Zavřít reklamu

V noci z dneška na zítřek se na nebi objeví modrý superúplněk. Pokud si tedy libujete ve sledování noční oblohy, dnes byste si měli užít velmi hezkou podívanou – tedy samozřejmě za předpokladu, že bude dobrá viditelnost.. Nicméně pokud se počasí přeci jen umoudří a viditelnost bude dobrá, byla by škoda se na superúplněk jednak nepodívat, ale třeba si jej u té příležitosti i nevyfotit. Jak na to?

Pozor na světlo z města

Při focení jakéhokoliv objektu na obloze je nutné, abyste se dostatečně vzdálili od světla, které produkují města či vesnice – tímto totiž vzniká tzv. světelný ruch. Ten osvítí oblohu, čímž dochází k tomu, že objekt nelze tolik vidět. Buď se tedy z města vzdalte co možná nejdál to půjde, ideálně na nějakou louku, anebo se otočte tak, ať je město zády k vám. Takto docílíte toho, že obloha nebude osvícená světelným ruchem a vy tak budete schopni lépe zaostřit. Samozřejmě berte v potaz také počasí – pokud je zataženo, tak nemá cenu někam chodit. Doma zůstaňte i v případě bouřky, kdy si navíc zahráváte s tím, že do vás může udeřit blesk.

Stativ a sluchátka jsou povinnost

Při focení jakéhokoliv objektu na obloze je nutné, aby vaše zařízení bylo v co možná největším klidu, tedy aby se nějakým způsobem netřáslo. I přesto, že všechny novější iPhony disponují funkcí OIS, tedy optickou stabilizací obrazu, která dokáže určité otřesy pohltit, tak se nejedná o nic extra. K roztřesení zařízení navíc dochází i v případě, že stisknete spoušť fotoaparátu. V tomto případě existuje jeden fígl, pomocí kterého můžete fotit bez nutnosti toho, abyste se dotkli samotného zařízení – stačí vám sluchátka s ovladačem, ideálně EarPods. Pokud je k vašemu zařízení připojíte a otevřete aplikaci Fotoaparát, tak můžete fotit stisknutím tlačítek pro ovládání hlasitosti na sluchátkách. Pokud vlastníte Apple Watch, tak můžete využít aplikaci Ovladač fotoaparátu, pomocí které lze taktéž stisknout spoušť na dálku.

Zároveň je víceméně povinnost, abyste vlastnili stativ či tzv. trojnožku. Pomocí stativu docílíte toho, že se vaše zařízení opět ani nepohne a zůstane na svém místě, a to i při focení. Pokud byste prováděli focení z ruky, tak by se na výslednou fotografii mohlo podepsat třesení rukou, popřípadě povětrnostní podmínky a další aspekty, kvůli kterým telefon v roce nehybně jednoduše neudržíte. Pokud tedy zkombinujete stativ a sluchátka s ovladačem, tak máte prakticky vyhráno.

Správné nastavení fotoaparátu

V App Storu jsou k dispozici různé aplikace, které dokáží nahradit nativní aplikaci Fotoaparát. Osobně jsem však nikdy neměl potřebu nativní Fotoaparát vyměnit za jinou aplikaci. Co se týče nastavení fotoaparátu, tak je nutné, abyste vypnuli AE/AF. To uděláte podobně jako kdybyste chtěli zaostřit na nějaký objekt – v tomto případě je ale nutné prst na displeji podržet po dobu pár sekund, dokud se v horní části nezobrazí AE/AF VYPNUTO. Poté je nutné, abyste snížili expozici Fotoaparátu. Toho docílíte tak, že přejedete prstem shora dolů, čímž dojde ke ztmavení obrazovky. Expozici snižte tak moc, abyste se zbavili případného světelného ruchu, zároveň je samozřejmě nutné, abyste obraz neztmavili příliš, aby šlo na fotografii vůbec něco vidět.

Pár posledních tipů

Na závěr je nutné podotknout, že i při dodržení všech těchto tipů nemusí být výsledná fotografie úplně ideální. Pořád je třeba počítat s tím, že je iPhone chytrý telefon a nikoliv zrcadlovka. Nejnovější iPhony mají sice k dispozici velmi kvalitní objektivy, stále však ale nestačí na to, abyste s nimi fotili ve tmě. Při focení přiblížení Venuše a Jupiteru zároveň nezapomeňte deaktivovat noční režim, který je v tomto případě nechtěný. Jakmile všechny kroky výše dodržíte, s trochou štěstí by se měly podařit hezké snímky.

Dnes nejčtenější

.