Zavřít reklamu

Jednou z troch aplikácií, ktoré môžeme nájsť u oboch sád, je aplikácia na tvorbu a prehliadanie prezentácií. V prípade iWork sa jedná o aplikáciu Keynote, v prípade Office 365 pre zmenu o svetoznámy PowerPoint. Ktorá z týchto dvoch aplikácií vyhráva boj na desktope, nebudeme riešiť, avšak z vlastných skúseností viem, že s PowerPointom je na PC možné vytvoriť skutočné zázraky. Napríklad repliku operačného systému alebo špičkovú prezentáciu, ktorá bezpochyby získa pozornosť. Ako je to však na iPade? Je lepšie používať Keynote alebo PowerPoint?

V prvom rade je rozhodujúcim faktorom Vami používaná platforma. Ak na počítači používate Keynote, potom je viac než jasné, že sa rozhodnete používať tú istú aplikáciu aj na svojom iPade. Všetky vytvorené súbory máte totiž vždy synchronizované vďaka iCloudu a ak máte nové zariadenie, potom vás rozhodne poteší, že máte Keynote a ďalšie aplikácie úplne zadarmo. Ak ste však nemali to šťastie zakúpiť si od vydania iOS 7 nový iPad, iPhone alebo iPod touch, potom musíte za Keynote aj naďalej zaplatiť 8,99€. Naopak pri PowerPoint je situácia trochu inakšia. Je totiž prepojený so sadou Office 365 a ak ste si teda zaobstarali predplatné na rok, potom vám nebude robiť problém používať PowerPoint. Samozrejme, sada nie je viazaná len na vás a tak môžu jedno predplatné využívať hneď 5 používatelia s Microsoft Account. Vďaka tomu sa teda môžu na ročné predplatné zložiť 5 ľudia po 20€. Presuňme sa však priamo k funkcionalite aplikácií PowerPoint for iPad a Keynote.

PowerPoint

Táto aplikácia rozhodne poteší užívateľov tým, že im umožní vytvárať .PPTX prezentácie na tablete, pričom vytvorené súbory sú kompatibilné s Office na ďalších platformách. Vďaka všestrannej kompatibilite je možné tieto súbory ďalej upravovať na desktope, na internete a nakoniec aj v iWork. Za veľkú výhodu PowerPoint pre iPad musíme považovať jeho familiárne užívateľské prostredie. Je veľmi podobné tomu, ktoré poznáme z počítačov a tak sa ho naučí používať skutočne každý behom pár sekúnd. Na druhú stranu však musím upozorniť, že prenosný PowerPoint v sučasnosti zvláda len základné funkcie a tak nemôžete animovať jednotlivé prvky prezentácie, ale len nastavovať prechody medzi jednotlivými snímkami. V tomto ohľade má Keynote momentálne značnú výhodu, ak to myslíte s tvorbou prezentácii na iPade skutočne vážne. To však neznamená, že nie je kompatibilný s animáciami, ktoré ste do svojej prezentácie pridali na počítači.

Ak sa rozhodnete prehliadať prezentáciu, ktorú ste vytvorili predtým na počítači, PowerPoint pre iPad nemá žiadny problém s jej otvorením a už vôbec nie s kompatibilitou animácií. Vďaka tomu je teda PowerPoint veľmi dobrý aj ako nástroj na prehliadanie prezentácií, ktoré máte uložené na úložisku OneDrive. Čo by som osobne vyzdvihol je to, akým spôsobom sa ukladajú súbory v Office. Presne tak ako na počítači, súbory musíte po ich zatvorení uložiť, kde máte následne na výber z dvoch alebo viacerých úložísk v závislosti od počtu prepojených služieb. Okrem OneDrive je k dispozícii aj možnosť uložiť dokumenty priamo do pamäte iPadu, avšak tu existuje riziko v prípade, že sa aplikácia odstráni z užívateľovho iPadu, či už neúmyselne alebo pri obnove systému. Dokumenty uložené do iPadu sa dajú následne uložiť na OneDrive, čo sa dá spraviť v hlavnej ponuke dokumentov, tabuliek alebo prezentácií v závislosti od používaného programu.

Keynote

Naopak Keynote má výhodu v tom, že všetky prezentácie sa ukladajú automaticky na úložisko iCloud, ak ho majú ľudia aktivované. Práve automatické ukladanie môžeme považovať za veľkú výhodu, keďže užívateľ nemusí pri zatváraní dokumentu určovať jeho názov a miesto uloženia. To isté platí aj o možnosti obohatenia prezentácie o hudbu. Keynote totiž umožňuje užívateľom zvoliť si hudbu z knižnice, ktorá hrá počas prezentácie. Netreba zrejme hovoriť, že hudba, ktorú si vyberiete, musí byť uložená v aplikácii Hudba a nesmie mať ochranu DRM. Čo však môže nových užívateľov Keynote zaraziť, je užívateľské prostredie. Prostredie v aplikácii sa snaží byť minimalistické, bohužiaľ osobne si myslím, že je až príliš minimalistické.

Možnosti úpravy sa nachádzajú v ponuke vpravo hore a osobne sa mi párkrát stalo, že som sa nevyznal v tom, čo v ktorej ikone nájdem. Ak teda hľadáte aplikáciu, u ktorej je pre vás prvoradé užívateľské prostredie, zrejme by som zvolil PowerPoint. Ak vám však záleží na detailoch vami vytváranej prezentácie, potom je Keynote rozhodne na prvom mieste. Okrem množstva skvelých prechodov sa tu ukrýva aj niekoľko animácií, ktoré skutočne stoja za to. Ich jediným problémom je snáď len to, že sú kompatibilné len so sadou iWork a nie s Office. Špičkové efekty ako Kométa či Nákova tak môžete použiť len v prípade, že prezentáciu následne predvediete cez váš iPad alebo cez Mac.

Dnes nejčtenější

.