Zavřít reklamu

Není tomu sice tak dávno, co Apple překonal tržní hodnotu 3 bilionů dolarů, a už musí řešit problém přesně opačný. Současná situace ve světě totiž sráží hodnotu prakticky všech technologických firem směrem dolů, což se samozřejmě velmi odráží i na něm samotném.

Pohled na křivku znázorňující hodnotu akcií Applu v čase vyvolává skoro až strach. Zatímco na začátku dubna se hodnota jedné akcie Applu pohybovala kolem 178 dolarů (přičemž například 4. dubna uzavíral Apple den se 178,44 dolary na akcii), včera Apple uzavíral na hodnotě 140,82 dolarů na akcii. Za zhruba měsíc a půl se tak jeho hodnota propadla o neuvěřitelných více než 20 % a jelikož navíc klesá již delší dobu, hranice tří bilionů dolarů je v současnosti naprosto v nedohlednu. Tržní hodnota Applu je totiž v současnosti “jen” 2,279 bilionů dolarů. Jak však zaznělo výše, není v tom ani zdaleka sám. Hodnota akcií totiž strmě klesá i u Microsoftu, Amazonu, Googlu a dalších technologických gigantů, kdy například Microsoft má v současnosti hodnotu “jen” 1,9 bilionu dolarů. Google 1,4 bilionů dolarů a Amazon je s trochou nadsázky rád, že vůbec bilion překonává – jeho hodnota je totiž 1,09 bilionu dolarů. 

Vzhledem k tomu, že vyhlídky na zlepšení situace ve světě ani zdaleka nejsou, je více než pravděpodobné, že propad hodnoty technologických gigantů a s ním tedy i propad nejrůznějších investičních fondů zaměřených právě na technologie bude ještě pěkných pár měsíců pokračovat. Jakmile však tato krize skončí, je jasné, že jejich hodnota opět vystřelí vzhůru. 

Dnes nejčtenější

.