Zavřít reklamu

Přešli jste na vašem iPhonu na iOS 17 a zjistili jste, že vám nevyhovuje, anebo že nefunguje dle očekávání? Pokud jste si odpověděli kladně, tak by vás mohlo zajímat, jak se z iOS 17 vrátit na iOS 16. Existují dvě možnosti, pomocí kterých se můžete vrátit zpět – první je bez ztráty dat, kdy je možné, že se objeví v systému nějaké chyby. Druhou možností je poté čistá instalace, kdy přijdete o všechna data, ale budete mít komplet čistý a bezchybný systém. Vrhněme se přímo na věc.

Zálohování

Ještě před tím, než se do čehokoliv pustíte, byste samozřejmě měli vaše zařízení zálohovat. V případě, že by se v následujících postupech cokoliv nevydařilo, tak budete mít alespoň tu jistotu, že nepřijdete o svá data. Zálohovat můžete buď pomocí Finderu na Macu (iTunes na Windows), či pomocí iCloudu. V případě zálohování pomocí Finderu (či iTunes) prvně připojte váš iPhone k počítači či Macu. Poté spusťte Finder a v pravém menu klepněte na název vašeho zařízení (v iTunes klepněte v horní části na ikonu vašeho zařízení). Zde už poté jen stačí stisknout možnost Zálohovat. V případě, že chcete provést zálohu na iCloud, tak na vašem zařízení přejděte do Nastavení, kde na samotném vrchu rozklikněte vaše jméno. Poté klepněte na možnost iCloud, poté sjeďte níže a rozklikněte možnost Záloha na iCloudu. Pak už jen stačí klepnout na Zálohovat. Mějte však na paměti, že zálohu iOS 17 z Finderu (či iTunes) nebude možné na iOS 16 obnovit, protože starší verze systému nepodporují zálohy z novější verze. Tak jako tak se ale záloha z iOS 16 bude hodit v případě, kdy by downgrade neproběhl úspěšně. Magazín Letem světem Applem nemá zodpovědnost za jakékoliv poškozené či zaseknuté zařízení a veškerý postup tak provádíte na vlastní riziko.

Jak se vrátit z iOS 17 zpět na iOS 16 – bez ztráty dat

1. Stažení IPSW

Hned na začátek je nutné, abyste si z těchto stránek stáhli do vašeho počítače či Macu iOS 16.5 pro vaše zařízení. Po rozkliknutí těchto stránek si tedy vyberte přesně vaše zařízení, a poté si rozklikněte poslední Applem podepsanou verzi iOS. Jakmile tak učiníte, tak už jen stačí stisknout modré tlačítko Download. Po stažení se vám zobrazí IPSW soubor, který slouží právě k downgradu či obnově zařízení. Stažení tohoto souboru může v závislosti na rychlosti vašeho připojení nějakou dobu trvat, jelikož má soubor několik gigabajtů.

2. Obnovení ve Finderu (iTunes)

Jakmile budete mít stažený IPSW soubor, tak už jen stačí, abyste vaše zařízení připojili pomocí Lightning kabelu k počítači. Poté otevřete Finder na Macu (iTunes na Windows) a rozklikněte možnost s připojeným zařízením. Nyní je nutné, abyste na Macu podrželi klávesu Option (u starších klávesnic Alt a v případě Windows klávesu Shift) a společně s ní kliknuli na tlačítko Ověřit aktualizace… Poté se vám otevře okno, kde už jen stačí zvolit IPSW soubor, který jste si stáhli v první části. Pak už jen stačí kliknout na možnost Obnovit a aktualizovat. Pak už se jen stačí držet instrukcí na obrazovce.

Upozornění

Při tomto postupu nepřijdete o téměř žádná důležitá data, ale může se stát, že celý systém bude nestabilní. Mezi hlavní soubory, o které přijdete, patří například historie hovorů, či všechny SMS a iMessage zprávy. Na druhou stranu, jakmile už downgrade na iOS 15.5 úspěšně provedete, můžete si znova udělat zálohu, a poté nainstalovat čistý systém, který poté obnovíte ze zálohy. Tím se veškeré případné problémy mohou odstranit.

