo výhľade sú objekty pri približovaní dynamicky znižované až na úroveň terénu. Otáčanie do horizontálneho pohľadu zabezpečuje akcelerometer a jeho reakcie sú porovnateľne rýchle s iPadom. A to vďaka tomu že aplikácia otočí obraz aj za cenu natiahnutia/stlačenia obrazu a až následne zmení rozlíšenie obrazu. Taktiež podporuje funkciu „Lane Assistent“ (radenie do jazdných pruhov), ktorá je dnes už samozrejmosťou u každého renomovaného výrobcu.

Verdikt

Sygic Aura Drive EE je aplikáciou ktorá nám naznačuje akým smerom sa navigácie v budúcnosti budú uberať. Možnosti kam až môže developer zájsť pri vývoji ak má k dispozícii mobilné peipojenie do internetu sú naozaj široké. Aplikácia má niektoré drobné “detské choroby” ktoré budú určite postupne odstraňované v nasledujúcich updatoch. Verím že otázka lokalizácie je iba otázkou času a nebude dlho trvať a dočkáme sa rozšírenia o nové funkcie. Zaujímavé by bolo sledovať ak by sa Sygic rozhodol do aplikácie integrovať podporu pre Facebook či Twitter alebo podpora niektorých nových geolokačných služieb typu Foursquare či Gowalla by takémuto typu navigovania dala novú skúsenosť o ktorú by prejavilo určite aj množsto užívateľov ktorý ani nevlastnia auto.

Vďaka rozdeleniu jednej veľkej aplikácie “Europe” na menšie regionálne časti ako EE, D-A-CH, Italy, Benelux…., dovolila developerovi znížiť obstarávaciu cenu na veľmi príjemných 34,99€ a tým udala nový trend ktorý dúfam budú nasledovať aj ostatný. Na záver by som dodal že ak uvažujete o nejakej navigačnej aplikácii pre iPhone/iPod Touch tak Sygic Aura Drive je momentálne v APP Store jasnou voľbou.

Ešte som ani poriadne nedopísal tento článok a iTunes hlási update  Sygic Aura Drive Eastern Europe. :-)

12.5.2010 – Bola v APP Store uvoľnená nová verzia 1.15.1 ktorá bola rozšírená a mapové podklady Grécka

UPDATE: Podľa najnovších informácií priamo zo spoločnosti Sygic plánujú v niektorom z najbližších updatov lokalizáciu celého menu do Slovenčiny aj Češtiny. Taktiež mi bolo potvrdené že pracujú aj na spolupráci so sociálnymi službami Facebook a Twitter.

iTunes link na stáhnutie tu.

Oficialný web Sygic

Jan Caran

twitter.com/jcaran

Související články

Dnes nejčtenější

.