Zavřít reklamu

V dnešním článku chci z vlastních zkušeností přiblížit čtyři navigační aplikace pro iPhone :Navigon, Tom Tom, Igo, Sygic. Všechny navigace jsou testované na iPhone 3G 16GB s verzí firmwaru 3.1.2 s obyčejným držákem do auta, navíc na stejných místech a za stejných podmínek počasí. Snažil jsem se být objektivní a nijak aplikace nevyzdvihovat a nebo naopak neubírat, ale v navigacích jsou tak znatelné rozdíly, že to moc nejde a některé holt mají navrch. Tak už dost psaní o ničem a pojďte se podívat jak to vypadá.

Navigon 1.4 Europe

Navigace od firmy Navigon mě zaujala nejvíc. Sice samotné spuštění trvá asi 15s, ale při velikosti 1,84GB se není čemu divit. Tohle čekání nám vynahradí zjištění, že hned po zapnutí určí přesně naši polohu. Mapy jsou velmi dobře zpracované s veškerými potřebnými informacemi. Velmi uživatelsky přívětivé je menu a bez jakýchkoliv problému se každý člověk velmi rychle zorientuje. Další věc co mě uchvátila je u složitějších dálničních situací a to něco jako živý náhled viz. screenshot. Navíc tahle navigace umí stahovat data z internetu a varovat vás před nehodami a podobnými situacemi. Než byla verze 1.4 měl sem k této navigaci pár výtek, ale dnes mi přijde jako naprostá špička. Hlavně integrování iPodu přímo do navigace mě velmi potěšilo a příjemně překvapilo přece jen to u jiných navigačních aplikací nenajdeme. Když si zakoupíme verzi Europe ,tak jak již s názvu vyplívá obsahuje mapy kompletní Evropy. Samozřejmě zvládá upozornění na radary, varování při překročení rychlosti a další věci, které nám ulehčí život. Také se mi líbí velký obrázek, který nám ukazuje za jakou vzdálenost máme odbočit a když na něj klikneme, tak nám tu zprávu zopakuje.Příjemná je taky tzv. pomoc v případu nouze. Tato funkce nám zjistí nejbližší nemocnici, stanici policie, čerpací stanici nebo lékarnu.

navigon11

Mezi hlavní výhody a nevýhody této navigace patří:

+ přesnost lokalizace

+ šipka na trase

+ plynulost pohybu navigace

+ upozornění na radary

+ průjezdní body

+ navigace na kontakty

+ navigace na souřadnice

+ domovská adresa

+ ztlumení při použití iPodu

+ integrace iPodu do navigace

+ klávesnice systémová

+ množství informací na displeji

+ zobrazený stavový řádek nad navigací (síla signálu,GSM, hodiny, BT…)

+ mapové podklady

– databáze POI pro ČR

navigon22

Navigaci MobileNavigator Europe zakoupíte v iTunes App Store za 99,99 Euro zde .

TomTom Easten Europe

TomTom se svojí navigací míří taky velmi vysoko. Sice si musíme koupit zvlášť západní a východní Evropu a to vyjde celkově o dost dráž než Navigon, ale zpracování navigace je na špičkové úrovni. Navigace na to, jak je to velký soubor má rychlý start a i načítání pozice netrvá dlouho a celkově to vyjde nastejno s Navigonem. Navigace taktéž obsahuje databázi radarů, službu pomoc, navádění do jízdnách pruhů v přehledném 3D zobrazení, ovládání iPodu. Vlastnosti jsou celkem dost obdobné a celkem shodné s Navigonem. Na jedinou chybu co jsem narazil, tak to je velmi zřídka se zpozdí oproti realitě, třeba při odbočování. Jinak je vše na výbornou.

tomtom111

Mezi hlavní výhody a nevýhody této navigace patří:

+ upozornění na radary

+ průjezdní body

+ domovská adresa

+ ztlumení při použítí iPodu

+ integrace do systému iPhonu

+ klávesnice systémová

+ množství  informací na displayi

+ zobrazený stavový řádek nad navigací (síla signálu,GSM, hodiny, BT…)

+ ovládání hlasitosti navigace v aplikaci

+ mapové podklady (TA)

+ možnost zoomu při 3D

+ databáze POI

přesnost lokalizace (šipka na trase), citelné zpoždění 10-15 m

– plynulost pohybu navigace

tomtom222

TomTom Easten Europe zakoupíte v iTunes App Store za 69,99 Euro zde .