 

Jak se vrátit z iOS 17 zpět na iOS 16 – čistá instalace

1. Stažení IPSW

Hned na začátek je nutné, abyste si z těchto stránek stáhli do vašeho počítače či Macu iOS 15.5 pro vaše zařízení. Po rozkliknutí těchto stránek si tedy vyberte přesně vaše zařízení, a poté si rozklikněte poslední Applem podepsanou verzi iOS. Jakmile tak učiníte, tak už jen stačí stisknout modré tlačítko Download. Po stažení se vám zobrazí IPSW soubor, který slouží právě k downgradu či obnově zařízení. Stažení tohoto souboru může v závislosti na rychlosti vašeho připojení nějakou dobu trvat, jelikož má soubor několik gigabajtů.

2. Vypnutí funkce Najít iPhone

Jakmile se bude stahovat váš IPSW soubor, tak se chopte vašeho iPadu a přejděte do Nastavení, kde nahoře rozklikněte vaše jméno. Poté klepněte na Najít a rozklikněte možnost Najít iPhone. Jakmile tuto funkci rozkliknete, tak ji přepínačem deaktivujte. Poté už jen stačí zadat heslo k Apple ID a potvrdit deaktivaci funkce.

3. Přesun do DFU módu

Poté je nutné váš iPhone převést do tzv. DFU módu. Kroky, pomocí kterých se do DFU módu dostanete se liší podle toho, jaké používáte zařízení. Níže naleznete popis, jak se do DFU módu dostat v případě všech dostupných iPhonů:

Pokud používáte iPhone X a novější, dostanete se do DFU módu následovně: připojte vaše zařízení k Macu/PC, a poté stiskněte a pusťte tlačítko pro zvýšení hlasitosti, poté stiskněte a pusťte tlačítko pro snížení hlasitosti. Poté podržte boční tlačítko po dobu 10 sekund, dokud displej iPhonu nezčerná. Se stále stisknutým bočním tlačítkem stiskněte tlačítko pro snížení hlasitosti na 5 sekund, poté pusťte boční tlačítko a tlačítko pro snížení hlasitosti podržte dalších 10 sekund (obrazovka by měla zůstat černá). Poté už by se v iTunes mělo zobrazit, že se váš iPhone nachází v DFU módu.

Pokud používáte iPhone 7 nebo 8, dostanete se do DFU módu následovně: připojte vaše zařízení k Macu/PC a vypněte zařízení. Poté držte power button vašeho iPhonu 7 nebo 8 po dobu 3 sekund. Po třech sekundách přijdete k držení power buttonu i tlačítko pro snížení hlasitosti. Dohromady obě tlačítka držte asi 10 sekund. Pokud se objeví logo Apple, musíte to zkusit znovu. Pokud se na obrazovce objeví zámeček, máte vyhráno a jste v DFU módu.

Pokud používáte iPhone 6s a starší, dostanete se do DFU módu následovně: připojte vaše zařízení k Macu/PC a vypněte zařízení. Poté držte power button vašeho zařízení po dobu 3 sekund. Po třech sekundách přijdete k držení power buttonu i home button. Dohromady obě tlačítka držte asi 10 sekund. Poté deseti sekundách pusťte power button, ale stále držte home button. Pokud se v iTunes zobrazí zpráva o tom, že se našlo zařízení v módu obnovení, máte vyhráno.

4. Obnovení v iTunes

Jakmile se bude váš iPhone nacházet v DFU režimu, tak na Macu podržte klávesu Option (u starších klávesnic Alt a v případě Windows klávesu Shift) a společně s ní klikněte na tlačítko Obnovit iPhone… Poté se vám otevře okno, kde už jen stačí rozkliknout IPSW soubor, který jste si stáhli v první části. Pak už jen stačí kliknout na možnost Obnovit a aktualizovat.

iTunes nyní bude vaše zařízení obnovovat – mějte na paměti, že tento proces může trvat několik desítek minut. Za žádnou cenu hlavně neodpojujte vaše zařízení od Macu či počítače. Poté, co se obnovení dokončí, si můžete zvolit, zda-li chcete váš iPhone nastavit jako nový a nebo obnovit zálohu z iOS 16.6.1.

Dnes nejčtenější

.