Sygic 7.7.1 Europe

Sygic navigace je asi nejméně oblíbená a rozšířená navigace i když znám spoustu lidí co na ní nedají dopustit. Načítání map celkem trvá než se vykreslí, ale i grafické zpracování mě přijde jak kdyby zastaralé. Chybí tomu moderní ráz, ale alespoň to částečně vynahrazuje velká informovanost na displeji. Programátoři také zapomněli na poznatek, že iPhone má multitouch a nezabudovali ho do aplikace. Menu je celkem přehledné s intuitivními obrázky. Alespoň zvládá noční zobrazení pro navigonáví. Ale dle mého se má Sygic ještě dost co učit od konkurence, kdyby alespoň byla razantně nižší cena, tak by jistě získali mnohem víc zákazníku, ale TomTomu konkurovat holt nemohou zatím.

sygic111111

Mezi hlavní výhody a nevýhody této navigace patří:

± přesnost lokalizace (šipka na trase), couvání šipky

± plynulost pohybu navigace

+ průjezdní body

+ navigace na kontakty

+ navigace na souřadnice

+ domovská adresa

± klávesnice vlastní

+ množství informací na displayi

+ možnost zoomu při 3D

– databáze POI pro ČR

– nezobrazený stavový řádek nad navigací (síla signálu,GSM, hodiny, BT…)

– ovládání hlasitosti navigace v aplikaci

– integrace do systému iPhonu (absence multitouch!)

– ztlumení při použítí iPodu

– upozornění na radary

sygic222222

Mobile Maps Europe zakoupíte v iTunes App Store za 69,99 Euro zde .

iGo My Way 2009 Europe

iGo je taková snaha vytěžit z mála co nejvíce, ale bohužel zapomínají na detaily jako zobrazení rychlosti. Má celkem pomalé načítání kolem 20s a menu je velmi strohé. Mě ale ze všeho nejvíce odradila nemožnost si nastavit domovskou adresu. To vidím u navigace za takovou cenu jako problém. Sice si můžeme místo šipky, které znázorňuje vozidlo nastavit všelijaká vozidla, motorku, nákladní vůz a podobné, ale od navigace čekám jiné věci než hračku. Jinak je navigace zpracovaná celkem, ale trochu ji zrazují mapové podklady. Zvukový a grafický dojem příjemný, památky přepracované do 3D modelů. Ale k čemu to je když sem tam v menších městech nás na odbočku varuje 5-15s potom co jsme odbočili. Kdyby zapracovali na mapových podkladech tak se sní stává velmi schopná a příjemná navigace, ale to zatím neplatí.

igo222

Mezi hlavní výhody a nevýhody této navigace patří:

± přesnost lokalizace (šipka na trase), ojediněle větší zpoždění

+ plynulost pohybu navigace

± integrace do systému iPhonu

+ zobrazený stavový řádek nad navigací (síla signálu,GSM, hodiny, BT…)

+ možnost zoomu při 3D

+ databáze POI

– ovládání hlasitosti navigace v aplikaci

– mapové podklady

– upozornění na radary

– průjezdní body

– navigace na kontakty

– ztlumení při použítí iPodu

– domovská adresa

igo11

Navigation for Europe – iGO My way 2009 zakoupíte v iTunes App Store za74,99 Euro zde .

Závěrem bych chtěl říct, že nejsem Navigonem nebo TomTomem placen za to, abych vyzdvihoval jejich produkty, ale zdají se mi být ve všech ohledech lepší. A když se podívám na oblíbenost uživatelů těchto aplikací tak to mluví za vše. Samozřejmě koupi Sygic nebo iGO neuděláte velkou chybu a budete mít slušnou navigaci, ale Navigon a TomTom jsou pro mě kandidáti za které stojí tolik peněz utratit. Doufám, že jsem článkem nenaštval moc příznivců mnou nechválených navigací, ale jak říkám je to můj názor a snažil sem se být objektivní. Také bych byl rád kdyby článek někomu ulehčil práci při rozhodování jakou navigaci koupit. Určitě neváhejte a nevěřte moc řečem, že iPhone je na navigaci slabý. Ano sice nemá dokonalý GPS modul, ale krom výjimečných situací jako v serpentinách na horách a nebo ve velkoměstech kde není téměř výhled na obzor jsem nikdy nepozoroval výpadek signálu. Kdo i přesto chce nosit a starat se o další zařízení, tak si ho kupte, ale iPhone je dostatečný.

Související články

Dnes nejčtenější

.